IAEA-chef arriveert in Iran voor overleg over atoominspecties
TEHERAN (ANP/RTR/DPA) - De chef van de IAEA, de 'waakhond' van de VN op het gebied van nucleaire projecten, Rafael Grossi, is zaterdag in Iran gearriveerd. Grossi zal daar onder andere praten over het plan van Teheran om IAEA-inspecteurs binnenkort niet langer vrije toegang te geven tot nucleaire installaties in het land.
Grossi spreekt dit weekeinde onder meer met Ali-Akbar Salehi, het hoofd van het Iraanse atoomenergieagentschap, en enkele hoge overheidsfunctionarissen. Ook zal hij waarschijnlijk een ontmoeting hebben met president Hassan Rohani.
Volgens waarnemers is het bezoek van Grossi vooral bedoeld om de opgelopen spanningen tussen Iran en de Westerse grootmachten te sussen. Teheran kondigde onlangs aan vanaf komende week niet langer onbeperkt toegang te zullen geven voor IAEA-inspecties, wat onderdeel was van de nucleaire deal die Iran in 2015 sloot met de VS, China, Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Rusland.
Diplomatie
Die overeenkomst is feitelijk een lege huls geworden sinds de VS zich in 2018 uit het internationale akkoord terugtrokken en nog strengere economische sancties tegen Iran afkondigden. Het akkoord was gericht op het indammen van de nucleaire ambities van Iran, dat de voorwaarden uit de deal sinds de Amerikaanse opzegging meermaals heeft overtreden.
De nieuwe Amerikaanse president Joe Biden heeft herhaaldelijk gezegd dat hij in tegenstelling tot zijn voorganger Trump wel de diplomatieke weg met Iran wil bewandelen. Maar voor het in ere herstellen van het akkoord zou Iran het dan eerst zelf weer moeten naleven. Iran wil eerst de sancties afgeschaft zien en zet de VS onder druk om de eerste stap te zetten. Westerse landen zijn bang dat Iran zich steeds harder opstelt omdat er in juni presidentsverkiezingen zijn.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
37 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
57 minuten geledenBRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen de komende jaren het verzet tegen de gevestigde orde in Europa aanwakkeren. De Europese Unie en zittende regeringen zetten de Europese beschaving op het spel, staat in de uitgangspunten voor het Amerikaanse buitenlandbeleid van de regering-Trump. Die ziet tevreden dat "patriottische partijen", doelend op radicaal-rechts, in opmars zijn.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.
5 uur geleden