Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA-chef aangekomen bij bezette kerncentrale Zaporizja

IAEA-chef aangekomen bij bezette kerncentrale Zaporizja

ENERHODAR (ANP/RTR/AFP) - De chef van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), Rafael Mariano Grossi, heeft een bezoek gebracht aan de kerncentrale in de Oekraïense regio Zaporizja. Het is zijn tweede bezoek aan de door Rusland bezette centrale in het zuidoosten van Oekraïne.

Grossi is naar het nucleaire complex in Enerhodar afgereisd om te beoordelen hoe het zit met de veiligheid en wat veranderd is sinds zijn vorige bezoek in september. Hij kwam tot de conclusie dat de situatie er niet is verbeterd. Sinds dat vorige bezoek zitten experts van de VN-atoomwaakhond permanent op het terrein van de grootste kerncentrale van Europa. Zij worden om de zoveel tijd afgewisseld.

De IAEA-chef waarschuwde voor toenemende militaire activiteit rondom de kerncentrale. Hij zei te hopen dat Rusland en Oekraïne het eens kunnen worden over veiligheidsregels. "Het idee is om overeenstemming te bereiken over bepaalde principes, waaronder het niet aanvallen van de centrale," voegde hij eraan toe.

Beschietingen

De kerncentrale werd aan het begin van de oorlog ingenomen door Russische troepen. In de omgeving vinden zo nu en dan beschietingen plaats die problemen veroorzaken voor de centrale. Begin maart viel alle externe stroomtoevoer voor de zesde keer uit, terwijl die nodig is voor de koeling van de reactoren. De landen geven daar elkaar de schuld van.

Grossi pleit al langere tijd voor een veiligheidszone rond de kerncentrale, maar een overeenkomst hierover tussen Oekraïne en Rusland komt maar niet van de grond. De IAEA-chef zei maandag, de dag waarop hij een ontmoeting had met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, dat de situatie bij de centrale nog altijd zeer gevaarlijk en instabiel is.

Meer uit Buitenland

Brussel: Montenegro kan in 2028 EU-lid worden, Albanië in 2029

BRUSSEL (ANP) - Montenegro stevent af op EU-lidmaatschap per 2028 en Albanië is op weg om in 2029 tot de EU toe te treden. Dat stelt de Europese Commissie woensdag op basis van de voortgang die beide kandidaat-leden hebben gemaakt met hervormingen die nodig zijn om tot de EU te kunnen toetreden. De laatste uitbreiding vond in 2013 plaats, met de toetreding van Kroatië tot de EU.

1 uur geleden
Khamenei: koerswijziging van VS verwachten is ernstige vergissing

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De hoogste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, heeft gezegd dat iedereen die een koerswijziging in het beleid van de Verenigde Staten verwacht zich ernstig vergist. Dit zei hij nadat de eerste uitslagen van de midterms in de VS wijzen op een nederlaag voor de Republikeinse partij van president Donald Trump.

1 uur geleden
Herzog noemt verkiezingsuitspraken tegen Arabieren 'racistisch'

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft uitspraken tegen Arabische burgers tijdens de verkiezingscampagne veroordeeld en "racistisch" genoemd. Premier Benjamin Netanyahu had meermaals Arabische partijen beschuldigd van verkiezingsfraude.

2 uur geleden
Zelensky eert Melania Trump met onderscheiding

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse first lady Melania Trump een onderscheiding toegekend na haar bemiddeling tussen Oekraïne en Rusland. Die inspanningen leidden tot een humanitair bestand vorige week in de bezette Oekraïense stad Olesjky.

3 uur geleden
Omar na verkiezingszege: Trump maakt ons niet monddood

SAINT PAUL (ANP) - De Democratische politica Ilhan Omar heeft haar kiezers bedankt voor haar verkiezingszege. Ze versloeg de Republikein John Nagel om namens de staat Minnesota lid te worden van het Huis van Afgevaardigden, ondanks een inval in haar woning tijdens de campagne. "We laten Trump ons niet het zwijgen opleggen", schrijft ze op X.

4 uur geleden
Kiescommissie Israël: integriteit verkiezingen niet aangetast

TEL AVIV (ANP/AFP) - De kiescommissie in Israël heeft geconcludeerd dat de integriteit van de parlementsverkiezingen van vorige week niet is aangetast. Premier Benjamin Netanyahu had Arabische partijen beschuldigd van verkiezingsfraude.

5 uur geleden
Musk erkent dat Republikeinen ondanks zijn inspanningen verloren

WASHINGTON (ANP) - Zakenman Elon Musk zegt dat zijn inspanningen om de Republikeinen te steunen niet hebben gewerkt. De partij heeft bij de verkiezingen een grote nederlaag geleden, ondanks de honderden miljoenen euro's steun die Musk aan de campagne heeft bijgedragen. "Ik geloof dat mijn verkiezingsbeïnvloedende ruimtelasers deze keer niet gewerkt hebben", schrijft hij sarcastisch op zijn socialemediaplatform X, met een schouderophalende emoji erbij.

6 uur geleden