Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA-chef aangekomen bij bezette kerncentrale Zaporizja

IAEA-chef aangekomen bij bezette kerncentrale Zaporizja

ENERHODAR (ANP/RTR/AFP) - De chef van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), Rafael Mariano Grossi, heeft een bezoek gebracht aan de kerncentrale in de Oekraïense regio Zaporizja. Het is zijn tweede bezoek aan de door Rusland bezette centrale in het zuidoosten van Oekraïne.

Grossi is naar het nucleaire complex in Enerhodar afgereisd om te beoordelen hoe het zit met de veiligheid en wat veranderd is sinds zijn vorige bezoek in september. Hij kwam tot de conclusie dat de situatie er niet is verbeterd. Sinds dat vorige bezoek zitten experts van de VN-atoomwaakhond permanent op het terrein van de grootste kerncentrale van Europa. Zij worden om de zoveel tijd afgewisseld.

De IAEA-chef waarschuwde voor toenemende militaire activiteit rondom de kerncentrale. Hij zei te hopen dat Rusland en Oekraïne het eens kunnen worden over veiligheidsregels. "Het idee is om overeenstemming te bereiken over bepaalde principes, waaronder het niet aanvallen van de centrale," voegde hij eraan toe.

Beschietingen

De kerncentrale werd aan het begin van de oorlog ingenomen door Russische troepen. In de omgeving vinden zo nu en dan beschietingen plaats die problemen veroorzaken voor de centrale. Begin maart viel alle externe stroomtoevoer voor de zesde keer uit, terwijl die nodig is voor de koeling van de reactoren. De landen geven daar elkaar de schuld van.

Grossi pleit al langere tijd voor een veiligheidszone rond de kerncentrale, maar een overeenkomst hierover tussen Oekraïne en Rusland komt maar niet van de grond. De IAEA-chef zei maandag, de dag waarop hij een ontmoeting had met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, dat de situatie bij de centrale nog altijd zeer gevaarlijk en instabiel is.

Meer uit Buitenland

'Productief' overleg in Riyad tussen VS en Oekraïne over bestand

RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Delegaties uit Oekraïne en de Verenigde Staten hebben in Saudi-Arabië overleg gevoerd over een gedeeltelijk bestand in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. Op de agenda stonden onder meer voorstellen om energiefaciliteiten en kritieke infrastructuur te beschermen. Volgens de Oekraïense minister van Defensie Roestem Oemerov waren de gesprekken "productief".

33 minuten geleden
Israël doodt prominent Hamas-lid bij aanval op ziekenhuis Gaza

KHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Israël heeft zondag Ismail Barhoum, een lid van het politieke bureau van de Palestijnse beweging Hamas, gedood bij een luchtaanval op het Nasser-ziekenhuis in Khan Younis, in het zuiden van de Gazastrook. Dat meldt het aan Hamas gelieerde persbureau Shehab.

1 uur geleden
Gedetineerde Imamoglu door partij gekozen als presidentskandidaat

ISTANBUL (ANP/AFP/DPA) - De gedetineerde burgemeester Ekrem Imamoglu van de Turkse stad Istanbul is gekozen tot kandidaat van de centrumlinkse partij CHP in de Turkse presidentsverkiezingen van 2028. In de symbolische voorverkiezing, waarvan de uitkomst al vaststond, stemden 1,6 van de 1,7 miljoen partijleden op Imamoglu. Dat meldt het stadhuis van Istanbul.

1 uur geleden
Canadese premier kondigt vervroegde verkiezingen aan voor april

OTTAWA (ANP/AFP) - De nieuwe premier van Canada, Mark Carney, heeft zondag vervroegde verkiezingen aangekondigd. Op 28 april kunnen de Canadezen naar de stembus. Carney is op zoek naar een sterker mandaat nu zijn land vecht tegen een handelsoorlog en annexatiedreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump.

4 uur geleden
Krant: minister Israël bespreekt militaire bezetting Gaza met VS

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Strategische Zaken, Ron Dermer, bespreekt deze week met hoge Amerikaanse functionarissen een plan voor Israëlische militaire controle over de Gazastrook. Dat meldt de krant The Times of Israel op basis van een Israëlische functionaris. Het plan zou ook de distributie van hulp door het Israëlische leger omvatten.

6 uur geleden
Turkse regering schorst Imamoglu als burgemeester Istanbul

ANKARA (ANP/DPA) - Het Turkse ministerie van Binnenlandse Zaken zei zondag in een verklaring dat het Ekrem Imamoglu "tijdelijk" heeft geschorst als burgemeester van Istanbul. Eerder op zondag besloot een rechtbank dat hij vast moet blijven zitten in afwachting van het proces tegen hem.

7 uur geleden
Burgemeester Istanbul Imamoglu roept op tot protesten

ISTANBUL (ANP/DPA) - De burgemeester van Istanbul, Ekrem Imamoglu, heeft op sociale media met klem opgeroepen tot massale betogingen tegen zijn arrestatie en het proces dat tegen hem wordt gevoerd. Imamoglu noemde de procedures tegen hem "een complete buitengerechtelijke executie".

8 uur geleden