Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA-chef aangekomen bij bezette kerncentrale Zaporizja

IAEA-chef aangekomen bij bezette kerncentrale Zaporizja

ENERHODAR (ANP/RTR/AFP) - De chef van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), Rafael Mariano Grossi, heeft een bezoek gebracht aan de kerncentrale in de Oekraïense regio Zaporizja. Het is zijn tweede bezoek aan de door Rusland bezette centrale in het zuidoosten van Oekraïne.

Grossi is naar het nucleaire complex in Enerhodar afgereisd om te beoordelen hoe het zit met de veiligheid en wat veranderd is sinds zijn vorige bezoek in september. Hij kwam tot de conclusie dat de situatie er niet is verbeterd. Sinds dat vorige bezoek zitten experts van de VN-atoomwaakhond permanent op het terrein van de grootste kerncentrale van Europa. Zij worden om de zoveel tijd afgewisseld.

De IAEA-chef waarschuwde voor toenemende militaire activiteit rondom de kerncentrale. Hij zei te hopen dat Rusland en Oekraïne het eens kunnen worden over veiligheidsregels. "Het idee is om overeenstemming te bereiken over bepaalde principes, waaronder het niet aanvallen van de centrale," voegde hij eraan toe.

Beschietingen

De kerncentrale werd aan het begin van de oorlog ingenomen door Russische troepen. In de omgeving vinden zo nu en dan beschietingen plaats die problemen veroorzaken voor de centrale. Begin maart viel alle externe stroomtoevoer voor de zesde keer uit, terwijl die nodig is voor de koeling van de reactoren. De landen geven daar elkaar de schuld van.

Grossi pleit al langere tijd voor een veiligheidszone rond de kerncentrale, maar een overeenkomst hierover tussen Oekraïne en Rusland komt maar niet van de grond. De IAEA-chef zei maandag, de dag waarop hij een ontmoeting had met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, dat de situatie bij de centrale nog altijd zeer gevaarlijk en instabiel is.

Meer uit Buitenland

BBC gaat komende jaren honderden miljoenen bezuinigen

LONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.

12 minuten geleden
Oppositieleider Hongarije spreekt van lastercampagne door Orbán

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.

35 minuten geleden
Noorse oud-premier aangeklaagd wegens grootschalige corruptie

OSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.

36 minuten geleden
Nationalisten winnen verkiezingen Bangladesh na vertrek premier

DHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.

38 minuten geleden
VS trekken belangrijke standaard voor broeikasgassen in

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.

1 uur geleden
Nog eens 35 miljard dollar extra steun voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.

2 uur geleden
Reuters: Trump kondigt volgende week wederopbouwplan Gaza aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om volgende week een miljardenplan aan te kondigen voor de wederopbouw van de Gazastrook, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Dat zou Trump gaan doen tijdens de eerste formele vergadering van zijn nieuw opgerichte Vredesraad.

2 uur geleden