Hypotheker: hypotheekaanvragen terug op niveau van jaar geleden
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen is in het derde kwartaal teruggekeerd op het niveau van een jaar geleden, meldt De Hypotheker. Het totale aantal hypotheekaanvragen lag in het afgelopen kwartaal 1 procent hoger in vergelijking met vorig jaar. In het tweede kwartaal was nog sprake van een daling van het aantal aanvragen met maar liefst 31 procent. Het herstel op de huizenmarkt lijkt zich volgens de hypotheekorganisatie dan ook door te zetten.
Vooral het aantal aanvragen voor de aankoop van een woning is flink gestegen. Hierbij is de positie van starters sterk verbeterd ten opzichte van het vorige kwartaal. In de categorie huizenkopers tot 35 jaar is sprake van een stijging van 26 procent. Bij de hogere leeftijdscategorieën is sprake van een bescheiden stijging.
Nu de woningmarkt weer wat herstelt, is er ook sprake van een lichte stijging van de huizenprijzen. Zo wordt zelfs weer vaker boven de vraagprijs geboden en worden huizen sneller verkocht. Dit is volgens De Hypotheker terug te zien in de hoogte van het gemiddelde hypotheekbedrag. Deze bedraagt nu 316.000 euro, een stijging van 2 procent in vergelijking met vorig jaar. Op jaarbasis is dit de eerste stijging van het hypotheekbedrag in anderhalf jaar tijd. De hypotheekrente is wel weer licht aan het stijgen, maar door inkomensgroei kan ook meer worden geleend.
Oversluitmarkt
Zeven op de tien hypotheekaanvragen waren in het derde kwartaal bedoeld voor de aankoop van een woning. Vorig jaar was dat nog 62 procent. Hoewel de huizenmarkt nog altijd krap is en de hypotheekrente op dit moment licht stijgt, zijn er meer huizenkopers actief op de woningmarkt. Dat geldt vooral voor jonge huizenkopers tot 35 jaar. Het aandeel in deze categorie is in één jaar met 6 procentpunt gestegen naar 54 procent en vertegenwoordigt inmiddels ruim de helft van de hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning.
Terwijl het aantal aanvragen voor de aankoop van een woning stijgt, laten andere typen hypotheken juist dalingen zien. Zo is het aantal aanvragen voor woningverbetering met 16 procent afgenomen op jaarbasis. Door de hogere hypotheekrente is het duurder om de woning te verbouwen of verduurzamen. Ook de oversluitmarkt blijft in het derde kwartaal door de rentestijgingen zeer klein. Dat aandeel bedroeg slechts 5 procent.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - KLM gaat langer niet vliegen naar Riyad en Dammam in Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Nederlandse luchtvaartmaatschappij zal nu tot en met zaterdag niet naar die bestemmingen worden gevlogen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran zorgt voor de grootste verstoring van het aanbod van olie in de geschiedenis van de wereldwijde oliemarkt. Dat zegt het Internationaal Energieagentschap (IEA) donderdag in het maandelijkse olierapport. Het rapport volgt op de aankondiging van de leden van het agentschap om een record van 400 miljoen vaten vrij te geven uit de noodreserves in een poging de oliemarkt te kalmeren.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders evacueren de bemanning op schepen in het Midden-Oosten voorlopig niet. Dat laat een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) weten. Schepen in de Perzische Golf zijn sinds het uitbreken van de Iranoorlog doelwit van aanvallen. Donderdag kwam een opvarende om het leven bij een aanval op twee tankers voor de kust van Irak.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - India is in gesprek met Iran om de veilige doorgang te verzekeren van minstens twintig tankers die in de Straat van Hormuz liggen, melden ingewijden. Donderdagochtend viel Iran twee olietankers aan in Iraakse wateren en woensdagochtend werd ook een Thais schip geraakt dat in de straat lag. Door de smalle waterweg stroomt normaal gesproken een vijfde van de wereldwijde olie, maar is sinds de Iranoorlog in principe gesloten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oorlog in Iran en de onrust die dit wereldwijd veroorzaakt, zorgt ervoor dat meer mensen kiezen voor een vakantiebestemming in Europa. Ook worden er meer pakketreizen geboekt, zegt reisorganisatie Sunweb. Ook TUI en Corendon zien veranderingen in het zoek- en boekgedrag.
1 uur geledenWIJCHEN (ANP) - Trailerfabrikant Nooteboom gaat samen met de Duitse wapenfabrikant Rheinmetall zware militaire trailers bouwen. Het familiebedrijf uit Wijchen stapt met Rheinmetall in een snelgroeiende markt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de verstoringen van de olietransporten uit de regio. De aangekondigde recordvrijgave van olie uit noodreserves door leden van het Internationaal Energieagentschap (IEA) is er vooralsnog niet in geslaagd de oliemarkt te kalmeren.
3 uur geleden