Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huurprijzen vrije sector op recordhoogte door schaarser aanbod

Huurprijzen vrije sector op recordhoogte door schaarser aanbod

ROTTERDAM (ANP) - De gemiddelde huurprijs van een woning in de vrije sector is in de laatste maanden van 2023 met ruim 8 procent gestegen op jaarbasis. Daarmee komt de landelijke vierkantemeterprijs volgens woningplatform Pararius voor het eerst boven de 18 euro uit. Het platform schrijft de huurstijging toe aan het steeds schaarsere aanbod in de vrije sector. Die woningen verdwijnen in toenemende mate naar de koopmarkt.

Bestond het koopaanbod in het derde kwartaal nog voor 7 procent uit voormalige huurwoningen, in het vierde kwartaal was dat al bijna 8 procent. "De toenemende verschuiving van huur- naar koopwoningen, die al geruime tijd door de markt werd gevoeld, leidt tot een verdere verkleining van het toch al schaarse huuraanbod in de vrije sector", stelt Pararius-directeur Jasper de Groot.

Tegelijkertijd neemt het totale aantal beschikbare huurwoningen in de vrije sector sterker af. Dat aanbod daalde volgens Pararius in de laatste drie maanden van 2023 met bijna 16 procent vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Huurders van een woning in de vrije sector betaalden gemiddeld 18,01 euro per vierkante meter, tegen 16,59 euro in het laatste kwartaal van 2022. "Wat we hier zien is dat in een markt van vraag en aanbod de huurprijs wordt opgedreven als het huuraanbod daalt", legt De Groot uit.

Deventer

Pararius keek naar de gemiddelde vierkantemeterprijzen in de vijf grote steden en zestig middelgrote plaatsen. Daaruit kwam naar voren dat de huurprijzen in respectievelijk vier van de vijf en bijna 80 procent van de steden is gestegen. De sterkste huurstijging zag Pararius in Deventer, met gemiddeld bijna 19 procent. In de grote steden steeg de gemiddelde huurprijs het meest in Den Haag, met 8,4 procent; in Eindhoven daalde de huurprijs met 1,4 procent.

Volgens het woningplatform kan het grotere aanbod koopwoningen positief uitpakken voor starters op de woningmarkt. Maar volgens De Groot is de realiteit complexer. Zo is de huurmarkt in de vrije sector acht keer kleiner dan de koopmarkt, stelt hij. En daar komt bij dat veel starters moeilijk een koopwoning kunnen financieren. "Starters zijn dan aangewezen op de vrije sector huurmarkt, waar het aanbod terugloopt en de huurprijzen als gevolg daarvan sterk stijgen."

Meer uit Financieel

Krant: Franse regering wil miljarden ophalen bij bedrijven

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse regering kijkt naar een begrotingswijziging die bedrijven mogelijk 3,5 miljard euro extra zal kosten. De Franse zakenkrant Les Echos meldt op basis van anonieme bronnen dat de regering overweegt om de manier waarop loonheffingskortingen worden berekend te wijzigen. De Franse premier Sébastien Lecornu is van plan volgende week een begrotingsvoorstel voor volgend jaar te presenteren.

6 uur geleden
Historisch lage waterstand van de Rijn bij Keulen

KEULEN (ANP) - Het waterpeil van de Rijn bij Keulen heeft een historisch laag punt bereikt. Het waterpeil staat op 43 centimeter, meldt omroep WDR. Dat is 2 centimeter lager dan het vorige record dat afgelopen augustus werd gevestigd.

8 uur geleden
Britse premier spreekt geen steun uit voor derde baan Heathrow

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse premier Andy Burnham weigerde zondag zijn steun uit te spreken voor een derde start- en landingsbaan op Heathrow Airport. Volgens hem is het een zaak voor mensen die in de omgeving van de Londense luchthaven wonen. Burnhams voorganger, Keir Starmer, liet vorig jaar wel weten de uitbreidingsplannen te steunen.

8 uur geleden
DNB-president Sleijpen roept politiek op tot oplossingen te komen

HILVERSUM (ANP) - De president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen heeft de politiek opgeroepen om snel tot oplossingen te komen. Volgens Sleijpen is de economische groei in Nederland te laag en is het potentieel hoger. Maar daarvoor moet er in Den Haag wel aan oplossingen voor grote problemen worden gewerkt, zei hij zondag bij het televisieprogramma WNL Op Zondag.

10 uur geleden
Vliegverkeer Catania ligt langer stil, KLM boekt om naar Palermo

CATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar de luchthaven van Catania op Sicilië wordt langer stilgelegd. Dat meldt de luchthaven. Alle vertrekkende en binnenkomende vluchten van zondag zijn opgeschort door een uitbarsting van vulkaan Etna. KLM boekt reizigers om naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.

10 uur geleden
Topmannen AI-bedrijven opgeroepen voor Australisch onderzoek

SYDNEY (ANP/RTR) - De topmannen van OpenAI en Anthropic zijn opgeroepen voor een Australisch senaatsonderzoek naar AI. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van AI en datacenters voor Australische gemeenschappen en sectoren, en voor het water- en energieverbruik. Deze week werd bekend dat een AI-programma van OpenAI een Australische overheidswebsite is binnengedrongen en daar toegang had tot medische gegevens die niet openbaar zijn.

12 uur geleden
OpenAI pauzeert werk met krachtigste AI na nieuw incident

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft het werk aan zijn krachtigste AI-modellen voorlopig stilgelegd. Een van zijn systemen kreeg tijdens een test ongeoorloofd toegang tot het internet. Dat meldde het bedrijf zaterdag.

16 uur geleden