Huurprijzen stijgen harder dan koopwoningprijzen, meldt Pararius
ROTTERDAM (ANP) - De huurprijzen op de vrije markt zijn in de eerste drie maanden van dit jaar harder gestegen dan de prijzen voor koopwoningen. Dat stellen woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius na een analyse.
Volgens de platforms moesten nieuwe huurders in het eerste kwartaal gemiddeld 21,12 euro per vierkante meter per maand neerleggen. Dat is 7,3 procent meer dan een jaar eerder. Vooral appartementen werden duurder. Inmiddels heeft ruim 42 procent van alle beschikbare vrije sector-huurwoningen een huurprijs boven de 2000 euro per maand.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde eerder al dat bestaande koophuizen in zowel februari als januari 5,4 procent duurder werden dan in dezelfde maanden vorig jaar. Afgelopen kwartaal was het volgens Pararius en Huurwoningen.nl de tweede keer op rij dat de huurprijzen hoger lagen dan de koopwoningprijzen en de inflatie.
Het statistiekbureau liet onlangs weten dat de inflatie in Nederland in maart is gestegen naar 2,7 procent ten opzichte van een jaar eerder. In januari en februari werd het dagelijks leven in beide maanden 2,4 procent duurder.
In het eerste kwartaal kwamen bijna 13.000 huurhuizen in de vrije sector beschikbaar voor nieuwe bewoners, maar werden er meer van de markt gehaald. Per saldo verdwenen volgens de platforms 1869 meer woningen van de markt dan erbij kwamen. Wel kwamen per huis minder reacties binnen. Gemiddeld waren dit er 25, dat is 46 procent minder dan een jaar geleden en het laagste aantal sinds het tweede kwartaal van 2021.
De platforms zeggen erbij dat dit niet automatisch betekent dat de concurrentie op de krappe huurmarkt is afgenomen. Het heeft volgens hen deels te maken met het verminderde aanbod van betaalbare huurhuizen. "De vraag concentreert zich daardoor op een kleiner deel van het aanbod, wat de druk op dat segment onverminderd hoog houdt", aldus Pararius.
Verder melden de organisaties dat het te koop zetten van voormalige huurhuizen, het zogenoemde uitponden, lijkt af te nemen. In het eerste kwartaal bestond 5,5 procent van alle koopadvertenties op Pararius uit voormalige vrijesectorhuurwoningen, tegen 7,6 procent een jaar eerder. Strengere regels voor verhuur en meer belasting zorgen al een tijd voor een verkoopgolf van huurwoningen.
Noot voor de redactie, niet voor publicatie:
Ga voor een interactieve graphic naar https://platform.localfocus.nl/t/?c38694c. Deze is te gebruiken voor klanten van de graphicsdienst van het ANP.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans wordt de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van de Dierenbescherming. Afgelopen weekend heeft de ledenraad ingestemd met zijn voordracht, meldt de organisatie.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Onder het motto 'Laat je niet interneppen' start maandag een campagne om mensen te wijzen op de gevaren van online-misleiding en - oplichting. Denk altijd drie tellen na voordat je klikt, reageert of betaalt, is de gedachte. En als je twijfelt, klik dan weg.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Landen moeten meer doen en beter samenwerken om kwetsbare ecosystemen in internationale wateren te beschermen. Dat stelt Greenpeace op de dag dat in de Armeense hoofdstad Jerevan een VN-biodiversiteitstop begint.
9 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.
18 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.
19 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.
1 dag geleden