Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huurplatform: plannen ingrijpen huizenmarkt maken huren duurder

Huurplatform: plannen ingrijpen huizenmarkt maken huren duurder

DEN HAAG (ANP) - Plannen om de huurwoningmarkt te reguleren zorgen ervoor dat verhuurders huizen verkopen en de woningen die overblijven duurder worden. Zo werden huurwoningen in de vrije sector in de vier grote steden volgens woningplatform Pararius eind vorig jaar duurder, net als in enkele middelgrote steden.

Over het algemeen werden vrijesectorwoningen juist 1,1 procent goedkoper in het laatste kwartaal, meldde Pararius eerder donderdag in zijn huurmonitor. Maar de steden, waar meer huurhuizen in handen van beleggers zijn, gingen tegen die trend in.

Een nieuwe huurder voor een huis in Amsterdam legde 25,75 euro neer per maand per vierkante meter, bijna 11 procent meer dan een jaar eerder. Van de middelgrote steden was de stijging het grootst in Hoofddorp. Een huurhuis kostte 19,47 euro per vierkante meter, een kwart meer vergeleken met de laatste drie maanden van 2021.

Aanbod grote steden

"In grote steden zoals Amsterdam en Rotterdam neemt het huuraanbod in snel tempo af", constateert Pararius-directeur Jasper de Groot. "Vanuit de markt vernemen we dat veel particuliere verhuurders zich momenteel genoodzaakt voelen om hun huurwoningen te verkopen omdat verhuren straks niet meer rendabel is. Tegelijkertijd neemt de vraag alleen maar toe en dit maakt dat de prijzen op stedelijk niveau flink stijgen."

Volgens Pararius spelen verhuurders in op belastingmaatregelen van de overheid, de zelfwoonplicht in sommige gemeenten en de aankondiging van woonminister Hugo de Jonge om vanaf 2024 meer huurwoningen in de vrije sector te laten vallen onder het puntenstelsel. De meeste huurwoningen mogen volgens het stelsel maximaal 1000 euro kosten bij het afsluiten van een nieuw contract.

Verhuurders gaan verkopen

Verhuurders willen deze maatregelen voor zijn en besluiten daarom huizen te verkopen. Dat doen ze zodra het kabinet een nieuwe maatregel aankondigt, aldus een woordvoerster. Als voorbeeld noemt ze de vermogensbelasting die het kabinet vorig jaar april aankondigde. Het kabinet wil vanaf 2025 jaarlijks belasting heffen over de werkelijke opbrengst van het vermogen, waaronder huuropbrengsten. Stijgingen en dalingen van de waarde van huizen vallen hier ook onder.

Belangenvereniging voor particuliere verhuurders Vastgoedbelang liet de gevolgen van alle overheidsplannen doorrekenen en concludeert dat het vaak interessanter is om woningen zodra de verhuurder vertrekt te verkopen. "De potentiële huur daalt met 871 miljoen euro, gemiddeld 2434 euro per geraakte woning per jaar", concludeerde Ortec Finance dat die berekening maakte. "Dit betekent een groot verlies aan huurinkomsten voor verhuurders waardoor de investeringsruimte voor verduurzaming ook verdampt."

Meer uit Financieel

Ondernemers slechter bestand tegen inkomensverlies dan werknemers

DEN HAAG (ANP) - Zeven op de tien ondernemers kunnen hun vaste kosten twee jaar lang blijven betalen na een inkomensdaling door baanverlies of arbeidsongeschiktheid. Werknemers lukt dat beter, blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Zelfstandigen zijn daarmee financieel kwetsbaarder dan werknemers, concludeert de belangrijke adviseur van het kabinet.

1 uur geleden
Netflix denkt ondanks hogere kosten winstgevender te worden

LOS GATOS (ANP) - Netflix verwacht ondanks de gehoopte overname van grote delen van Warner Bros. Discovery en extra uitgaven aan shows winstgevender te worden in 2026. In het laatste kwartaal van vorig jaar profiteerde de streamingdienst van nieuwe abonnees en hogere prijzen, meldt Netflix bij zijn resultaten.

6 uur geleden
Trumps Groenland-escalatie jaagt Wall Street schrik aan

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn op de eerste handelsdag na een extra lang weekend met forse verliezen gesloten. Beleggers schrokken van de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese bondgenoten in zijn poging Groenland in te lijven.

7 uur geleden
Frankrijk onderzoekt dood van baby die Nestlé-voeding kreeg

PARIJS (ANP) - Gezondheidsautoriteiten in Frankrijk onderzoeken het overlijden van een baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken die deel uitmaakte van een grote terugroepactie. Het is nog niet duidelijk of de dood van het jonge kind te maken had met de voeding, benadrukt de organisatie tegenover persbureau AFP.

7 uur geleden
Luchthaven Schiphol stopt met X om beperkt bereik en toename haat

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol is niet langer actief op socialemediaplatform X. Volgens de luchthaven is het bereik van X te beperkt, terwijl er zorgen zijn over een toename van desinformatie en haat op het platform.

11 uur geleden
Europese beurzen zakken opnieuw door oplopende spanningen met VS

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam en andere Europese steden zijn dinsdag lager gesloten. Op de markten overheersten zorgen over dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese landen omdat hij Groenland wil inlijven. Maandag leidde dat ook al tot verliezen.

11 uur geleden
Toezichthouders FNV 'tevreden' over aantal kandidaten bestuur

UTRECHT (ANP) - De tijdelijke toezichthouders bij vakbond FNV zijn "tevreden" over de hoeveelheid en de kwaliteit van de kandidaten die zich hebben gemeld voor een nieuw bestuur. Dit meldt de woordvoerster van toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts.

12 uur geleden