Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huurplatform: plannen ingrijpen huizenmarkt maken huren duurder

Huurplatform: plannen ingrijpen huizenmarkt maken huren duurder

DEN HAAG (ANP) - Plannen om de huurwoningmarkt te reguleren zorgen ervoor dat verhuurders huizen verkopen en de woningen die overblijven duurder worden. Zo werden huurwoningen in de vrije sector in de vier grote steden volgens woningplatform Pararius eind vorig jaar duurder, net als in enkele middelgrote steden.

Over het algemeen werden vrijesectorwoningen juist 1,1 procent goedkoper in het laatste kwartaal, meldde Pararius eerder donderdag in zijn huurmonitor. Maar de steden, waar meer huurhuizen in handen van beleggers zijn, gingen tegen die trend in.

Een nieuwe huurder voor een huis in Amsterdam legde 25,75 euro neer per maand per vierkante meter, bijna 11 procent meer dan een jaar eerder. Van de middelgrote steden was de stijging het grootst in Hoofddorp. Een huurhuis kostte 19,47 euro per vierkante meter, een kwart meer vergeleken met de laatste drie maanden van 2021.

Aanbod grote steden

"In grote steden zoals Amsterdam en Rotterdam neemt het huuraanbod in snel tempo af", constateert Pararius-directeur Jasper de Groot. "Vanuit de markt vernemen we dat veel particuliere verhuurders zich momenteel genoodzaakt voelen om hun huurwoningen te verkopen omdat verhuren straks niet meer rendabel is. Tegelijkertijd neemt de vraag alleen maar toe en dit maakt dat de prijzen op stedelijk niveau flink stijgen."

Volgens Pararius spelen verhuurders in op belastingmaatregelen van de overheid, de zelfwoonplicht in sommige gemeenten en de aankondiging van woonminister Hugo de Jonge om vanaf 2024 meer huurwoningen in de vrije sector te laten vallen onder het puntenstelsel. De meeste huurwoningen mogen volgens het stelsel maximaal 1000 euro kosten bij het afsluiten van een nieuw contract.

Verhuurders gaan verkopen

Verhuurders willen deze maatregelen voor zijn en besluiten daarom huizen te verkopen. Dat doen ze zodra het kabinet een nieuwe maatregel aankondigt, aldus een woordvoerster. Als voorbeeld noemt ze de vermogensbelasting die het kabinet vorig jaar april aankondigde. Het kabinet wil vanaf 2025 jaarlijks belasting heffen over de werkelijke opbrengst van het vermogen, waaronder huuropbrengsten. Stijgingen en dalingen van de waarde van huizen vallen hier ook onder.

Belangenvereniging voor particuliere verhuurders Vastgoedbelang liet de gevolgen van alle overheidsplannen doorrekenen en concludeert dat het vaak interessanter is om woningen zodra de verhuurder vertrekt te verkopen. "De potentiƫle huur daalt met 871 miljoen euro, gemiddeld 2434 euro per geraakte woning per jaar", concludeerde Ortec Finance dat die berekening maakte. "Dit betekent een groot verlies aan huurinkomsten voor verhuurders waardoor de investeringsruimte voor verduurzaming ook verdampt."

Meer uit Financieel

ECB-bestuurder: inflatie koelt af, vooruitzichten verbeteren

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat er na de renteverhoging van vorige maand "goed voor", nu de inflatie afzwakt door de scherpe daling van de olieprijzen. Dat zei ECB-bestuurslid Emmanuel Moulin zaterdag op een conferentie in het Franse Aix-en-Provence.

2 uur geleden
Modi: India blijft investeren in nieuwe olieraffinaderijen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India blijft nieuwe olieraffinaderijen bouwen om zeker te zijn van voldoende aanvoer, terwijl westerse landen juist raffinagecapaciteit afbouwen. Dat heeft de Indiase premier Narendra Modi zaterdag gezegd bij de opening van een nieuwe raffinaderij.

2 uur geleden
FT: Shell beschuldigd van misleiding Britse rechtbank

LONDEN (ANP) - Shell wordt ervan beschuldigd de rechtbank in het Verenigd Koninkrijk bewust te hebben misleid in een poging om te voorkomen dat het bedrijf daar voor de rechter moet verschijnen wegens olievervuiling in Nigeria. Dat meldt Financial Times op basis van juridische documenten die zijn ingediend bij het hogere gerechtshof.

3 uur geleden
Micron start miljardenuitbreiding van chipfabriek in Japan

HIROSHIMA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Micron Technology is zaterdag gestart met een grote uitbreiding van een fabriek in West-Japan waar geavanceerde geheugenchips worden geproduceerd. De investering, ter waarde van omgerekend 8,8 miljard euro, maakt deel uit van een wereldwijde uitbreiding van de productiecapaciteit door chipfabrikanten om aan de snel groeiende vraag naar AI-toepassingen te voldoen.

6 uur geleden
Texas onderzoekt ticketsite StubHub na klachten over WK-kaarten

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Openbaar aanklagers in de Amerikaanse staat Texas zijn een onderzoek begonnen naar ticketwebsite StubHub na klachten rondom kaartjes voor het WK voetbal. Mensen die dachten via de doorverkoopsite kaartjes te hebben bemachtigd, zouden kort voor de wedstrijd bericht hebben gekregen dat de tickets niet beschikbaar waren.

19 uur geleden
AEX sluit handelsweek hoger, chipbedrijven bij winnaars

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een plus het weekend ingegaan. De chipbedrijven stonden bij de grootste stijgers en lieten daarmee herstel zien na de koersverliezen van de afgelopen dagen.

22 uur geleden
EBN begint met het vullen van gasopslag Grijpskerk

UTRECHT (ANP) - Energie Beheer Nederland (EBN) is begonnen met het vullen van de gasopslag in Grijpskerk. Het staatsbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), de eigenaar van de opslag, voor het gebruik tot 1 april volgend jaar.

1 dag geleden