Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huurlingenleger Wagner Groep blijft mogelijk bestaan

Huurlingenleger Wagner Groep blijft mogelijk bestaan

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het huurlingenbedrijf van Jevgeni Prigozjin, de Wagner Groep, blijft volgens Amerikaanse deskundigen van het Institute of the Study of War (ISW) waarschijnlijk bestaan. De paramilitairen van de Wagner Groep in Oekraïne of Rusland keren gewapend terug naar hun bases na de opstand die Prigozjin eind vorige week in het zuiden van Rusland begon. Niets wijst er op dat ze worden ontwapend en gedemobiliseerd.

Het hoofdkwartier in Sint-Persburg liet maandag weten dat het normaal functioneert. De Russische buitenlandminister Sergej Lavrov zei dat de activiteiten van de Wagner Groep worden voortgezet in de Centraal-Afrikaanse Republiek en Mali.

Zaterdag deed de politie zwaar bewapend een inval in het hoofdkwartier, kort nadat Prigozjin zijn opstand in Rostov-aan-de-Don was begonnen. De opstand is gesmoord door een compromis met Prigozjin, die volgens het Kremlin zal uitwijken naar Belarus. Volgens onbevestigde berichten in Russische media zouden duizenden van zijn huurlingen ook naar Belarus gaan om er in nieuwe bases te worden ondergebracht.

Wetgeving

Het is volgens de waarnemers van het ISW mogelijk dat de Wagner Groep toch wordt ontmanteld en de huurlingen onderdeel van het reguliere leger worden. Maar de voorzitter van de defensiecommissie van het Russische lagerhuis, Andrej Kartapolov, zei zondag dat de Doema (het lagerhuis) werkt aan wetgeving voor de regulering van particuliere militaire ondernemingen en dat het niet nodig is de Wagner Groep op te heffen. Het is de meest gevechtsklare eenheid van Rusland, volgens Kartapolov.

Het bedrijf zou hoe dan ook zulke nauwe banden met het Kremlin onderhouden dat het toch al veel werd aangestuurd door het defensieministerie en het buitenlandministerie in Moskou. De huurlingen van de Wagner Groep zijn niet alleen actief in Oekraïne en Syrië. Ze hebben veel opdrachten in Afrika van regeringen en van mijnbouw- of aardolie- en gasbedrijven die voor bescherming betalen. Afrikaanse regeringen die de Wagner Groep inschakelen hebben meestal niet veel geld om uit te geven. De Wagner Groep zou vaak worden betaald met een aandeel in bijvoorbeeld de winning van delfstoffen of tropisch hout. De Wagner groep is onder meer ingehuurd in de Centraal-Afrikaanse Republiek, Burkina Faso, Libië, Mali, Mozambique en Soedan.

Meer uit Buitenland

Evacuaties door bosbrand op het Griekse eiland Kreta

IERAPETRA (ANP/RTR) - Op het Griekse eiland Kreta woedt sinds woensdagmiddag een grote bosbrand. Zeker 155 brandweerlieden bestrijden de brand, meldt de Griekse brandweer. Bewoners en toeristen uit vier dorpjes zijn geëvacueerd; ongeveer 3.000 mensen zijn ondergebracht in tijdelijke opvang, aldus lokale autoriteiten.

49 minuten geleden
Pentagon denkt atoomprogramma Iran twee jaar te hebben vertraagd

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Iraanse atoomprogramma heeft tot twee jaar vertraging opgelopen door de zware bombardementen vorige maand van de Verenigde Staten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft dat woensdag gezegd.

8 uur geleden
Israël zegt 'dicht bij akkoord' Gaza te zijn

TEL AVIV (ANP/RTR) - Volgens buitenlandminister Gideon Saar is Israël "dicht bij een akkoord" over een wapenstilstand in Gaza. "We zijn zeer van wil om een akkoord over de gijzelaars en een wapenstilstand te bereiken", aldus de minister op een persconferentie. "We zijn akkoord met alle Amerikaanse voorstellen."

12 uur geleden
Hamas bestudeert voorstel wapenstilstand, nog geen reactie Israël

GAZA (ANP/RTR) - Hamas zegt het nieuwe voorstel voor een wapenstilstand in Gaza te bestuderen. Israël heeft nog geen reactie gegeven op de verklaring van de Amerikaanse president Donald Trump dat Israël "akkoord is met een staakt-het-vuren".

14 uur geleden
Rapper Diddy deels schuldig bevonden door jury

NEW YORK (ANP/RTR) - Rapper Sean 'Diddy' Combs is deels schuldig bevonden in een omvangrijke zedenzaak tegen hem. De jury oordeelde dat de Amerikaanse artiest schuldig is aan twee gevallen van het vervoeren van personen met het oog op prostitutie. De jury achtte hem niet schuldig aan de overige drie aanklachten.

14 uur geleden
Tientallen doden bij overstromingen in Pakistan

ISLAMABAD (ANP/AFP) - Overstromingen in Pakistan hebben tot dusver 64 levens geëist. Er zijn 117 gewonden. Mogelijk lopen die aantallen verder op omdat de zware regens zeker tot zaterdag zullen aanhouden, met waarschijnlijk nieuwe overstromingen tot gevolg, waarschuwt het Pakistaanse weerinstituut.

16 uur geleden
Chinese president Xi slaat voor het eerst BRICS-top over

RIO DE JANEIRO (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping reist komend weekend niet af naar Brazilië voor de top van BRICS-landen. Het is voor het eerst sinds hij in 2013 aan de macht kwam dat Xi een jaarlijkse BRICS-top overslaat.

16 uur geleden