Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huurders hebben opnieuw minder keus uit nog krapper huuraanbod

Huurders hebben opnieuw minder keus uit nog krapper huuraanbod

ROTTERDAM (ANP) - Huurders konden afgelopen kwartaal opnieuw uit minder huurwoningen kiezen dan een jaar eerder. In het vierde kwartaal van vorig jaar kwamen 12.274 huizen in de vrije sector vrij voor een nieuwe huurder, ruim 40 procent minder dan in het laatste kwartaal van 2023, meldt Pararius. Daarmee is het aanbod op de huurmarkt volgens het woningplatform nog krapper geworden. Ook zijn de huurprijzen verder gestegen.

Pararius wijt de krimp en prijsstijging onder andere aan maatregelen van de overheid om huren betaalbaarder te maken. "Sinds de fiscale hervormingen en invoering van de Wet betaalbare huur, op 1 juli 2024, is de druk op de huurmarkt verder toegenomen. Het ongekend hoge aantal reacties op de goedkopere vrijesectorhuurwoningen toont aan hoe groot de concurrentie tussen huurders is geworden", zegt Jasper de Groot, directeur van Pararius. Afgelopen kwartaal werd gemiddeld 42 keer gereageerd op een huurhuis in de vrije sector, één keer meer dan een jaar eerder. Het tekort was met name te zien bij huurhuizen tot 1500 euro per maand.

Door de overheidsmaatregelen besluiten veel verhuurders om een huis te verkopen als het huurcontract afloopt, in plaats van een nieuwe huurder te zoeken. Het woningplatform meldt dat 1838 huurhuizen in het vierde kwartaal naar de koopmarkt zijn gegaan. Deze zogenoemde uitpondingen kwamen 83,4 procent vaker voor dan in hetzelfde kwartaal in 2023. In totaal gingen bijna 13.000 huizen van de huurmarkt af.

De gemiddelde vierkantemeterprijs is met 7,7 procent gestegen in een jaar tijd, wat volgens Pararius een huurprijs van gemiddeld zo'n 1730 euro per maand betekent. Deze toename verhoogt de financiële druk op huurders, aldus het woningplatform. Verhuurders eisen vaak een bruto maandinkomen van minstens drie keer de huur. Dit komt neer op 5191,03 euro per maand en dat maakt de inkomenseis "beduidend" hoger dan het modale inkomen in 2024 van ongeveer 3666 euro. De inkomenseis beperkt daarmee de toegankelijkheid van de vrije sector huurmarkt, stelt Pararius.

Meer uit Financieel

Batterijbedrijf ACC schrapt plannen voor bouw Europese fabrieken

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.

12 uur geleden
Recordaantal passagiers op Belgische luchthavens in 2025

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.

13 uur geleden
Saudische delegatie in Syrië om te praten over economie

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.

14 uur geleden
Duitse metaalelektro-industrie: 2025 was verschrikkelijk jaar

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.

15 uur geleden
Chinese centrale bank blijft goud opkopen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.

16 uur geleden
Trump trekt strafheffing tegen India om aankoop Russische olie in

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.

1 dag geleden
Dow-Jonesindex sluit voor het eerst boven de 50.000 punten

NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.

1 dag geleden