Huren vrije sector stegen met haast 12 procent in jaar
UTRECHT (ANP) - Nieuwe huurders in de vrije sector betaalden in het tweede kwartaal 11,8 procent meer per vierkante meter dan een jaar eerder, melden makelaarsvereniging NVM en Vastgoed Management NL (VGM NL). Vooral nieuwbouwwoningen waren flink duurder. Daarvoor betaalde een nieuwe huurder ruim 18 procent meer per vierkante meter.
De gemiddelde prijs per vierkante meter bedroeg 15,35 euro. De gemiddelde huurwoning was 84,7 vierkante meter, ruim twee vierkante meter kleiner dan een jaar geleden. De gemiddelde prijs die een nieuwe huurder in het tweede kwartaal voor een huurwoning moest betalen komt daarmee op ruim 1300 euro uit.
Nieuwbouwwoningen waren met 69 vierkante meter gemiddeld een stuk kleiner dan in 2021. Toen was het gemiddelde formaat van een nieuwbouwwoning in de vrije sector nog 75 vierkante meter. Door de forse stijging van de prijs zijn huurders in doorsnee evenwel zo'n 100 euro duurder uit.
Regionale verschillen
Wel zijn er grote regionale verschillen in de huurstijging. De toename van de huurprijzen in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht blijft bijvoorbeeld lager dan 10 procent, maar in Flevoland is het meer dan 27 procent. In de eerstgenoemde drie provincies liggen de huurprijzen al beduidend hoger dan in de rest van het land.
NVM en VGM NL merken verder op het aantal transacties in het tweede kwartaal met zo'n 5 procent toenam ten opzichte van de eerste drie maanden van dit jaar. Daarvoor daalde het aantal transacties vier kwartalen op rij.
Zowel NVM-voorman Onno Hoes als zijn collega Sander Groot van VGM NL hekelt de vele regels in de huursector, zoals opkoopbescherming en beperking van de huurstijging. Zij menen dat daardoor de huurmarkt juist gehinderd wordt.
Meer uit Financieel
DAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Tesla gaat waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots verkopen aan het grote publiek. Dat zei Elon Musk op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. Volgens de topman van de autofabrikant zal de toekomst van het bedrijf steeds meer afhangen van dergelijke humanoïde robots.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag verder omhooggegaan. Amerikaanse beleggers reageerden woensdag al opgelucht op de afnemende geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag in Davos dat hij Groenland niet met geweld zou innemen. Ook zei hij na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is voor een "toekomstige deal" rond Groenland. Trump trok daardoor zijn dreigement van een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer in.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder aangenomen, volgens een nieuwe raming van het Bureau of Economic Analysis. Met een plus van 4,4 procent zette de grootste economie ter wereld in de zomermaanden de sterkste kwartaalgroei in twee jaar neer.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De pilotenbril van de Franse president Emmanuel Macron in Davos zorgde donderdag voor een flinke koersstijging van de Italiaanse brillenfabrikant iVision Tech. De look van Macron tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum in het Zwitserse skioord zorgde voor veel memes en opmerkingen over zijn verschijning op sociale media.
4 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Er zullen "grote represailles" volgen als Europese landen Amerikaanse bezittingen, zoals aandelen en obligaties, verkopen. Daarmee dreigde de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met Fox Business.
4 uur geleden