Huren vrije sector stegen met haast 12 procent in jaar
UTRECHT (ANP) - Nieuwe huurders in de vrije sector betaalden in het tweede kwartaal 11,8 procent meer per vierkante meter dan een jaar eerder, melden makelaarsvereniging NVM en Vastgoed Management NL (VGM NL). Vooral nieuwbouwwoningen waren flink duurder. Daarvoor betaalde een nieuwe huurder ruim 18 procent meer per vierkante meter.
De gemiddelde prijs per vierkante meter bedroeg 15,35 euro. De gemiddelde huurwoning was 84,7 vierkante meter, ruim twee vierkante meter kleiner dan een jaar geleden. De gemiddelde prijs die een nieuwe huurder in het tweede kwartaal voor een huurwoning moest betalen komt daarmee op ruim 1300 euro uit.
Nieuwbouwwoningen waren met 69 vierkante meter gemiddeld een stuk kleiner dan in 2021. Toen was het gemiddelde formaat van een nieuwbouwwoning in de vrije sector nog 75 vierkante meter. Door de forse stijging van de prijs zijn huurders in doorsnee evenwel zo'n 100 euro duurder uit.
Regionale verschillen
Wel zijn er grote regionale verschillen in de huurstijging. De toename van de huurprijzen in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht blijft bijvoorbeeld lager dan 10 procent, maar in Flevoland is het meer dan 27 procent. In de eerstgenoemde drie provincies liggen de huurprijzen al beduidend hoger dan in de rest van het land.
NVM en VGM NL merken verder op het aantal transacties in het tweede kwartaal met zo'n 5 procent toenam ten opzichte van de eerste drie maanden van dit jaar. Daarvoor daalde het aantal transacties vier kwartalen op rij.
Zowel NVM-voorman Onno Hoes als zijn collega Sander Groot van VGM NL hekelt de vele regels in de huursector, zoals opkoopbescherming en beperking van de huurstijging. Zij menen dat daardoor de huurmarkt juist gehinderd wordt.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Ben Cohen, medeoprichter van ijsmerk Ben & Jerry's, raadt consumenten aan minder Magnums te kopen, om daarmee Ben & Jerry's te helpen "bevrijden". Dat vertelde de Amerikaanse zakenman op een bijeenkomst in Rotterdam.
11 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Ruim honderd klimaatdemonstranten voeren woensdag in Zaandam actie tegen winkelconcern Ahold Delhaize, ziet een verslaggever van het ANP. Milieudefensie demonstreert tegenover de locatie van de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - FNV vindt het een goede eerste stap dat de Eerste Kamer een streep zet door het plan van het kabinet-Jetten om de AOW-leeftijd snel te verhogen. "Dit laat zien dat dit minderheidskabinet alleen staat in deze onrechtvaardige plannen", zegt Dick Koerselman, interim-voorzitter van de vakbond.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De eerste schepen zijn woensdag door de Straat van Hormuz gegaan na de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, waarbij Teheran heeft gezegd de belangrijke vaarroute te heropenen. Volgens de maritieme trackingwebsite MarineTraffic ging het om twee schepen sinds de aankondiging van het tijdelijke staakt-het-vuren.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De grote Deense containerrederij Maersk blijft voorzichtig rond de situatie in het Midden-Oosten, ondanks de tijdelijke wapenstilstand die is afgesproken tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens Maersk is er nog onvoldoende zekerheid over de veiligheid om de operaties in de regio weer te normaliseren.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders zijn "opgelucht" over het akkoord voor een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Dat laat de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) weten. Volgens de organisatie lijkt de eerder gevreesde verdere escalatie in de Golfregio hiermee te zijn voorkomen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven noemen het "goed nieuws" als de Straat van Hormuz daadwerkelijk weer opengaat en kan voorkomen dat gasprijzen verder oplopen. Dat neemt niet weg dat de impact van de oorlog "nog lange tijd" voelbaar blijft, stelt branchevereniging Energie-Nederland woensdag na het akkoord over een wapenstilstand tussen Iran en de Verenigde Staten.
2 uur geleden