Huren stijgen verder in tweede kwartaal
NIEUWEGEIN (ANP) - De huurprijzen voor rijtjeshuizen en appartementen in de vrije sector zijn in de afgelopen drie maanden verder gestegen vanwege de aanhoudende krapte op de woningmarkt, berekenden makelaarsvereniging NVM en Vastgoedmanagement Nederland. Er is wel sprake van regionale verschillen, in enkele gemeenten stabiliseerden de prijzen. Verder liepen de huurprijzen van bestaande bouw minder hard op dan van nieuwbouw.
Voor woonhuizen steeg de prijs gemiddeld met ruim 5 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. Nieuwe huurders betalen daar nu maandelijks 10,12 euro per vierkante meter. Voor appartementen was de toename ruim 6 procent en betalen nieuwe huurders 14,80 euro per vierkante meter.
Met name in de regio Amsterdam, waar ook Amstelveen en Almere onder vallen, bleven de prijzen voor nieuwe huurders stabiel ten opzichte van het eerste kwartaal van dit jaar. Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar daalden de huurprijzen zelfs licht. In de gemeenten Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Haarlem en Utrecht stegen de prijzen op jaarbasis juist. Rotterdam was met een stijging van ruim een kwart een uitschieter. Dat komt door de oplevering van een luxe wooncomplex, dat de gemiddelde prijs omhoog trekt.
Transacties
Voor de vrije sector, volgens de brancheorganisaties een cruciaal deel van de woningmarkt, kwam na anderhalf jaar een eind aan de stijging van het aantal transacties. Landelijk daalde het aantal transacties ten opzichte van het eerste kwartaal gemiddeld met 14 procent. Vergeleken met vorig jaar ligt het aantal transacties nog wel 5 procent hoger. Dat komt vooral doordat er flink minder appartementen werden verhuurd, woonhuizen bleven stabiel.
Huurders van bestaande bouw betalen minder dan huurders van nieuwbouw, ook in zeer stedelijke gebieden. Hier stegen de huurprijzen minder hard dan in minder stedelijke gebieden. Ook de manier waarop een woning wordt opgeleverd is van invloed op de prijsstijging. Kale en gestoffeerde woningen stegen over het algemeen in prijs, terwijl de huurprijs van gemeubileerde woningen gemiddeld stabiel bleef of zelfs daalde. Het merendeel van de huurwoningen wordt kaal opgeleverd.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gewaarschuwd dat de geplande overname van Warner Bros. Discovery door Netflix mogelijk op bezwaren van mededingingstoezichthouders stuit. Volgens Trump kan het marktaandeel van het samengevoegde bedrijf te groot worden.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) haalt vlak voor de beursgang van het ijsbedrijf uit naar Ben Cohen, een van de oprichters van dochteronderneming Ben & Jerry's. Cohen moet dat merk loslaten en "overdragen aan een nieuwe generatie", zei TMICC-topman Peter ter Kulve tegen de krant Financial Times (FT).
18 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft China gedreigd met importheffingen als het Aziatische land zijn handelsoverschot met de Europese Unie niet verkleint. Dat heeft hij na afloop van een bezoek aan China gezegd in een interview met de zakenkrant Les Echos.
18 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart heeft de Nederlandse topman van IndiGo, Pieter Elbers, 24 uur de tijd gegeven om met een verklaring te komen voor de grote chaos bij die luchtvaartmaatschappij. IndiGo schrapte de afgelopen dagen duizenden vluchten in India door roosterproblemen. Die gaten in de planning ontstonden nadat de wettelijk verplichte rusttijden voor piloten waren verruimd.
22 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
1 dag geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
1 dag geleden