Human Rights Watch: Israël maakt zich schuldig aan apartheid
NEW YORK (ANP) - Israël maakt zich schuldig aan apartheid tegen Palestijnen en moet hiervoor vervolgd worden, stelt Human Rights Watch. De mensenrechtenorganisatie meldt dat in een dinsdag verschenen rapport over het beleid van de Israëlische regering en de behandeling van Palestijnen.
Human Rights Watch benadrukt de term apartheid te gebruiken volgens het Statuut van Rome en het Apartheidsverdrag van de Verenigde Naties. Dat houdt in dat er onmenselijke daden worden uitgevoerd met als doel overheersing van een raciale groep, terwijl een andere raciale groep systematisch wordt onderdrukt.
In het rapport staat onder meer dat Israëliërs op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook van de Israëlische autoriteiten een "superieure status" hebben gekregen ten opzichte van de Palestijnen uit hetzelfde gebied. De onderzoekers melden bijvoorbeeld dat Palestijnen minder bewegingsvrijheid hebben dan Israëliërs. Ook buiten deze gebieden worden volgens hen de rechten van Palestijnen geschonden.
Human Rights Watch roept Israël op een einde te maken aan de situatie in het land waarbij Palestijnen worden onderdrukt en Israëliërs privileges hebben. De mensenrechtenorganisatie hoopt dat het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag, dat al mogelijke oorlogsmisdaden in de Palestijnse gebieden onderzoekt, zich over de kwestie gaat buigen. De Verenigde Naties worden opgeroepen een onderzoekscommissie in te stellen.
Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken noemt het rapport in een eerste reactie een "propagandapamflet" dat afkomstig is van een organisatie "die al jaren actief boycot tegen Israël promoot".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het staatsbezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de Verenigde Staten is voorbij. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was het driedaagse bezoek "een ontmoeting van vriendschap, kracht en succes - zowel voor China als de Verenigde Staten". Hij meldt dat ze elkaar spoedig weer zullen zien.
13 minuten geledenSANAA (ANP/RTR) - De leider van de internationaal erkende Jemenitische regering heeft zijn landgenoten opgeroepen zich te mobiliseren en lid te worden van de krijgsmacht. De oproep volgt na een toename van geweld in het langlopende conflict met de Houthi's, die sinds 2014 grote delen van het land controleren.
22 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV heeft honderdduizenden mensen gegroet in Parijs terwijl hij in zijn pausmobiel door de stad naar de Notre-Dame werd gereden voor het avondgebed. Het is de eerste dag van het bezoek van de paus aan Frankrijk.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Premier Nawaf Salam van Libanon heeft in zijn speech tegenover de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen niet zonder meer de VN-vredesmacht UNIFIL terug te trekken. Tijdens zijn bijdrage aan het plenaire debat vrijdag waarschuwde Salam voor het "vacuüm" dat daardoor kan ontstaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad heeft zich uitgesproken tegen het oplaaiende geweld van de Jemenitische Houthi's tegen het buurland Saudi-Arabië.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bereidt zich voor op mogelijk nieuwe Amerikaanse sancties tegen het hof. Daarom gebruikt het bijvoorbeeld niet langer de software van het Amerikaanse Microsoft maar die van openDesk uit Duitsland, aldus de Financial Times (FT).
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om 6,6 miljard euro vrij te maken voor militaire ondersteuning aan Oekraïne, meldt EU-buitenlandschef Kaja Kallas op X. Het geld komt vrij uit de Europese Vredesfaciliteit (EPF).
5 uur geleden