Hulpverlening Mayotte komt op gang na cycloon
MAMOUDZOU (ANP/AFP/RTR) - Op Mayotte wordt onder tijdsdruk gezocht naar slachtoffers. De autoriteiten melden dat over zee en door de lucht hulpgoederen worden aangevoerd nadat een zware cycloon de archipel trof.
De cycloon Chido raasde afgelopen weekend over het gebied en ging gepaard met harde wind. Het was volgens de weerdienst de zwaarste storm die Mayotte in ongeveer negentig jaar heeft getroffen.
Burgemeester Ambdilwahedou Soumaila van hoofdstad Mamoudzou zei dat de storm niets heeft gespaard. "Het ziekenhuis is getroffen. De scholen zijn getroffen. Huizen zijn helemaal verwoest."
Ongedocumenteerd
Prefect François-Xavier Bieuville vertelde de zender Mayotte la Première dat mogelijk "bijna duizend of zelfs meerdere duizenden" mensen zijn omgekomen. Ongeveer een derde van de 320.000 inwoners woont in sloppenwijken en daar zijn veel woningen weggevaagd.
De autoriteiten proberen nog een inschatting te maken van de totale omvang van de schade. Er bevinden zich op Mayotte bovendien veel ongedocumenteerde migranten en dat maakt het lastig om zicht te krijgen op hoeveel mensen zijn getroffen.
Uitvalsbasis
Een eerste vliegtuig met medische hulpgoederen landde zondag. De Franse minister van Binnenlandse Zaken Bruno Retailleau reist maandag naar het overzeese gebied. Er gaan volgens zijn kantoor 160 militairen en brandweerlieden mee om te assisteren bij de hulpverlening.
Een ander overzees Frans gebied, Réunion, wordt gebruikt als logistieke uitvalsbasis voor de hulpverleningsoperatie. Mayotte bevindt zich op ongeveer 8000 kilometer van het Franse vasteland en ligt voor de oostkust van Afrika.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.
1 uur geledenPETSJENIHY (ANP/DPA) - Rusland heeft met een raketaanval een dam in de regio Charkiv geraakt, meldt de burgemeester van het nabijgelegen Petsjenihy. Daardoor is een belangrijke aanvoerroute voor het Oekraïense leger onbegaanbaar geworden.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een waterlekkage vorige maand heeft honderden boeken beschadigd op de afdeling Egyptische oudheid van het Louvre in Parijs. Volgens adjunct-directeur Francis Steinbock van het Franse museum gaat het om "boeken die door egyptologen worden geraadpleegd".
2 uur geledenCOTONOU (ANP/RTR/AFP) - Een woordvoerder van de regering in Benin zegt dat veertien mensen zijn opgepakt voor de couppoging, die volgens de autoriteiten is mislukt. Militairen claimden eerder op nationale televisie dat ze de macht in het West-Afrikaanse land hadden overgenomen, maar de regering ontkent dat.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.
5 uur geledenKALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.
8 uur geleden