Hulporganisaties worstelen om Oekraïense steden te bereiken
ROME (ANP/AFP) - Hulporganisaties proberen uit alle macht Oekraïners in door Russische troepen belegerde steden te bereiken maar dat lukt volgens het Wereldvoedselprogramma (WFP) nauwelijks. Het VN-agentschap hoopt 3,1 miljoen mensen te kunnen voorzien, onder wie honderdduizenden vrouwen en kinderen.
De uitdaging is om bij steden te komen die zijn omringd of dat bijna zijn", zegt WFP-noodhulpcoördinator Jakob Kern, die de situatie als slecht omschrijft. Het gebrek aan toegang voor humanitaire hulp maakt het vrijwel onmogelijk voedsel te leveren aan de omsingelde havenstad Marioepol en de bijna volledig afgesloten noordoostelijke steden Charkov en Soemi. Dergelijke belegeringstactieken waren volgens Kern eerder deze eeuw onaanvaardbaar.
Het WFP moest "uit het niets" magazijnen bevoorraden en de door gevechten onderbroken toevoerlijnen omzeilen. Een kolossale opdracht, verzucht de noodhulpcoördinator. Om rijst, pasta en blikken met vlees op hun bestemming te krijgen is ook lastig omdat vrachtwagenchauffeurs moeilijk zijn te vinden.
Grootschaliger
Een konvooi van enkele vrachtwagens bereikte twee dagen geleden Soemi met voorraden voor een paar dagen voor 3000 mensen. "Maar het moet veel grootschaliger", aldus Kern. Voor een stad met een half miljoen of een miljoen mensen moet er eigenlijk elke dag een konvooi arriveren, dus een permanente humanitaire corridor voor genoemde steden is volgens hem hard nodig.
Het Wereldvoedselprogramma maakt veel meer kosten door de mede door de oorlog gestegen voedsel- en energieprijzen. De organisatie geeft daardoor wereldwijd ruim 63 miljoen euro per maand extra uit en is met spoed op zoek naar donaties.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.
4 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De voormalige Franse minister van Cultuur, Jack Lang, heeft politiebescherming gekregen naar aanleiding van bedreigingen op sociale media vanwege zijn banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat melden Franse media.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Buckingham Palace is bereid de politie te helpen in de zaak rond de beschuldigingen aan het adres van Andrew Mountbatten-Windsor. Dat heeft het paleis maandagavond bekendgemaakt in een verklaring namens de Britse koning Charles.
6 uur geledenTBILISI (ANP/RTR) - Armenië en de Verenigde Staten zijn overeengekomen samen te werken in de civiele nucleaire sector. Washington probeert hiermee de banden met de voormalige bondgenoot van Rusland aan te halen, enkele maanden nadat de Amerikanen hebben bemiddeld bij een vredesakkoord tussen Armenië en buurland Azerbeidzjan.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG) - Mexico heeft olieleveringen aan Cuba stopgezet vanwege de dreiging met sancties door Donald Trump. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum maandag. Ze beloofde wel door te gaan met het sturen van humanitaire hulp naar het met een brandstoftekort kampende Caribische eiland.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De kabinetsleden van de Britse premier Keir Starmer hebben hun steun voor hem uitgesproken. Dat geeft de premier weer lucht, nadat de leider van de Labour-partij in Schotland, Anas Sarwar, tot zijn aftreden had opgeroepen. Dat melden Britse media zoals de BBC.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Ghislaine Maxwell, die jarenlang de vertrouwelinge was van de veroordeelde Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft maandag geweigerd te antwoorden op de vragen van een commissie in het Amerikaanse Congres. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
9 uur geleden