Hulporganisaties waarschuwen voor ramp in Rafah
RAFAH (ANP) - Hulporganisaties waarschuwen dat een Israëlische militaire operatie in de stad Rafah rampzalig zou zijn voor de burgerbevolking. Onder meer Human Rights Watch, Artsen zonder Grenzen en Save the Children uiten hun zorgen over het voornemen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een operatie in die stad voor te bereiden.
"Het is moeilijk voor te stellen dat de situatie voor de mensen in Gaza na de afgelopen vier maanden erger kan, maar als Israëlische troepen zich uitbreiden naar Rafah, zal wat er gebeurt onze ergste nachtmerries overtreffen", zegt Pim Kraan, directeur van Save the Children Nederland. Artsen zonder Grenzen spreekt van "een ramp" voor de burgerbevolking. Netanyahu wil dat er een plan gemaakt wordt voor de evacuatie van de ruim miljoen mensen die daar wonen, maar volgens de organisatie kunnen ze nergens terecht. "In Gaza is het nergens veilig en herhaaldelijke gedwongen verplaatsingen hebben mensen naar Rafah gedreven, waar ze gevangen zitten op een piepklein stukje land, zonder opties."
Human Rights Watch waarschuwt de Israëlische regering dat het een oorlogsmisdaad zou zijn om de burgerbevolking te dwingen om te vertrekken. Mensen die achterblijven, moeten bovendien ook gewoon beschermd worden, merkt de organisatie op. "Talloze burgers zijn mogelijk niet in staat in gehoor te geven aan een waarschuwing om te evacueren om vanwege hun gezondheid, handicap, angst of gebrek aan een plaats om naartoe te gaan."
Meer dan de helft van de inwoners van Gaza verblijft in Rafah nadat grote delen van de rest van het gebied door Israël waren aangevallen. Het is door de ligging nabij Egypte bovendien een belangrijke doorvoerplaats voor hulpgoederen. Toch wordt ook die stad onder vuur genomen. Israël zegt in Rafah bataljons van Hamas te moeten uitschakelen. Ook de VN en de VS hebben hun zorgen geuit over een eventuele aanval.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben op de Westelijke Jordaanoever vier leden van een Palestijns gezin doodgeschoten in een auto, meldt het Palestijnse ministerie van Gezondheid. Volgens Israël reageerden de militairen op een veiligheidsdreiging.
12 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
5 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
17 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
18 uur geleden