Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hulporganisaties waarschuwen voor ramp in Rafah

Hulporganisaties waarschuwen voor ramp in Rafah

RAFAH (ANP) - Hulporganisaties waarschuwen dat een Israëlische militaire operatie in de stad Rafah rampzalig zou zijn voor de burgerbevolking. Onder meer Human Rights Watch, Artsen zonder Grenzen en Save the Children uiten hun zorgen over het voornemen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een operatie in die stad voor te bereiden.

"Het is moeilijk voor te stellen dat de situatie voor de mensen in Gaza na de afgelopen vier maanden erger kan, maar als Israëlische troepen zich uitbreiden naar Rafah, zal wat er gebeurt onze ergste nachtmerries overtreffen", zegt Pim Kraan, directeur van Save the Children Nederland. Artsen zonder Grenzen spreekt van "een ramp" voor de burgerbevolking. Netanyahu wil dat er een plan gemaakt wordt voor de evacuatie van de ruim miljoen mensen die daar wonen, maar volgens de organisatie kunnen ze nergens terecht. "In Gaza is het nergens veilig en herhaaldelijke gedwongen verplaatsingen hebben mensen naar Rafah gedreven, waar ze gevangen zitten op een piepklein stukje land, zonder opties."

Human Rights Watch waarschuwt de Israëlische regering dat het een oorlogsmisdaad zou zijn om de burgerbevolking te dwingen om te vertrekken. Mensen die achterblijven, moeten bovendien ook gewoon beschermd worden, merkt de organisatie op. "Talloze burgers zijn mogelijk niet in staat in gehoor te geven aan een waarschuwing om te evacueren om vanwege hun gezondheid, handicap, angst of gebrek aan een plaats om naartoe te gaan."

Meer dan de helft van de inwoners van Gaza verblijft in Rafah nadat grote delen van de rest van het gebied door Israël waren aangevallen. Het is door de ligging nabij Egypte bovendien een belangrijke doorvoerplaats voor hulpgoederen. Toch wordt ook die stad onder vuur genomen. Israël zegt in Rafah bataljons van Hamas te moeten uitschakelen. Ook de VN en de VS hebben hun zorgen geuit over een eventuele aanval.

Meer uit Buitenland

Japan beschuldigt China van 'gevaarlijke' manoeuvre met radar

TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Japan beschuldigt China ervan dat Chinese gevechtsvliegtuigen hun radar hebben gericht op Japanse vliegtuigen boven internationale wateren. Het Japanse ministerie van Defensie betitelt de actie als "gevaarlijk".

2 uur geleden
Merz: steun aan Israël is 'kernprincipe' voor Duitsland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.

5 uur geleden
17 doden gevonden in migrantenboot bij Kreta

HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.

7 uur geleden
Hamas bereid tot ontwapening bij einde Israëlische bezetting

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.

9 uur geleden
Merz prijst rol Jordanië in Gaza-oorlog

AMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.

9 uur geleden
Zelensky ontmoet Europese leiders maandag in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.

11 uur geleden
Oekraïne valt Russische olieraffinaderij aan

KYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.

11 uur geleden