Hulporganisaties waarschuwen voor ramp in Rafah
RAFAH (ANP) - Hulporganisaties waarschuwen dat een Israëlische militaire operatie in de stad Rafah rampzalig zou zijn voor de burgerbevolking. Onder meer Human Rights Watch, Artsen zonder Grenzen en Save the Children uiten hun zorgen over het voornemen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een operatie in die stad voor te bereiden.
"Het is moeilijk voor te stellen dat de situatie voor de mensen in Gaza na de afgelopen vier maanden erger kan, maar als Israëlische troepen zich uitbreiden naar Rafah, zal wat er gebeurt onze ergste nachtmerries overtreffen", zegt Pim Kraan, directeur van Save the Children Nederland. Artsen zonder Grenzen spreekt van "een ramp" voor de burgerbevolking. Netanyahu wil dat er een plan gemaakt wordt voor de evacuatie van de ruim miljoen mensen die daar wonen, maar volgens de organisatie kunnen ze nergens terecht. "In Gaza is het nergens veilig en herhaaldelijke gedwongen verplaatsingen hebben mensen naar Rafah gedreven, waar ze gevangen zitten op een piepklein stukje land, zonder opties."
Human Rights Watch waarschuwt de Israëlische regering dat het een oorlogsmisdaad zou zijn om de burgerbevolking te dwingen om te vertrekken. Mensen die achterblijven, moeten bovendien ook gewoon beschermd worden, merkt de organisatie op. "Talloze burgers zijn mogelijk niet in staat in gehoor te geven aan een waarschuwing om te evacueren om vanwege hun gezondheid, handicap, angst of gebrek aan een plaats om naartoe te gaan."
Meer dan de helft van de inwoners van Gaza verblijft in Rafah nadat grote delen van de rest van het gebied door Israël waren aangevallen. Het is door de ligging nabij Egypte bovendien een belangrijke doorvoerplaats voor hulpgoederen. Toch wordt ook die stad onder vuur genomen. Israël zegt in Rafah bataljons van Hamas te moeten uitschakelen. Ook de VN en de VS hebben hun zorgen geuit over een eventuele aanval.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft in een onlinebijeenkomst met EU-kopstukken uitgehaald naar Hezbollah. Die beweging zou zich inzetten voor Iraanse belangen en daarmee de "ineenstorting" van de Libanese staat dichterbij brengen.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De politie in New York onderzoekt of een incident met explosieven bij de ambtswoning van burgemeester Zohran Mamdani door terreurgroep Islamitische Staat geïnspireerd terrorisme is. Dat zei politiechef Jessica Tisch, die ook aangaf dat er vermoedelijk geen link is met de huidige oorlog tussen haar land en Iran.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben landen in het Midden-Oosten bedankt voor "hun hulp en steun bij de repatriëring van tienduizenden Europese burgers die vastzaten in hun land" door de oorlog in Iran. Dat deden ze in een videogesprek met leiders en ministers van Jordanië, Egypte, Bahrein, Libanon, Syrië, Turkije, Armenië, Irak, Qatar, Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten, Saudi-Arabië en Oman.
1 uur geledenPAPHOS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft op Cyprus plannen aangekondigd voor een "louter defensieve" missie om de Straat van Hormuz te heropenen. Het is de bedoeling om vrachtschepen en tankers te escorteren "na het einde van de heetste fase van het conflict" in het Midden-Oosten, verklaarde hij na een ontmoeting met de leiders van Cyprus en Griekenland.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De nieuwe leider van Iran, Mojtaba Khamenei, kan rekenen op de steun van Irans bondgenoot Hezbollah. De Libanese beweging heeft maandag trouw gezworen aan Khamenei, die zijn door een Israëlische luchtaanval gedode vader opvolgt.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Het Libanese parlement heeft verkiezingen die gepland stonden voor mei twee jaar vooruitgeschoven. Dat meldt de voorzitter van het parlement, Nabih Berri. Van het staatsorgaan, dat bestaat uit 128 parlementariërs, stemden 76 leden voor.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie roept op tot onmiddellijke de-escalatie in Libanon. Ook roept de EU Libanon en Israël op om via dialoog tot een veiligheidsakkoord te komen, zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.
2 uur geleden