Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hulporganisaties waarschuwen voor ramp in Rafah

Hulporganisaties waarschuwen voor ramp in Rafah

RAFAH (ANP) - Hulporganisaties waarschuwen dat een Israëlische militaire operatie in de stad Rafah rampzalig zou zijn voor de burgerbevolking. Onder meer Human Rights Watch, Artsen zonder Grenzen en Save the Children uiten hun zorgen over het voornemen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een operatie in die stad voor te bereiden.

"Het is moeilijk voor te stellen dat de situatie voor de mensen in Gaza na de afgelopen vier maanden erger kan, maar als Israëlische troepen zich uitbreiden naar Rafah, zal wat er gebeurt onze ergste nachtmerries overtreffen", zegt Pim Kraan, directeur van Save the Children Nederland. Artsen zonder Grenzen spreekt van "een ramp" voor de burgerbevolking. Netanyahu wil dat er een plan gemaakt wordt voor de evacuatie van de ruim miljoen mensen die daar wonen, maar volgens de organisatie kunnen ze nergens terecht. "In Gaza is het nergens veilig en herhaaldelijke gedwongen verplaatsingen hebben mensen naar Rafah gedreven, waar ze gevangen zitten op een piepklein stukje land, zonder opties."

Human Rights Watch waarschuwt de Israëlische regering dat het een oorlogsmisdaad zou zijn om de burgerbevolking te dwingen om te vertrekken. Mensen die achterblijven, moeten bovendien ook gewoon beschermd worden, merkt de organisatie op. "Talloze burgers zijn mogelijk niet in staat in gehoor te geven aan een waarschuwing om te evacueren om vanwege hun gezondheid, handicap, angst of gebrek aan een plaats om naartoe te gaan."

Meer dan de helft van de inwoners van Gaza verblijft in Rafah nadat grote delen van de rest van het gebied door Israël waren aangevallen. Het is door de ligging nabij Egypte bovendien een belangrijke doorvoerplaats voor hulpgoederen. Toch wordt ook die stad onder vuur genomen. Israël zegt in Rafah bataljons van Hamas te moeten uitschakelen. Ook de VN en de VS hebben hun zorgen geuit over een eventuele aanval.

Meer uit Buitenland

Veiligheidsraad kondigt sancties aan tegen leiders Soedanese RSF

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft sancties afgekondigd tegen vier commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces. De vier zijn volgens de raad verantwoordelijk voor het plegen van misdaden die tot volkerenmoord gerekend worden. Dat was in oktober, toen de RSF na een lange belegering de stad El-Fasher innam en aan het verkrachten en moorden sloeg. Slachtoffers waren van een bepaalde etnische groep.

1 uur geleden
Journalistieke ngo: meer dan honderd journalisten gedood in 2025

NEW YORK (ANP) - In 2025 zijn 129 journalisten en mensen die in de media werken omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt het Committee to Protect Journalists (CPJ). Volgens deze Amerikaanse non-profit zijn de sterfgevallen voor tweederde toe te schrijven aan Israël.

2 uur geleden
Teheran noemt Trumps uitspraken over Iran 'grote leugens'

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over Iran "grote leugens" genoemd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat Trumps claim dat Iran raketten maakt om de VS te kunnen treffen niet waar is.

3 uur geleden
Premiers China en Duitsland willen meer economische samenwerking

BEIJING (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Chinese premier Li Qiang en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz hebben gezegd dat ze hun economische samenwerking willen uitbreiden. Merz zei aan het begin van zijn bezoek aan China dat Duitsland "grote waarde hecht aan het handhaven en uitbreiden van de intensieve economische relaties".

4 uur geleden
Democraten hameren op koopkracht in reactie op State of the Union

WILLIAMSBURG (ANP) - Volgens de Democratische Abigail Spanberger zat de State of the Union van president Donald Trump dinsdagavond vol met leugens. De gouverneur van Virginia benadrukte in de reactie namens haar partij dat de president het leven van de Amerikaanse burger niet beter maakt en hamerde daarbij vooral op de koopkracht.

6 uur geleden
Trump breekt record van langste State of the Union

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de langste State of the Union in de geschiedenis van de Verenigde Staten uitgesproken. Zijn toespraak duurde zo'n 1 uur en 47 minuten, 18 minuten langer dan het vorige record van Bill Clinton uit 2000.

7 uur geleden
Trump roemt economie tijdens State of the Union, ondanks onvrede

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens zijn State of the Union gezegd dat het goed gaat met de economie. Volgens hem is zijn economische beleid een groot succes, ondanks onvrede onder Amerikanen over de stijgende prijzen van levensonderhoud.

7 uur geleden