Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hulporganisaties: moeizaam gesprek met Rutte en Schreinemacher

Hulporganisaties: moeizaam gesprek met Rutte en Schreinemacher

DEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties hebben een "intensief", maar "moeizaam" gesprek met premier Mark Rutte en minister Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking) gehad over hulpverlening in de Gazastrook. Het demissionaire kabinet spreekt van een "goed gesprek".

Volgens voorzitter Marco van der Graaf van de Dutch Relief Alliance (DRA) hebben de hulporganisaties ook hun teleurstelling geuit over het stemgedrag van Nederland in de VN. Daar onthield Nederland zich van stemming over een VN-resolutie die oproept tot een staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas.

Het is belangrijk dat het kabinet zich sterker publiekelijk uit over het mogelijk maken van hulp aan Gaza en het respecteren van het internationaal humanitair recht, aldus Van der Graaf. In Gaza zijn door Israëlische bombardementen volgens de door Hamas gecontroleerde autoriteiten al meer dan 9200 doden gevallen.

Humanitaire pauze

Het is volgens Van der Graaf cruciaal dat hulporganisaties hun werk in de Gazastrook veilig kunnen doen. "Het is noodzakelijk dat er een staakt-het-vuren komt." Het demissionaire kabinet pleit voor een humanitaire pauze. Het heeft tot dusver 25 miljoen euro voor hulp aan Gaza beschikbaar gesteld.

Het was goed dat de hulporganisaties hun "grote zorgen" hebben kunnen overbrengen, zegt Pim Kraan van Save the Children. Het recht op zelfverdediging van Israël staat niet boven het internationaal humanitair recht, aldus Kraan. Binnen twee weken hebben de hulporganisaties opnieuw een gesprek met het kabinet.

Tevreden

Minister Schreinemacher keek tevreden terug op het gesprek, liet zij weten op het sociale medium X. "Het kabinet blijft erop aandringen dat zoveel mogelijk hulpgoederen Gaza in kunnen. Voor het kabinet staat vast dat het humanitaire oorlogsrecht onverkort van toepassing is."

De oorlog begon toen Hamas, die op de terreurlijst van de EU staat, onverwachts vanuit Gaza een massale aanval opende op Israël. Daarbij vielen meer dan 1400 doden en werden meer dan tweehonderd mensen ontvoerd. Daarna begon Israël direct met het bombarderen van Gaza. Ook voerde Israël een totale blokkade in van Gaza. Hulp komt alleen via Egypte binnen in Gaza.

Meer uit Politiek

ChristenUnie en CDA vinden dat Ye niet moet worden toegelaten

DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).

15 uur geleden
Jetten hoopt op terughoudendheid VS na dreigement tegen Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.

15 uur geleden
Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

20 uur geleden
Van Meenen (D66): als AOW-plan van tafel moet, dan liefst vandaag

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedag­svoorziening.

21 uur geleden
GL-PvdA en JA21 willen zwaardere straffen bij femicide

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.

23 uur geleden
Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

2 dagen geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

4 dagen geleden