Hulporganisaties klaar voor extra hulp Gaza, toegang onzeker
DEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties staan klaar om extra hulp te leveren in Gaza, maar de toegang tot de zwaar getroffen Gazastrook blijft onzeker. Dat meldt Giro555, een samenwerkingsverband van organisaties als het Rode Kruis en Oxfam Novib, die tot dusver 25 miljoen euro ophaalde voor het Midden-Oosten. Op de eerste dag van het akkoord tussen Hamas en Israël gingen ruim zeshonderd trucks met hulpgoederen Gaza in, maar volgens een woordvoerder van Giro555 valt nog maar te bezien of dat zo blijft.
In het tijdelijke bestand is afgesproken dat er zeshonderd vrachtwagens per dag de Gazastrook in zouden mogen. Deze zijn gevuld met spullen die nu het hardst nodig zijn, zoals eten, vaccinaties en brandstof voor bijvoorbeeld medische apparatuur en kachels. Volgens de woordvoerder zijn de noden dusdanig hoog dat er "veel meer" trucks nodig zijn om alle monden te voeden en mensen medische hulp te bieden.
Onderdeel van het akkoord is dat zieke en gewonde mensen uit Gaza mogen voor een behandeling, maar het is onbekend voor hoeveel mensen dit geldt en wanneer zij de Gazastrook kunnen verlaten, aldus de woordvoerder. Volgens haar is het "heel belangrijk" dat dit snel en op grote schaal gebeurt, omdat ziekenhuizen in de Gazastrook soms niet in staat zijn om levens te redden.
Aflossen
De woordvoerder vertelt dat het ook belangrijk is hulpverleners af te lossen. "Zij hebben non-stop gewerkt en zijn uitgeput". Het bestand vermeldt hier echter niets over, daarom dringen de hulporganisaties aan op toegang voor meer hulpverleners in de Gazastrook.
Ook moet de infrastructuur in Gaza snel verbeteren. Volgens haar maken hulpverleners de eerste wegen al vrij. Daarnaast zoeken ze naar de vermoedelijk nog vele doden onder het puin. Verder delen ze dekens, winterkleding en slaapzakken uit, want mensen slapen vaak buiten of in een "provisorische tent" en soms zelfs op de koude grond, aldus de woordvoerder.
Save the Children richt zich de eerste week vooral op het verspreiden van voedsel, water en medicijnen. Daarna gaat de organisatie helpen bij de wederopbouw van het onderwijssysteem en het bieden van psychologische eerste hulp. "Voor kinderen die onderweg naar 'huis' gaan, komen er mobiele speel- en leermogelijkheden. We hebben voorraden recreatiepakketten voor kinderen met puzzels, schrijfgerei, kleur- en verhalenboeken. Ook kennis over niet ontplofte munitie en mijnen zal onderdeel zijn van de leerstof", zegt directeur Pim Kraan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
9 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat zich inzetten voor goedkopere treintickets buiten de spits. Dat wil premier Rob Jetten "voor de komende zomermaanden", zei hij in het debat over compenserende maatregelen voor de hoge energieprijzen. Het voorstel voor zo'n lager tarief werd eerder in het debat gedaan door GroenLinks-PvdA. Bronnen zeiden eerder al tegen diverse media dat het kabinet welwillend tegenover het idee stond.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
3 uur geleden