Hulporganisaties klaar voor extra hulp Gaza, toegang onzeker
DEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties staan klaar om extra hulp te leveren in Gaza, maar de toegang tot de zwaar getroffen Gazastrook blijft onzeker. Dat meldt Giro555, een samenwerkingsverband van organisaties als het Rode Kruis en Oxfam Novib, die tot dusver 25 miljoen euro ophaalde voor het Midden-Oosten. Op de eerste dag van het akkoord tussen Hamas en Israël gingen ruim zeshonderd trucks met hulpgoederen Gaza in, maar volgens een woordvoerder van Giro555 valt nog maar te bezien of dat zo blijft.
In het tijdelijke bestand is afgesproken dat er zeshonderd vrachtwagens per dag de Gazastrook in zouden mogen. Deze zijn gevuld met spullen die nu het hardst nodig zijn, zoals eten, vaccinaties en brandstof voor bijvoorbeeld medische apparatuur en kachels. Volgens de woordvoerder zijn de noden dusdanig hoog dat er "veel meer" trucks nodig zijn om alle monden te voeden en mensen medische hulp te bieden.
Onderdeel van het akkoord is dat zieke en gewonde mensen uit Gaza mogen voor een behandeling, maar het is onbekend voor hoeveel mensen dit geldt en wanneer zij de Gazastrook kunnen verlaten, aldus de woordvoerder. Volgens haar is het "heel belangrijk" dat dit snel en op grote schaal gebeurt, omdat ziekenhuizen in de Gazastrook soms niet in staat zijn om levens te redden.
Aflossen
De woordvoerder vertelt dat het ook belangrijk is hulpverleners af te lossen. "Zij hebben non-stop gewerkt en zijn uitgeput". Het bestand vermeldt hier echter niets over, daarom dringen de hulporganisaties aan op toegang voor meer hulpverleners in de Gazastrook.
Ook moet de infrastructuur in Gaza snel verbeteren. Volgens haar maken hulpverleners de eerste wegen al vrij. Daarnaast zoeken ze naar de vermoedelijk nog vele doden onder het puin. Verder delen ze dekens, winterkleding en slaapzakken uit, want mensen slapen vaak buiten of in een "provisorische tent" en soms zelfs op de koude grond, aldus de woordvoerder.
Save the Children richt zich de eerste week vooral op het verspreiden van voedsel, water en medicijnen. Daarna gaat de organisatie helpen bij de wederopbouw van het onderwijssysteem en het bieden van psychologische eerste hulp. "Voor kinderen die onderweg naar 'huis' gaan, komen er mobiele speel- en leermogelijkheden. We hebben voorraden recreatiepakketten voor kinderen met puzzels, schrijfgerei, kleur- en verhalenboeken. Ook kennis over niet ontplofte munitie en mijnen zal onderdeel zijn van de leerstof", zegt directeur Pim Kraan.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
7 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
8 uur geleden