Hulporganisaties: ICJ-uitspraak heeft gevolgen voor Nederland
DEN HAAG (ANP) - De tussenuitspraak van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag vrijdag in een door Zuid-Afrika tegen Israël aangespannen zaak heeft consequenties voor de rechtszaak van mensenrechtenorganisaties tegen de Nederlandse staat. Dat verwacht Oxfam Novib althans, een van de organisaties die de rechtszaak over de levering van onderdelen voor Israëlische F-35-gevechtsvliegtuigen heeft aangespannen. Ook The Rights Forum, dat met Oxfam Novib optrekt in deze zaak, verwacht dat de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof gevolgen zal hebben voor Nederland.
"We gaan ervan uit dat de Nederlandse rechter de conclusies van het Internationaal Gerechtshof zal meewegen bij zijn uitspraak op 12 februari", aldus Oxfam Novib vrijdag. Het Internationaal Gerechtshof oordeelde vrijdag dat Israël moet doen wat het kan om slachtoffers in Gaza te voorkomen en om genocide tegen te gaan.
De hulporganisatie geeft aan dat een uitspraak van de hoogste internationale rechters bindend is. "Nederland heeft een grondwettelijke plicht om het internationaal recht te bevorderen en moet de opgelegde maatregelen aan Israël volledig ondersteunen. Bovendien kan Nederland niet het risico lopen dat het juridisch medeplichtig is aan de ernstige schendingen die nu plaatsvinden en de tienduizenden burgerslachtoffers in Gaza", zegt algemeen directeur van Oxfam Novib Michiel Servaes.
Conclusies
Ook The Rights Forum, dat de rechtszaak tegen Nederland mede heeft aangespannen, verwacht dat in ieder geval het ministerie van Buitenlandse Zaken na de uitspraak zijn "conclusies trekt" voor wat betreft het leveren van onderdelen voor de F-35-vliegtuigen.
Het hof heeft volgens de organisatie het risico op genocide erkend. "Het is ondenkbaar dat Nederland nu door zou gaan met levering van F-35-onderdelen. Daarmee zouden we onze medeplichtigheid willens en wetens voortzetten", aldus The Rights Forum. "Onvoorwaardelijke steun van Nederland aan Israël en slaafs volgen van VS moet worden beëindigd. Er moet een eind komen aan dubbele standaarden. Internationaal recht moet leidend zijn in onze relatie met deze landen."
In de door Oxfam Novib, PAX en The Rights Forum aangespannen zaak tegen de Nederlandse staat oordeelde de rechter in een kort geding half december dat Nederland door mocht gaan met de export van onderdelen van F-35-gevechtsvliegtuigen naar Israël. De mensenrechtenorganisaties besloten vervolgens in hoger beroep te gaan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
9 uur geledenVALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
10 uur geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
11 uur geleden