Hulporganisaties: bootongeluk Griekenland was te voorkomen
ATHENE (ANP) - Het bootongeluk waarbij zeker 78 vluchtelingen om het leven zijn gekomen voor de kust van Griekenland was een te voorkomen tragedie, stellen verschillende hulporganisaties. Vluchtelingen afschrikken werkt volgens VluchtelingenWerk Nederland niet. "Europa is geen eiland midden in de oceaan. Voor elke route die met een migratiedeal wordt gesloten, zal elders weer een nieuwe route ontstaan."
Volgens VluchtelingenWerk "neemt het aantal verdrinkingen alleen maar toe" door het beleid dat gericht is op vluchtelingen tegenhouden in plaats van ze te helpen. De hulporganisatie stelt dat Europa moet investeren in het aanpakken van de oorzaken als conflict en armoede en opvang in de regio voldoende moet steunen.
Ook het Rode Kruis luidt de noodklok. "Het is hartverscheurend en simpelweg onacceptabel dat mensen die veiligheid en een toekomst zoeken, sterven aan de Europese grens." Volgens het Rode Kruis was het eerste kwartaal van dit jaar het dodelijkste ooit op de Middellandse Zee. "Elk leven dat verloren is gegaan, zou op ons collectieve geweten moeten drukken omdat we er niet in zijn geslaagd om veilige wegen te bieden."
De UNHCR, het vluchtelingenbureau van de Verenigde Naties, reageert geschokt. "Deze doden hadden voorkomen kunnen worden als er veilige routes waren voor mensen die geweld en onderdrukking ontvluchten", aldus de UNHCR. Volgens de Internationale Organisatie voor Migratie zijn sinds 2014 bijna 27.000 vluchtelingen omgekomen op de Middellandse Zee.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de onderhandelingen met de Verenigde Staten over een nieuw Amerikaans vredesplan "uiterst gevoelige punten weten te behouden", zegt president Volodymyr Zelensky. De Oekraïense leider denkt dat zondag in Genève "belangrijke stappen" zijn gezet.
9 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zegt dat er nog geen plannen zijn voor een ontmoeting met Amerikaanse onderhandelaars over het vredesplan voor Oekraïne. Het Kremlin is niet op de hoogte gehouden van de uitkomst van vredesonderhandelingen op zondag in Genève, aldus Peskov.
10 minuten geledenLUANDA (ANP) - "Een eensgezind en gecoördineerd EU-standpunt is essentieel voor een goede uitkomst van vredesonderhandelingen", benadrukt voorzitter van de EU-leiders António Costa. "Voor Oekraïne en voor Europa", schrijft hij op X.
22 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense parlementsvoorzitter Roeslan Stefantsjoek heeft herhaald dat Oekraïne een "rode lijn" trekt bij het formeel opgeven van bezet gebied, het inperken van het leger en restricties op bondgenootschappen. Hij zei ook dat lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO onderdeel moet zijn van een toekomstig vredesplan.
49 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - De hoogste aanklager van Spanje, Álvaro García Ortiz, heeft besloten af te treden. Hij werd vorige week door het hooggerechtshof schuldig bevonden aan het lekken van vertrouwelijke informatie, een nieuwe tegenslag voor de linkse minderheidsregering van premier Pedro Sánchez.
56 minuten geledenBOEDAPEST (ANP) - Hongarije heeft steun uitgesproken voor het 28-puntenplan voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. "Ons standpunt is duidelijk: elke Europese politicus heeft de plicht om dit plan volledig en onvoorwaardelijk te steunen, aangezien dit de rationele en humane keuze is", schreef minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó.
1 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - De luchthaven van Vilnius is maandagochtend heropend na twee sluitingen wegens incidenten met ballonnen. Litouwen zegt dat Belarus de verstoringen heeft veroorzaakt met weerballonnen die smokkelwaar, zoals sigaretten, vervoerden en spreekt van een "hybride aanval".
1 uur geleden