Hulp afwijzen in Ter Apel 2022 was 'onbehoorlijk', zegt Ombudsman
DEN HAAG (ANP) - Overheidsinstanties hebben "onbehoorlijk en ongepast gehandeld" tijdens de crisissituatie in de zomer van 2022 bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Aangeboden hulpmiddelen werden van asielzoekers afgepakt en burgers die hulp boden, werden gewaarschuwd voor arrestatie. De Nationale Ombudsman veroordeelt het handelen van de overheidsinstanties destijds in het rapport 'Verboden hulp te bieden?'.
In de zomer van 2022 was het overvol bij het aanmeldcentrum van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Honderden mensen moesten zonder hulpmiddelen buiten in het gras wachten en slapen. Er was een gebrek aan hygiƫne, drinkwater, toiletten, douches en beschutting. Het weer was wisselend, van erg warm tot koud met buien.
Omwonenden en instanties boden hulp omdat "de overheid tekortschoot", aldus het rapport. Maar uitgedeelde tenten, poncho's en vuilniszakken werden afgepakt, thee mocht niet meer worden uitgedeeld. Een noodverordening werd ingezet om gevaar rond het terrein te beperken. Helpers werden bedreigd met vervolging, terwijl je van de overheid mag verwachten dat "zij meedenkt en samenwerkt met burgers aan een oplossing, in plaats van burgers straft die hulp bieden", stelt ombudsman Reinier van Zutphen. Daarbij was er volgens hem onvoldoende aandacht voor de humanitaire nood van de wachtende asielzoekers.
Opnieuw overvol
De situatie had anders aangepakt moeten worden, onderkennen alle instanties die Van Zutphen sprak. De focus lag te veel op veiligheid en openbare orde, de reactie op hulpbieders was "bijzonder ongelukkig", aldus de instanties. De overheid wil leren van de situatie, maar desondanks is de ombudsman niet gerustgesteld omdat "de kans dat asielzoekers weer buiten moeten slapen, nog altijd aanwezig" is. Ook ziet Van Zutphen dat er sinds zijn aanbevelingen vorig jaar "vrijwel niets veranderd" is in de asielopvang.
De ombudsman waarschuwt ook voor herhaling nu "een nieuw dieptepunt in de asielopvang zich aandient", aangezien het aanmeldcentrum opnieuw overvol is. "Iedereen die ik spreek wil een herhaling van de situatie van twee jaar geleden in Ter Apel voorkomen", zegt Van Zutphen. Daarvoor is solidariteit van alle Nederlandse gemeentebestuurders nodig. Ze moeten "nu gezamenlijk die handschoen oppakken, naast elkaar gaan staan en hun verantwoordelijkheid nemen in de opvang van asielzoekers".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Overheden, bedrijven en burgers in Nederland zijn onvoldoende voorbereid op onveilige situaties die kunnen ontstaan door extreme regenval. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na onderzoek. Volgens de raad kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten. In sommige gevallen kan de regenval leiden tot maatschappelijke ontwrichting, als bijvoorbeeld de stroom uitvalt en ziekenhuizen onbereikbaar worden.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaten wereldwijd maken zich ernstige zorgen over de ondermijning van de advocatuur en de rechtspraak in de Verenigde Staten. Daarom vragen meer dan veertig advocatenorganisaties op de zestiende Dag van de bedreigde advocaat aandacht voor de situatie van mensenrechtenadvocaten in de VS.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de komende decennia moeten steeds meer mensen leven met de gevolgen van een beroerte, dementie of parkinson. Ook hebben veel mensen dan een depressie, een angststoornis of een dwangstoornis. Dat verwacht de Hersenstichting.
53 minuten geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiƫnten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In 2025 werden in Nederland 44 miljoen boeken verkocht, dat is twee miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dat meldt de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) in nieuwe cijfers.
4 uur geledenDOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
9 uur geleden