Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hulp afwijzen in Ter Apel 2022 was 'onbehoorlijk', zegt Ombudsman

Hulp afwijzen in Ter Apel 2022 was 'onbehoorlijk', zegt Ombudsman

DEN HAAG (ANP) - Overheidsinstanties hebben "onbehoorlijk en ongepast gehandeld" tijdens de crisissituatie in de zomer van 2022 bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Aangeboden hulpmiddelen werden van asielzoekers afgepakt en burgers die hulp boden, werden gewaarschuwd voor arrestatie. De Nationale Ombudsman veroordeelt het handelen van de overheidsinstanties destijds in het rapport 'Verboden hulp te bieden?'.

In de zomer van 2022 was het overvol bij het aanmeldcentrum van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Honderden mensen moesten zonder hulpmiddelen buiten in het gras wachten en slapen. Er was een gebrek aan hygiëne, drinkwater, toiletten, douches en beschutting. Het weer was wisselend, van erg warm tot koud met buien.

Omwonenden en instanties boden hulp omdat "de overheid tekortschoot", aldus het rapport. Maar uitgedeelde tenten, poncho's en vuilniszakken werden afgepakt, thee mocht niet meer worden uitgedeeld. Een noodverordening werd ingezet om gevaar rond het terrein te beperken. Helpers werden bedreigd met vervolging, terwijl je van de overheid mag verwachten dat "zij meedenkt en samenwerkt met burgers aan een oplossing, in plaats van burgers straft die hulp bieden", stelt ombudsman Reinier van Zutphen. Daarbij was er volgens hem onvoldoende aandacht voor de humanitaire nood van de wachtende asielzoekers.

Opnieuw overvol

De situatie had anders aangepakt moeten worden, onderkennen alle instanties die Van Zutphen sprak. De focus lag te veel op veiligheid en openbare orde, de reactie op hulpbieders was "bijzonder ongelukkig", aldus de instanties. De overheid wil leren van de situatie, maar desondanks is de ombudsman niet gerustgesteld omdat "de kans dat asielzoekers weer buiten moeten slapen, nog altijd aanwezig" is. Ook ziet Van Zutphen dat er sinds zijn aanbevelingen vorig jaar "vrijwel niets veranderd" is in de asielopvang.

De ombudsman waarschuwt ook voor herhaling nu "een nieuw dieptepunt in de asielopvang zich aandient", aangezien het aanmeldcentrum opnieuw overvol is. "Iedereen die ik spreek wil een herhaling van de situatie van twee jaar geleden in Ter Apel voorkomen", zegt Van Zutphen. Daarvoor is solidariteit van alle Nederlandse gemeentebestuurders nodig. Ze moeten "nu gezamenlijk die handschoen oppakken, naast elkaar gaan staan en hun verantwoordelijkheid nemen in de opvang van asielzoekers".

Meer uit Binnenland

Protesten in veel steden, ook tegengeluiden

DEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.

2 uur geleden
Tientallen jongeren vallen politie aan op kermis Purmerend

PURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.

2 uur geleden
Presentator Bas Westerweel (62) onverwachts overleden

ENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.

2 uur geleden
Flinke rijen voor nieuw horloge, winkels rest van de dag dicht

DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.

5 uur geleden
Vrouw in huis Helmond dood aangetroffen, man aangehouden

HELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.

5 uur geleden
Universiteit Leiden geeft eeuwenoude platen terug aan India

DEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.

6 uur geleden
Storing bij CBS na brand in datacenter Almere verholpen

DEN HAAG (ANP) - De storing bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na de brand in een datacenter is verholpen, staat op de site. Sinds die brand, vorige week donderdag, kampte het CBS met problemen. Ook andere bedrijven die gebruikmaken van het datacenter in Almere merkten de gevolgen van de brand.

7 uur geleden