'Huizinge' centraal in tweede verhoorweek enquête Gronings gas
DEN HAAG (ANP) - De tweede openbare verhoorweek van de parlementaire enquêtecommissie die de gaswinning in Groningen onderzoekt, staat in het teken van de aardbeving die in 2012 plaatsvond onder Huizinge. De week begint met het verhoor van oud-burgemeester van Loppersum Albert Rodenboog. Woensdag wordt de voormalig NAM-baas Bart van de Leemput aan de tand gevoeld en donderdag hoort de commissie oud-minister en CDA-prominent Maxime Verhagen.
Alle getuigen die in de tweede week worden gehoord waren betrokken bij het gasdossier rond 2012. De beving die dat jaar bij Huizinge plaatsvond, is de krachtigste aardbeving ooit gemeten in de provincie. 'Huizinge' wordt daarom gezien als een keerpunt: er kwamen veel schademeldingen binnen, en de discussie over de gevolgen van de gaswinning in Groningen werd aangewakkerd.
Naast voormalige bewindspersonen en andere bestuurders worden ambtenaren over 'Huizinge' en het "effect ervan" gehoord, zoals commissievoorzitter Tom van der Lee zegt. Betrokken deskundigen van het KNMI (Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut) en het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) getuigen over "wat de beving aan nieuwe inzichten bracht".
Voor Huizinge als thema is gekozen omdat het "het moment was waarop ogen werden geopend", aldus Van der Lee, zelf Kamerlid namens GroenLinks.
De enquêtecommissie onderzoekt "de besluitvorming over de aardgaswinning, aardbevingen, schadeafhandeling en versterking in Groningen". Voor de zomerstop van het parlement had de eerste verhoorweek al plaats. Daarvoor deed de commissie, bestaande uit Kamerleden van verschillende partijen, onderzoek achter gesloten deuren. Daarbij eiste de commissie 600.000 documenten op bij tientallen organisaties.
De parlementaire enquête is het zwaarste onderzoeksinstrument van de Tweede Kamer. De komende tijd zullen ook de coronacrisis en de toeslagenaffaire door middel van zo'n enquête worden onderzocht.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Eén op de vijf kinderen in de groepen vijf tot en met acht van de basisschool voelde zich in de afgelopen maand onveilig online. Dat meldt UNICEF op basis van antwoorden van ruim 218.000 leerlingen die meespeelden met de landelijke wedstrijd van de serious game MediaMasters. In totaal deden 290.000 leerlingen in 13.000 schoolklassen mee.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De administratieve werkdruk van zorgmedewerkers is in de afgelopen vijf jaar nauwelijks veranderd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Werknemers in de gezondheids- en welzijnszorg besteedden gemiddeld ruim een derde van hun tijd aan administratie, zoals verslagen maken en het registreren van informatie. Dit is het hoogst in de jeugdzorg.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail voldoet dit jaar niet aan de prestatieafspraken die het heeft gemaakt met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft impactvolle storingen op het spoor. Dit jaar vonden er al 530 grote incidenten plaats. Daarmee zijn er dit jaar voor het eerst meer storingen dan de toegestane 520.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Bij een mogelijke steekpartij in Leeuwarden is een persoon zwaargewond geraakt. Volgens de politie is het nog zeer onduidelijk wat er is gebeurd. Op X meldt de politie dat een voertuig is aangehouden dat mogelijk betrokken zou kunnen zijn bij het incident. De drie inzittenden zijn aangehouden.
7 uur geledenBARNEVELD (ANP) - In het Gelderse dorp Terschuur (gemeente Barneveld) is vogelgriep vastgesteld op een bedrijf met leghennen. Alle 62.000 kippen op de boerderij worden gedood. Dat moet voorkomen dat het virus zich verder kan verspreiden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Naties om in te stemmen met een plan om een internationale troepenmacht naar de Gazastrook te sturen, is volgens demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) "een belangrijke stap naar de volgende fases" in het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat liet Van Weel maandagavond weten op X.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bouwbedrijf Strukton heeft een rol gespeeld bij de uitbuiting van arbeidsmigranten bij de bouw van een metro in Riyad, meldt Amnesty International in een rapport. Meer dan tien jaar lang werkten tienduizenden arbeidsmigranten onder slechte omstandigheden aan de metro, die volgens Amnesty International van belang is voor de voorbereidingen op het WK voetbal in 2034.
9 uur geleden