'Huizenprijzen zullen later dit jaar licht dalen'
AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen gaan toch echt een keer licht dalen, denken economen van ING. De kenners van de bank verwachten ook dat het woningtekort in Nederland dit jaar wat af zal nemen.
Volgens nieuwe voorspellingen van ING vlakt de stijging van de prijzen in de eerste helft van dit jaar af. Hierna volgt waarschijnlijk een "milde daling" die tot begin 2022 voortduurt. Op het laagste punt liggen de huizenprijzen gemiddeld zo’n 2,5 procent lager dan de prijspiek in 2021, al zullen de prijzen volgens de bank op jaarbasis nog wel 5 procent boven het gemiddelde van 2020 uitkomen.
Afgelopen tijd gingen de huizenprijzen nog flink omhoog. Dat komt omdat het aanbod aan te koop staande huizen flink is geslonken, terwijl er nog wel veel mensen willen verhuizen. Ook zijn de hypotheekrentes nog altijd erg laag en zorgen de steunmaatregelen van de overheid ervoor dat de economische schade van de coronacrisis vooralsnog beperkt blijft. Daardoor bieden kopers flink tegen elkaar op en hebben starters grote moeite om nog een huis te bemachtigen.
Minder nieuwe huishoudens
ING waarschuwt al langer dat het beeld op de woningmarkt binnenkort wat kan omslaan. Een belangrijke reden daarvoor is dat de groei van het aantal huishoudens veel lager ligt dan voorheen. Dat komt omdat vanwege de coronacrisis minder migranten naar Nederland komen.
Vorig jaar kwamen er naar schatting 44.000 huishoudens bij, terwijl de woningvoorraad door het bijbouwen van huizen met zo’n 75.000 woningen toenam. Dit betekent dat het feitelijke woningtekort, van in totaal zo’n 330.000 woningen, met zo’n 30.000 is ingelopen, rekent ING.
Thuiswonende jongeren
Ook in 2021 is de verwachting dat er minder nieuwe huishoudens bijkomen dan nieuwe woningen. Tegelijkertijd zal het aantal jongeren dat om financiële redenen langer thuis blijft wonen straks waarschijnlijk toenemen.
"Dit zal het gemiddelde aantal bieders per woning verlagen en de druk die woningkopers voelen om een hogere prijs te bieden verminderen", zegt ING-econoom Mirjam Bani. Ze gaat er daarbij vanuit dat er dit jaar ongeveer 10 procent minder verhuizingen plaatsvinden dan vorig jaar.
Toch zijn deze voorspellingen volgens Bani nog erg onzeker. Zo is er in haar ogen ook een scenario denkbaar waarin de woningmarkt juist verder verhit raakt. Dit is het scenario waarin het virus snel wordt ingedamd, de economie snel herstelt, de faillissementsgolf meevalt en de rentes ondanks alles laag blijven. Ook zou zich een scenario kunnen ontvouwen waarin de virusrisico's hoog blijven en de economie traag herstelt, met veel faillissementen en werkloosheid tot gevolg. Dat kan er juist toe leiden dat de huizenprijzen sneller zouden dalen.
Meer uit Financieel
MAASMECHELEN (ANP/BELGA) - De politie van het Belgische Lanaken-Maasmechelen gaat in Maasmechelen ingrijpen vanwege verkeershinder. Die wordt volgens de politie veroorzaakt door tanktoerisme.
35 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Topman John Voppen van spoorbeheerder ProRail stapt per 1 juli op. Hij gaat aan de slag als voorzitter van de raad van bestuur van Total Care, het familiebedrijf achter CSU en Tzorg. Voppen is sinds december 2019 topman van ProRail.
56 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De grootste olie- en gasbedrijven ter wereld geven minder geld uit aan schonere energie. Bedrijven hebben hun investeringen in koolstofarme technologieën in 2025 voor het eerst in acht jaar teruggeschroefd, meldt onderzoeksbureau BloombergNEF. Olie- en gasbedrijven scherpen hun budgetten aan om aan de eisen van aandeelhouders te voldoen en richten zich meer op hun belangrijkste activiteiten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ING verwacht dit jaar wereldwijd zo'n 1250 banen van operationele medewerkers te schrappen. Dat meldt de bank in een presentatie over digitalisering en de inzet van kunstmatige intelligentie (AI). Vooral op afdelingen voor klantenonderzoek en aanverwante activiteiten denkt ING met minder mensen verder te kunnen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het moet mogelijk worden om binnen 48 uur en voor maximaal 100 euro digitaal een bedrijf op te zetten dat kan werken in de hele EU. Dat staat in een plan van de Europese Commissie, genaamd EU Inc.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse tankstations zagen hun omzet de afgelopen weken met gemiddeld 10 tot 20 procent dalen als gevolg van de sterk gestegen brandstofprijzen. Dat zegt Martin van Eijk, voorzitter van de Nederlandse brancheorganisatie van tankstations Drive. Vooral in de grensstreken en bij tankstations langs de snelweg is het volgens hem opvallend rustig.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De gestegen gasprijzen zorgen ervoor dat veel meer huiseigenaren financiering aanvragen voor het energiezuiniger maken van hun woning. Het Nationaal Warmtefonds zegt de afgelopen twee weken ruim een derde meer aanvragen te hebben ontvangen dan in dezelfde periode vorig jaar.
3 uur geleden