Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huizenprijzen volgens makelaars flink gedaald in zomerkwartaal

Huizenprijzen volgens makelaars flink gedaald in zomerkwartaal

UTRECHT (ANP) - De huizenprijzen zijn in de zomer flink gedaald vergeleken met een kwartaal eerder. Volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) zijn bestaande koopwoningen in het derde kwartaal gemiddeld bijna 6 procent goedkoper geworden. Dat is de grootste prijsdaling in een kwartaal die de makelaars ooit hebben gemeten. Waarschijnlijk komt dit door een combinatie van een gestegen hypotheekrente, een groeiend woningaanbod en een hard oplopende inflatie.

Waarnemend NVM-voorzitter Lana Gerssen stelt dat de extreem verhitte markt van de afgelopen anderhalf jaar een keerpunt heeft bereikt. Nog niet zo lang geleden lieten de huizenprijzen op jaarbasis een toename zien van rond de 20 procent. Als je de prijzen van nu vergelijkt met een jaar geleden gaat het nog maar om een plus van 2 procent.

Wanneer wordt gekeken naar nieuwbouwwoningen dan valt de prijsstijging met 8 procent wel nog wat hoger uit. Maar dat gaat maar om een veel kleiner aantal woningen.

Minder geld lenen

Door de hogere hypotheekrente kunnen veel mensen momenteel minder geld lenen voor de aanschaf van een huis. En doordat het leven over de gehele linie duurder is geworden blijft er ook minder geld over voor de maandelijkse woonlasten. Volgens Gerssen heeft dit de gekte uit de markt gehaald.

Wat ook meespeelt is dat het aanbod aan te koop staande woningen flink is toegenomen. Bij NVM-makelaars is het aanbod opgelopen tot meer dan 30.000 huizen. Daardoor hebben huizenzoekers weer wat meer huizen om uit te kiezen.

Aanbod niet toereikend genoeg

"Toch zijn we nog ver verwijderd van een normale markt", benadrukt Gerssen. "Daarvoor is het aanbod, zowel in aantal als soorten woningen, nog zeker niet toereikend."

In het derde kwartaal werden er zo'n 32.500 bestaande woningen aan de man gebracht, wat vergelijkbaar is met dezelfde periode vorig jaar. Het merendeel daarvan werd nog steeds boven de vraagprijs verkocht. Er zijn ook nog grote regionale verschillen.

Nee-verkoop

"Het aanbod op de woningmarkt groeit weliswaar maar dat doet het aantal huishoudens en daarmee de woningvraag ook. Met een actueel tekort van meer dan 300.000 woningen, moeten onze makelaars nog te veel nee verkopen", aldus Gerssen.

De NVM vindt al langer dat er veel te weinig nieuwbouwwoningen bijkomen in Nederland. En de nieuwbouw die wel op de markt komt is vaak niet het type huis waar de meeste mensen op zitten te wachten. In de steden worden veel appartementen neergezet, terwijl de vraag van de nieuwbouwkoper volgens de makelaars vooral uitgaat naar eengezinswoningen.

Meer uit Financieel

Trump verhoogt wereldwijde importheffing van 10 naar 15 procent

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.

3 uur geleden
Merz verwacht lagere tariefdruk na uitspraak VS-hooggerechtshof

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.

3 uur geleden
Lagarde vond speech handelsminister VS op WEF onnodig beledigend

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.

5 uur geleden
Geen concrete toezeggingen in verklaring na AI-top

NEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.

6 uur geleden
Franse president blij met uitspraak hof VS over Trumps heffingen

PARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.

8 uur geleden
India en Brazilië sluiten deal over zeldzame grondstoffen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.

8 uur geleden
Econoom: onzekerheid over handel met VS blijft

DEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.

9 uur geleden