Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huizenprijzen volgens makelaars flink gedaald in zomerkwartaal

Huizenprijzen volgens makelaars flink gedaald in zomerkwartaal

UTRECHT (ANP) - De huizenprijzen zijn in de zomer flink gedaald vergeleken met een kwartaal eerder. Volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) zijn bestaande koopwoningen in het derde kwartaal gemiddeld bijna 6 procent goedkoper geworden. Dat is de grootste prijsdaling in een kwartaal die de makelaars ooit hebben gemeten. Waarschijnlijk komt dit door een combinatie van een gestegen hypotheekrente, een groeiend woningaanbod en een hard oplopende inflatie.

Waarnemend NVM-voorzitter Lana Gerssen stelt dat de extreem verhitte markt van de afgelopen anderhalf jaar een keerpunt heeft bereikt. Nog niet zo lang geleden lieten de huizenprijzen op jaarbasis een toename zien van rond de 20 procent. Als je de prijzen van nu vergelijkt met een jaar geleden gaat het nog maar om een plus van 2 procent.

Wanneer wordt gekeken naar nieuwbouwwoningen dan valt de prijsstijging met 8 procent wel nog wat hoger uit. Maar dat gaat maar om een veel kleiner aantal woningen.

Minder geld lenen

Door de hogere hypotheekrente kunnen veel mensen momenteel minder geld lenen voor de aanschaf van een huis. En doordat het leven over de gehele linie duurder is geworden blijft er ook minder geld over voor de maandelijkse woonlasten. Volgens Gerssen heeft dit de gekte uit de markt gehaald.

Wat ook meespeelt is dat het aanbod aan te koop staande woningen flink is toegenomen. Bij NVM-makelaars is het aanbod opgelopen tot meer dan 30.000 huizen. Daardoor hebben huizenzoekers weer wat meer huizen om uit te kiezen.

Aanbod niet toereikend genoeg

"Toch zijn we nog ver verwijderd van een normale markt", benadrukt Gerssen. "Daarvoor is het aanbod, zowel in aantal als soorten woningen, nog zeker niet toereikend."

In het derde kwartaal werden er zo'n 32.500 bestaande woningen aan de man gebracht, wat vergelijkbaar is met dezelfde periode vorig jaar. Het merendeel daarvan werd nog steeds boven de vraagprijs verkocht. Er zijn ook nog grote regionale verschillen.

Nee-verkoop

"Het aanbod op de woningmarkt groeit weliswaar maar dat doet het aantal huishoudens en daarmee de woningvraag ook. Met een actueel tekort van meer dan 300.000 woningen, moeten onze makelaars nog te veel nee verkopen", aldus Gerssen.

De NVM vindt al langer dat er veel te weinig nieuwbouwwoningen bijkomen in Nederland. En de nieuwbouw die wel op de markt komt is vaak niet het type huis waar de meeste mensen op zitten te wachten. In de steden worden veel appartementen neergezet, terwijl de vraag van de nieuwbouwkoper volgens de makelaars vooral uitgaat naar eengezinswoningen.

Meer uit Financieel

Open Huizen Dag trekt 52.000 bezoekers, meer dan vorige keer

UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.

9 uur geleden
WTO-leden dichter bij overeenkomst digitale handel

YAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.

11 uur geleden
Haven in Oman ligt twee dagen stil, verwacht Maersk

KOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.

12 uur geleden
Eurocommissaris meldt goed gesprek met handelsgezant VS

YAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.

13 uur geleden
Hele kottervloot aan de kant door dure diesel, vreest Vissersbond

URK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.

13 uur geleden
Opnieuw flinke verliezen op Wall Street, olieprijzen fors hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.

1 dag geleden
Merz: Duitse kolencentrales mogelijk langer in bedrijf om oorlog

FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.

1 dag geleden