Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huizenprijzen stijgen naar record van gemiddeld dik 466.000 euro

Huizenprijzen stijgen naar record van gemiddeld dik 466.000 euro

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen zijn vorige maand naar een nieuw record gestegen. Huizenkopers telden gemiddeld meer dan 466.000 euro neer voor bestaande koopwoningen, volgt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster.

Met een prijsstijging van ruim 11 procent op jaarbasis was tevens sprake van de sterkste toename in twee jaar. In de voorgaande maanden waren de huizenprijzen ook al flink opgeveerd. Ten opzichte van juli werden woningen in augustus 1,1 procent duurder.

CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen constateerde een maand geleden al dat de woningmarkt weer oververhit lijkt te raken. Hij trok daarbij een vergelijking met 2021 toen de huizenprijzen ook heel hard begonnen op te lopen.

Rentes verlaagd

Maar de situatie is wel anders. Destijds was de hypotheekrente erg laag, inmiddels zijn de leenkosten een stuk hoger. De lonen zijn de laatste tijd echter flink gestegen, waardoor mensen meer geld hebben. Ook hebben veel hypotheekverstrekkers hun rentes recent weer wat verlaagd.

Dat de vraag naar huizen groot is, blijkt ook uit het aantal transacties. In augustus verwisselden 17.915 huizen van eigenaar. Dat is ruim 12 procent meer dan een jaar eerder. Alles bij elkaar zijn dit jaar al een kleine 129.000 woningen verkocht, goed voor een toename van dik 11 procent.

Zeer krappe aanbod

Een van de grote drijfveren achter het oplopen van de prijzen is het zeer krappe aanbod aan te koop staande huizen. Niet voor niets noemde het nieuwe kabinet het terugdringen van de woningnood op Prinsjesdag vorige week een topprioriteit.

"Er moeten komend jaar 100.000 woningen gerealiseerd kunnen worden. Niet alleen door sneller te bouwen, maar ook door bestaande gebouwen beter te benutten", verklaarde minister Mona Keijzer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, die hierin komende jaren 5 miljard euro investeert.

Minder regels

Volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) staan in het nieuwe regeerprogramma "mooie ambities", maar moet er nog een hoop gebeuren. In de ogen van de makelaars hebben oplossingen voor de woningmarkt alleen een kans van slagen met minder regels.

"Het komt echter aan op daadkracht, want alleen dan worden woningzoekenden daadwerkelijk geholpen. Met de huidige regelgeving zal ook in 2030 nog niet het geplande aantal van 100.000 nieuwbouwwoningen per jaar worden gerealiseerd", stelde de NVM vorige week in een reactie.

Meer uit Financieel

VEB schikt met SNS Reaal om koersverlies rond nationalisatie

DEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.

1 uur geleden
ACM verbiedt overname glasvezelnetwerken Delta door KPN

DEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.

2 uur geleden
Supermarkten: boodschappen volgend jaar tot 10 procent duurder

LEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.

3 uur geleden
ASN nog niet klaar voor besluit over privatisering, meldt Heinen

DEN HAAG (ANP) - ASN Bank is nog niet klaar voor een besluit over eventuele privatisering. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op een rapport van NLFI, de stichting die de aandelenbelangen van de overheid in financiële instellingen beheert. De VVD-bewindsman wil de bank graag verkopen of naar de beurs brengen, maar daarvoor is het onder meer nodig dat eerst de kosten verder omlaaggaan.

3 uur geleden
AEX sluit hoger na afgenomen spanningen in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag hoger geëindigd. Beleggers leken opgelucht dat de spanningen in het Midden-Oosten in de loop van de dag afnamen. De grootste stijgers bij de hoofdfondsen waren de chipbedrijven.

3 uur geleden
Bunq beboet voor laat reageren op door fraude gedupeerde klanten

AMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft een boete gekregen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), omdat het bedrijf niet op tijd heeft gereageerd op een aantal klanten die de dupe werden van fraudeurs. Bunq moet hierom 170.000 euro betalen.

3 uur geleden
Bronnen: VS willen dat Europa met defensiegeld Huawei uitkoopt

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Europese NAVO-landen moeten Chinese bedrijven als Huawei uitkopen en voortaan weren van hun netwerken, vinden de Verenigde Staten. Ze zouden daarvoor de extra miljarden euro's mogen gebruiken die ze hebben afgesproken aan hun verdediging te besteden, hebben de VS volgens bronnen van persbureau Bloomberg gezegd.

4 uur geleden