Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huizenprijzen in mei flink gestegen tot nieuw record

Huizenprijzen in mei flink gestegen tot nieuw record

DEN HAAG (ANP) - De huizenprijzen zijn vorige maand flink gestegen en hebben een nieuw record bereikt, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. De vorige piek was in juli 2022, waarna de prijzen iets daalden door de hogere hypotheekrente. Sinds juni 2023 maken de huizenprijzen op de krappe woningmarkt weer een opmars.

Kopers moesten in mei 2024 gemiddeld 445.430 euro neerleggen voor een bestaande koopwoning. Dit is volgens het CBS 1,8 procent meer dan bij de vorige piek. Het statistiekbureau benadrukt dat bij de transactiecijfers geen rekening is gehouden met kwaliteitsverschillen tussen koophuizen, zoals de grootte van de woningen.

Er zijn al jarenlang veel meer mensen die een huis willen kopen dan er te koop staan. Mede daardoor gingen de prijzen tot zo'n twee jaar geleden flink omhoog en moesten potentiële kopers vaak overbieden op de vraagprijs. Door de historisch lage hypotheekrentes konden kopers ook meer geld lenen voor een huis.

Loonstijgingen en spaargeld

Dat de prijzen nu opnieuw stijgen, komt naast het huizentekort door grote loonstijgingen van de afgelopen tijd en veel overgebleven spaargeld uit de coronaperiode. Vakbonden zeggen dat hogere lonen voor veel werkenden nodig zijn om de gestegen kosten voor bijvoorbeeld boodschappen te kunnen betalen. Met een hoger inkomen kunnen mensen ook meer bieden voor een koophuis.

Afgelopen mei zijn de huizenprijzen gemiddeld 8,6 procent gestegen vergeleken met een jaar eerder. Dat is opnieuw een sterkere stijging dan de maand daarvoor. In april werden woningen 7,5 procent duurder op jaarbasis en in maart nog 5,4 procent. Afgezet tegen april dit jaar werden huizen in mei 1,1 procent duurder.

Transacties

Ondanks het krappe aanbod en de flink hogere prijzen zijn vorige maand meer huizen van eigenaar gewisseld. Het aantal transacties kwam uit op 17.591, dat is 16,5 procent meer dan in mei 2023, aldus het Kadaster. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn 77.721 huizen verkocht, bijna 14 procent meer dan in diezelfde maanden vorig jaar.

CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen en ING hadden eerder al verwacht dat de huizenprijzen snel een nieuw record zouden aantikken. De Nederlandsche Bank (DNB) gaat uit van jaarlijkse stijgingen van zeker 4 procent tot en met 2026.

Meer uit Financieel

Geen tekort aan babyvoeding in winkels na terugroepactie

ZAANDAM (ANP) - Winkels hebben vooralsnog geen last van een tekort aan baby- en kindervoeding in de schappen. Het Franse voedingsmiddelenconcern Danone riep vrijdag een aantal partijen in Nederland terug. Het ging om producten van Nutrilon, bekend van poeders om babymelk mee te maken.

1 uur geleden
Schiphol voorziet drukte bij bagagehallen dinsdag om actie douane

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol waarschuwt voor lange wachtrijen en drukte rond de uitgang van de bagageclaimhal vanwege de actie van douaniers dinsdag op de luchthaven. Douaniers houden tussen 12.00 uur en 13.30 uur extra controles onder binnenkomende passagiers nadat ze hun ruimbagage hebben opgehaald.

1 uur geleden
Wall Street begint afwachtend na sterk herstel in chipsector

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. Beleggers deden het rustig aan na het stevige herstel op vrijdag, waarbij de Dow-Jonesindex een nieuw recordniveau wist te bereiken. Ook wordt uitgekeken naar het Amerikaanse banenrapport. De publicatie daarvan werd vorige week uitgesteld door de kortstondige sluiting van de Amerikaanse overheid. Het rapport komt nu woensdag. Aan het einde van de week komen ook nieuwe inflatiegegevens naar buiten. Beide cijfers spelen een belangrijk rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve.

2 uur geleden
Novo Nordisk start rechtszaak om namaakversie afslankpil

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse bedrijf Hims & Hers Health omdat die een namaakversie van de nieuwe afslankpil van het obesitasmiddel Wegovy van de Deense farmaceut heeft gemaakt. Volgens Novo Nordisk overtreedt Hims & Hers de Amerikaanse patentwetten met de namaakpil die dezelfde werkzame stof bevat als Wegovy.

3 uur geleden
EU zet stap richting verdubbeling eigen chipproductie

LEUVEN (ANP/RTR) - De Europese Unie heeft een belangrijke stap gezet om haar positie in de productie van chips te versterken. In het Belgische onderzoeksinstituut Imec is een testlijn geopend voor de productie van halfgeleiders. Daarin is 2,5 miljard euro geïnvesteerd door onder meer de EU, nationale overheden en de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML.

3 uur geleden
Novo Nordisk start rechtszaak om namaakversie afslankpil

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse bedrijf Hims & Hers Health omdat die een namaakversie van de nieuwe afslankpil van het obesitasmiddel Wegovy van de Deense farmaceut heeft gemaakt. Volgens Novo Nordisk overtreedt Hims & Hers de Amerikaanse patentwetten met de namaakpil die dezelfde werkzame stof bevat als Wegovy.

3 uur geleden
Ambassadeur: Nederland aan zet bij oplossen conflict Nexperia

AMSTERDAM (ANP) - Nederland is aan zet om het conflict bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia op te lossen, heeft de nieuwe Chinese ambassadeur in Nederland Shen Bo gezegd in gesprek met het ANP. De Nederlandse regering greep eind september in en verbood de Chinese eigenaar grote veranderingen door te voeren. Ook werd de Chinese topman aan de zijlijn gezet door de ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam. Woensdag beslist de ondernemingskamer of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij het bedrijf.

4 uur geleden