Huizenprijzen in mei flink gestegen tot nieuw record
DEN HAAG (ANP) - De huizenprijzen zijn vorige maand flink gestegen en hebben een nieuw record bereikt, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. De vorige piek was in juli 2022, waarna de prijzen iets daalden door de hogere hypotheekrente. Sinds juni 2023 maken de huizenprijzen op de krappe woningmarkt weer een opmars.
Kopers moesten in mei 2024 gemiddeld 445.430 euro neerleggen voor een bestaande koopwoning. Dit is volgens het CBS 1,8 procent meer dan bij de vorige piek. Het statistiekbureau benadrukt dat bij de transactiecijfers geen rekening is gehouden met kwaliteitsverschillen tussen koophuizen, zoals de grootte van de woningen.
Er zijn al jarenlang veel meer mensen die een huis willen kopen dan er te koop staan. Mede daardoor gingen de prijzen tot zo'n twee jaar geleden flink omhoog en moesten potentiële kopers vaak overbieden op de vraagprijs. Door de historisch lage hypotheekrentes konden kopers ook meer geld lenen voor een huis.
Loonstijgingen en spaargeld
Dat de prijzen nu opnieuw stijgen, komt naast het huizentekort door grote loonstijgingen van de afgelopen tijd en veel overgebleven spaargeld uit de coronaperiode. Vakbonden zeggen dat hogere lonen voor veel werkenden nodig zijn om de gestegen kosten voor bijvoorbeeld boodschappen te kunnen betalen. Met een hoger inkomen kunnen mensen ook meer bieden voor een koophuis.
Afgelopen mei zijn de huizenprijzen gemiddeld 8,6 procent gestegen vergeleken met een jaar eerder. Dat is opnieuw een sterkere stijging dan de maand daarvoor. In april werden woningen 7,5 procent duurder op jaarbasis en in maart nog 5,4 procent. Afgezet tegen april dit jaar werden huizen in mei 1,1 procent duurder.
Transacties
Ondanks het krappe aanbod en de flink hogere prijzen zijn vorige maand meer huizen van eigenaar gewisseld. Het aantal transacties kwam uit op 17.591, dat is 16,5 procent meer dan in mei 2023, aldus het Kadaster. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn 77.721 huizen verkocht, bijna 14 procent meer dan in diezelfde maanden vorig jaar.
CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen en ING hadden eerder al verwacht dat de huizenprijzen snel een nieuw record zouden aantikken. De Nederlandsche Bank (DNB) gaat uit van jaarlijkse stijgingen van zeker 4 procent tot en met 2026.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.
2 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
4 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
8 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
1 dag geleden