Huizenprijzen hard omhoog naar hoogste niveau ooit
UTRECHT (ANP) - De huizenprijzen op de krappe woningmarkt zijn nog nooit zo hoog geweest als afgelopen kwartaal, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). De gemiddelde verkoopprijs van bestaande huizen was in het tweede kwartaal 468.000 euro, 7,2 procent meer vergeleken met het eerste kwartaal van 2024. Dit is een "uitzonderlijke" toename, vindt de makelaarsvereniging, omdat dit sinds het begin van de metingen in 1995 maar een keer eerder is gebeurd.
Ten opzichte van het tweede kwartaal van 2023 zijn de prijzen met 13,6 procent nog harder gestegen. Het gaat om de grootste stijging in twee jaar. De NVM zegt zich zorgen te maken over de prijsontwikkeling en de betaalbaarheid van huizen op de lange termijn. "De prijzen vliegen omhoog door de krappe markt, goede financierbaarheid, inkomensstijgingen en daarmee het vertrouwen van de consument", legt Lana Gerssen, de voorzitter van de NVM-vakgroep Wonen, uit.
Huizenkopers hebben afgelopen kwartaal vaker overboden, aldus de NVM. In april, mei en juni zijn twee op de drie huizen boven de vraagprijs verkocht. Een kwartaal eerder was dit nog 56 procent en een jaar eerder 39 procent. De verkoopprijs was gemiddeld 4,3 procent hoger dan de vraagprijs.
Nieuw record
Ondanks de recordprijzen en het tekort aan te koop staande huizen hebben NVM-makelaars afgelopen kwartaal ruim 35.000 bestaande huizen verkocht, 3 procent meer dan een jaar eerder en 18 procent meer vergeleken met het eerste kwartaal. Toen zag NVM het aanbod nog opdrogen, maar vorig kwartaal werden 41 procent meer woningen te koop gezet.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster lieten onlangs weten dat de huizenprijzen in mei een nieuw record hadden bereikt. Uit die cijfers kwam naar voren dat kopers gemiddeld 445.430 euro moesten neerleggen voor een bestaande koopwoning.
Nieuwbouw
In de nieuwbouw ziet het er voor kopers gunstiger uit volgens NVM. Hier daalden de prijzen naar gemiddeld 475.000 euro, 1,2 procent minder dan in het eerste kwartaal. Het aanbod lag met ongeveer 15.200 huizen 11 procent hoger dan in januari, februari en maart. Makelaars verkochten ook veel meer nieuwbouwhuizen dan in het tweede kwartaal van 2023.
Verder zien vier op de vijf makelaars dat verhuurders hun huizen vaker verkopen, aldus NVM. Dat zou vooral komen door de wet die op 1 juli inging om te hoge huren in het middensegment tegen te gaan, het verbod op tijdelijke huurcontracten en ongunstigere belastingmaatregelen.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
12 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
14 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
14 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
16 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
18 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
20 uur geleden