Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huizenprijzen eind 2024 opnieuw flink gestegen, wel minder hard

Huizenprijzen eind 2024 opnieuw flink gestegen, wel minder hard

UTRECHT (ANP) - De huizenprijzen in Nederland zijn in het laatste kwartaal van 2024 opnieuw flink gestegen, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Een woning kostte in oktober, november en december 11,5 procent meer dan in het laatste kwartaal van 2023, gemiddeld ruim 483.000 euro. Daarmee hebben de huizenprijzen opnieuw een record bereikt, maar zijn ze minder hard gestegen dan in de twee kwartalen daarvoor.

Vooral in de kleinste gemeenten moesten huizenkopers meer geld neerleggen. Daar zijn de prijzen met gemiddeld 13,5 procent toegenomen, aldus de NVM. Kopers in grote gemeenten met meer dan 100.000 inwoners zagen de kleinste stijging, 11,4 procent en in middelgrote gemeenten ruim een procentpunt meer dan dat.

Met de stijging is het volgens de makelaarsvereniging de vraag wanneer de gemiddelde landelijke huizenprijs de vijf ton aantikt. In meer dan vier op de tien gemeenten is dit al het geval, ziet de NVM. Van alle 342 gemeenten kostte een bestaande koopwoning in 144 gemeenten in het laatste kwartaal van vorig jaar gemiddeld meer dan 500.000 euro. In elf gemeenten was dit zelfs meer dan zeven ton.

Overbieden

Vergeleken met het derde kwartaal van 2024 ziet de NVM naar verhouding een "gematigde" stijging van 2,5 procent. De afgelopen jaren was de toename in een vierde kwartaal meestal hoger, verklaart de makelaarsvereniging.

Meer dan zeven op de tien keer moesten kopers overbieden. Dat is veel, maar de stijging is aan het afvlakken, aldus de organisatie. Ook houden NVM-makelaars minder bezichtigingen per woning en ontvangen zij minder biedingen per huis.

Huizenzoekers maakten afgelopen maanden meer kans op succes volgens Lana Gerssen, de voorzitter van de NVM-vakgroep Wonen. Dat komt volgens haar ook doordat het aanbod vorig kwartaal veel groter is geworden. Eind december stonden net geen 26.000 huizen te koop bij een NVM-makelaar, ongeveer net zoveel als in het tweede en derde kwartaal. Daartegenover stonden in het vierde kwartaal ruim 43.000 verkopen, ongeveer een vijfde meer dan een jaar eerder. Dat komt volgens de NVM door de dalende hypotheekrente en de stijgende lonen. Ook hebben meer verhuurders een huurwoning te koop gezet.

Nieuwbouw

Verder meldt NVM dat het in 2024 beter ging met de nieuwbouw. Aangesloten makelaars hebben vorig jaar 32.000 nieuwbouwhuizen te koop gezet, het hoogste aantal sinds 2020. De gemiddelde prijs een nieuwbouwhuis is volgens de NVM al twee jaar stabiel rond de 470.000 euro, dankzij de focus op betaalbare bouw.

Meer uit Financieel

ABN AMRO: mensen gaan minder vaak uit eten in restaurants

AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."

2 uur geleden
Jongerenbank BUUT laat tieners onder 16 als eerste mobiel betalen

AMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.

2 uur geleden
Wall Street scherpt recordstanden verder aan, Nvidia bij stijgers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.

4 uur geleden
McDonald's zet in op hogere kwaliteit voedsel in nieuwe strategie

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".

5 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag voor beursnotering VS in

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.

7 uur geleden
Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan om dataverzameling

MIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."

8 uur geleden
Beurzen verliezen na communicatiestop Iran, AEX wel licht hoger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.

8 uur geleden