Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huizenkoper kiest vaker voor kleine geldverstrekker om hoge rente

Huizenkoper kiest vaker voor kleine geldverstrekker om hoge rente

APELDOORN (ANP) - Het aantal huizenkopers dat geld leent buiten de grote banken om, neemt toe. Vooral leningen voor vakantiewoningen worden vaak afgesloten bij zogeheten kleine geldverstrekkers, in plaats van bij de gebruikelijke hypotheekaanbieders. Volgens het Kadaster komt dat door de sinds begin 2022 flink gestegen hypotheekrente en het feit dat mensen daardoor eerder op zoek gaan naar alternatieven.

Het aantal vakantiewoningen dat werd gefinancierd door kleine geldverstrekkers was eind vorig jaar meer dan 40 procent, tegenover iets meer dan een kwart eind 2021. Volgens het Kadaster begon die stijging van het aantal alternatieve leningen daarna ongeveer op hetzelfde moment als het oplopen van de hypotheekrente. Eind vorig jaar stond de gemiddelde hypotheekrente op ruim 4 procent, een verdubbeling ten opzichte van begin 2022.

"Dit wekt de suggestie dat kopers na de gestegen hypotheekrente in toenemende mate zijn gaan kijken naar alternatieve financiers in plaats van naar de meer traditionele hypotheekverstrekkers", stelt het Kadaster, dat er rekening mee houdt dat de kleinere verstrekkers vaak bekenden zijn van de koper en daardoor een lagere rente vragen.

Kleine geldverstrekker

Voor het kopen van een woonhuis is lenen bij een kleine geldverstrekker nog niet heel gebruikelijk. Ook dit percentage is sinds 2019 opgelopen van ruim 2 procent tot ruim 4 procent.

Inmiddels is de hypotheekrente gestabiliseerd. Daardoor nam het aantal afgesloten hypotheken in de tweede helft van vorig jaar ook weer toe, met 14 procent ten opzichte van de eerste helft van 2023. De totale hypotheeksom steeg met 21 procent, ook door de oplopende huizenprijzen. Een hypotheek had in de tweede helft van vorig jaar een gemiddelde waarde van 433.000 euro.

Meer uit Financieel

AEX-index voor het eerst boven historische stand van 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs heeft de AEX-index donderdag voor het eerst in de geschiedenis de 1000 puntengrens bereikt. De hoofdindex, die sinds vorig jaar bestaat uit de dertig grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, tikte een niveau aan van 1009,69 punten. Dat is de hoogste stand ooit. De belangrijkste beursindex van Nederland begon 2026 op 951,29 punten en is daarmee in de eerste twee weken van het nieuwe jaar ruim 5 procent in waarde gestegen. In heel 2025 won de AEX meer dan 8 procent.

53 minuten geleden
Recordomzet Fastned door vakantiedrukte en nieuwe laadstations

AMSTERDAM (ANP) - Fastned, een uitbater van laadstations voor elektrische auto's, heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw een recordomzet geboekt. Het bedrijf opende in het vierde kwartaal van 2025 nieuwe laadstations en breidde bestaande locaties uit. Tijdens de vakantieperiode hebben meer mensen volgens Fastned hun voertuigen opgeladen en het bedrijf profiteerde van de aanhoudende groei van het aantal volledig elektrische voertuigen.

2 uur geleden
Werkloosheid voor vierde maand op rij stabiel op 4 procent

DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in december voor de vierde maand op rij onveranderd gebleven, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Net als in september, oktober en november zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. Dat is het hoogste niveau in vier jaar.

2 uur geleden
KVK: groei aantal bedrijven stagneert, veel zzp'ers gestopt

UTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".

8 uur geleden
KVK: groei aantal bedrijven stagneert, veel zzp'ers gestopt

UTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".

9 uur geleden
Rode cijfers op Wall Street na kwartaalcijfers grote banken

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag opnieuw met verlies gesloten. Beleggers in New York verwerkten kwartaalcijfers van de grote banken Bank of America, Wells Fargo en Citigroup. Daarnaast kwamen er onder meer gegevens over de winkelverkopen in de Verenigde Staten.

11 uur geleden
Vakbond: Ford heeft tegen Trump scheldende werknemer geschorst

DEARBORN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Ford Motor heeft een werknemer geschorst die dinsdag scheldwoorden riep tegen president Donald Trump tijdens zijn bezoek aan een Ford-fabriek in Dearborn in de Amerikaanse staat Michigan. Dat zegt de vakbond United Auto Workers (UAW) die de medewerker steunt.

13 uur geleden