Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huizenkoper kiest vaker voor kleine geldverstrekker om hoge rente

Huizenkoper kiest vaker voor kleine geldverstrekker om hoge rente

APELDOORN (ANP) - Het aantal huizenkopers dat geld leent buiten de grote banken om, neemt toe. Vooral leningen voor vakantiewoningen worden vaak afgesloten bij zogeheten kleine geldverstrekkers, in plaats van bij de gebruikelijke hypotheekaanbieders. Volgens het Kadaster komt dat door de sinds begin 2022 flink gestegen hypotheekrente en het feit dat mensen daardoor eerder op zoek gaan naar alternatieven.

Het aantal vakantiewoningen dat werd gefinancierd door kleine geldverstrekkers was eind vorig jaar meer dan 40 procent, tegenover iets meer dan een kwart eind 2021. Volgens het Kadaster begon die stijging van het aantal alternatieve leningen daarna ongeveer op hetzelfde moment als het oplopen van de hypotheekrente. Eind vorig jaar stond de gemiddelde hypotheekrente op ruim 4 procent, een verdubbeling ten opzichte van begin 2022.

"Dit wekt de suggestie dat kopers na de gestegen hypotheekrente in toenemende mate zijn gaan kijken naar alternatieve financiers in plaats van naar de meer traditionele hypotheekverstrekkers", stelt het Kadaster, dat er rekening mee houdt dat de kleinere verstrekkers vaak bekenden zijn van de koper en daardoor een lagere rente vragen.

Kleine geldverstrekker

Voor het kopen van een woonhuis is lenen bij een kleine geldverstrekker nog niet heel gebruikelijk. Ook dit percentage is sinds 2019 opgelopen van ruim 2 procent tot ruim 4 procent.

Inmiddels is de hypotheekrente gestabiliseerd. Daardoor nam het aantal afgesloten hypotheken in de tweede helft van vorig jaar ook weer toe, met 14 procent ten opzichte van de eerste helft van 2023. De totale hypotheeksom steeg met 21 procent, ook door de oplopende huizenprijzen. Een hypotheek had in de tweede helft van vorig jaar een gemiddelde waarde van 433.000 euro.

Meer uit Financieel

Nieuwe records S&P 500 en Dow op Wall Street na halve handelsdag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.

5 minuten geleden
Israël steekt 110 miljard dollar in eigen wapenindustrie

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.

47 minuten geleden
Hogere productie muntgeld eurozone door toetreding Bulgarije

FRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.

3 uur geleden
Intel zakt op Wall Street na bericht over staken test door Nvidia

NEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.

3 uur geleden
Zorgverzekeraars rond met de ziekenhuizen, overstappiek verwacht

DEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.

3 uur geleden
Boeren Oekraïne vrezen afname voedselexport na aanvallen havens

KYIV (ANP/RTR) - De voedselexport van Oekraïne heeft last van de onlangs opgeschroefde aanvallen van Rusland op Oekraïense havens. De Oekraïense boerenbond UAC vreest dat de aanvallen kunnen leiden tot een grote afname van de handel.

4 uur geleden
Europese beurzen sluiten licht lager in verkorte kerstsessie

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag overwegend licht lager gesloten op de verkorte handelssessie voor kerst. Beleggers deden het rustig aan en pakten wat winst, terwijl er weinig richtinggevend nieuws was om te verwerken.

4 uur geleden