Huizenkoper kiest vaker voor kleine geldverstrekker om hoge rente
APELDOORN (ANP) - Het aantal huizenkopers dat geld leent buiten de grote banken om, neemt toe. Vooral leningen voor vakantiewoningen worden vaak afgesloten bij zogeheten kleine geldverstrekkers, in plaats van bij de gebruikelijke hypotheekaanbieders. Volgens het Kadaster komt dat door de sinds begin 2022 flink gestegen hypotheekrente en het feit dat mensen daardoor eerder op zoek gaan naar alternatieven.
Het aantal vakantiewoningen dat werd gefinancierd door kleine geldverstrekkers was eind vorig jaar meer dan 40 procent, tegenover iets meer dan een kwart eind 2021. Volgens het Kadaster begon die stijging van het aantal alternatieve leningen daarna ongeveer op hetzelfde moment als het oplopen van de hypotheekrente. Eind vorig jaar stond de gemiddelde hypotheekrente op ruim 4 procent, een verdubbeling ten opzichte van begin 2022.
"Dit wekt de suggestie dat kopers na de gestegen hypotheekrente in toenemende mate zijn gaan kijken naar alternatieve financiers in plaats van naar de meer traditionele hypotheekverstrekkers", stelt het Kadaster, dat er rekening mee houdt dat de kleinere verstrekkers vaak bekenden zijn van de koper en daardoor een lagere rente vragen.
Kleine geldverstrekker
Voor het kopen van een woonhuis is lenen bij een kleine geldverstrekker nog niet heel gebruikelijk. Ook dit percentage is sinds 2019 opgelopen van ruim 2 procent tot ruim 4 procent.
Inmiddels is de hypotheekrente gestabiliseerd. Daardoor nam het aantal afgesloten hypotheken in de tweede helft van vorig jaar ook weer toe, met 14 procent ten opzichte van de eerste helft van 2023. De totale hypotheeksom steeg met 21 procent, ook door de oplopende huizenprijzen. Een hypotheek had in de tweede helft van vorig jaar een gemiddelde waarde van 433.000 euro.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor hulp aan vissers die door de hoge brandstofprijzen in de problemen zijn gekomen. Lidstaten van de Europese Unie mogen daarvoor geld gebruiken uit een fonds dat is bedoeld voor de verduurzaming van de visserij. Daarin zit nog zo'n 760 miljoen euro.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben de samenwerking met Venezuela weer opgestart. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF kondigt in een statement aan de betrekkingen met de regering van Venezuela onder het bewind van waarnemend president Delcy Rodríguez te hervatten. Daarmee legitimeren de instellingen de interim-regering verder en creëren ze nieuwe mogelijkheden voor financiële steun.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Hotels, campings en huisjesparken ontvingen in 2025 meer dan 52 miljoen gasten. Dat is iets meer dan in 2024, toen ruim 51 miljoen gasten in Nederland verbleven. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. De stijging komt door meer buitenlands toerisme.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het wordt op meer tankstations mogelijk om statiegeldflesjes en -blikjes in te leveren aan de kassa. Op tankstations aan de snelweg was dit al wettelijk verplicht, maar het wordt nu ook mogelijk op bijna vijfhonderd tankstations buiten de snelweg. Daarvoor heeft Statiegeld Nederland, onderdeel van inzamelingsstichting Verpact, een samenwerking gesloten met Shell.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
7 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
7 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
9 uur geleden