Huizenjacht steeds zwaarder door grote krapte, merkt Makelaarsland
ALKMAAR (ANP) - Meer bezichtigingen, vaker overbieden en woningen die steeds korter te koop staan: volgens Makelaarsland is de Nederlandse woningmarkt het afgelopen kwartaal nog krapper geworden. Dat meldt de makelaarsorganisatie op basis van eigen cijfers over de maanden april tot en met juni.
Het aantal bezichtigingen ging het afgelopen kwartaal "door het dak", stelt Makelaarsland. Werd een woning in het eerste kwartaal van dit jaar gemiddeld 9,5 keer bezichtigd, in het tweede kwartaal was dat 10,8 keer. Het aantal bezichtigingen in de maanden april tot en met juni lag bovendien 45 procent hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder.
"Voor verkopers van woningen is het een fijn gegeven dat er enorm veel bezichtigingen worden gepland, maar voor woningzoekers blijft het een zware concurrentiestrijd", stelt directeur Ivor Brevé van Makelaarsland.
Grote steden
Die strijd vindt met name plaats in grote steden. Zo lag het aantal bezichtigingen van woningen in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht in juni 82 procent hoger dan in dezelfde maand een jaar eerder. Bovendien moeten potentiële kopers er snel bij zijn. "Het is anno 2024 bijzonder lastig om een huis te bemachtigen in deze populaire steden. Soms zijn op dezelfde dag dat een woning op Funda komt de bezichtigingsopties al vergeven", legt Brevé uit.
Als een woningzoeker zijn droomwoning gevonden heeft, moet hij vaak overbieden om hem te kunnen kopen. Zo lag 77 procent van alle biedingen in juni boven de vraagprijs, 23 procent daaronder. Die verhouding was volgens de makelaarsorganisatie begin vorig jaar bijna omgekeerd.
Doorlooptijd korter
Woningen staan ook minder lang te koop. In januari was dat gemiddeld 75 dagen, in juni nog maar 43 dagen. Volgens Makelaarsland is deze doorlooptijd in het tweede kwartaal sinds eind 2022 niet meer zo kort geweest.
De huizenprijzen in Nederland bereikten in mei een nieuw record. Kopers moesten die maand gemiddeld 445.430 euro neerleggen voor een bestaande koopwoning, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vorige week. Dat was 1,8 procent meer dan bij de vorige piek in juli 2022.
Meer uit Financieel
REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft heeft een nieuwe, zelfontwikkelde chip voor AI-toepassingen onthuld. Daarmee wil het concern zijn eigen toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie efficiënter laten draaien en minder afhankelijk worden van marktleider Nvidia.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Socialemediaplatform Meta is het nog altijd "fundamenteel oneens" met de aanpassingen die Facebook en Instagram van de Nederlandse rechter moesten ondergaan. Tegen dat besluit van oktober stelde het concern direct hoger beroep in, maar vlak voor de behandeling trok Meta de belangrijkste bezwaren in. Tijdens die zitting bleek maandag dat het bedrijf op andere manieren de gedwongen aanpassingen wil aanvechten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat dinsdag het vliegverkeer naar de Saudische steden Dammam en Riyadh. De luchtvaartmaatschappij annuleerde dit weekend veel vluchten naar steden in het Midden-Oosten. Vanwege de "geopolitieke situatie" besloten KLM en andere maatschappijen het luchtruim te mijden.
6 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
7 uur geleden