Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huiswerk Plasterk: partijen hebben vragen over verloop formatie

Huiswerk Plasterk: partijen hebben vragen over verloop formatie

DEN HAAG (ANP) - Acht Tweede Kamerfracties willen van informateur Ronald Plasterk meer weten over het verloop van de formatie. D66 en CDA willen samen met GroenLinks-PvdA, SP, ChristenUnie, Denk, Partij voor de Dieren en Volt duidelijkheid over de financiële stukken die zijn opgevraagd en de staat van de gesprekken tussen de vier formerende partijen over de rechtsstaat. De niet-formerende partijen willen dat hij antwoord op deze vragen geeft in zijn verslag, dat maandag wordt verwacht.

Wat is er precies gevraagd aan ministeries over de mogelijke extra kostenposten waarvan NSC-leider Pieter Omtzigt zo is geschrokken? Hebben de partijen inderdaad alleen naar tegenvallers gevraagd? En heeft het ministerie van Financiën een "volledig actueel beeld" van de overheidsfinanciën gegeven? Het ANP meldde eerder dat dit laatste niet het geval is: de uitvraag is via het ministerie van Algemene Zaken gedaan. Er is alleen om tegenvallers van "enige waarschijnlijkheid" gevraagd die 500 miljoen of meer zouden kosten. Om meevallers is niet gevraagd. Door de uitvraag en het ontbreken van kanttekeningen van Financiën, kreeg de formatietafel (bestaande uit PVV, VVD, NSC en BBB) een vertekend beeld, zeggen bronnen.

Ook willen de acht partijen weten of er een gezamenlijke basislijn is gevonden als het gaat om de rechtsstaat. Het vinden van die basislijn stond overigens expliciet in de opdracht van Plasterk, dus de informateur zal daar sowieso wel op ingaan in zijn verslag. De niet-formerende partijen willen weten of er ook over internationale verdragen afspraken zijn gemaakt en of "uitingen van politici van formerende partijen geleid (hebben) tot nadere gesprekken over interpretatie van of aanpassing van de basislijn".

Het gaat om een kleine twintigtal vragen aan de informateur. Hij zou deze moeten beantwoorden in zijn verslag, vinden zij. Ze willen ook weten wanneer NSC-leider Omtzigt de informateur heeft laten weten dat zijn partij stopt met de onderhandelingen. De partijen achter de vragen hebben overigens samen geen meerderheid.

Meer uit Politiek

Ook RvS oordeelt: wachttijd asielaanvraag mocht niet verlengd

DEN HAAG (ANP) - Na het Europees Hof oordeelt de Raad van State (RvS) ook dat de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet verlengd had mogen worden. In 2022 besloot staatssecretaris Eric van der Burg (VVD) de wachttijd van zes maanden te verlengen met nog eens negen maanden, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ver achterliep met de aanvragen.

39 minuten geleden
RvS: OCW moet 222 schoolbesturen nog personeelskosten betalen

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (basisonderwijs, VVD) moet 222 basisscholen nog achterstallige personeelskosten betalen. De Raad van State (RvS) bevestigt woensdag een eerdere uitspraak van de rechtbank. Die oordeelde in juni 2024 dat de scholen in totaal circa 250 miljoen euro te weinig kregen over de periode augustus tot en met december 2022.

56 minuten geleden
JA21 en BBB eisen dat minister korpsleiding politie wegstuurt

DEN HAAG (ANP) - De minister moet de korpsleiding van de politie wegsturen, vinden rechtse partijen als JA21 en BBB. De directe aanleiding is de manier waarop de leiding heeft gecommuniceerd met politiemensen die de systemen hebben geraadpleegd in de zaak van de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude.

1 uur geleden
Jetten verwacht snel einde blokkade 90 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.

15 uur geleden
Nederland vraagt Brussel opheldering over lekken Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.

15 uur geleden
Tweede Kamer wil energienoodfonds snel heropend zien

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.

20 uur geleden
Kamer wil extra geld voor agrarisch natuurbeheer

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.

20 uur geleden