Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huiswerk Plasterk: partijen hebben vragen over verloop formatie

Huiswerk Plasterk: partijen hebben vragen over verloop formatie

DEN HAAG (ANP) - Acht Tweede Kamerfracties willen van informateur Ronald Plasterk meer weten over het verloop van de formatie. D66 en CDA willen samen met GroenLinks-PvdA, SP, ChristenUnie, Denk, Partij voor de Dieren en Volt duidelijkheid over de financiële stukken die zijn opgevraagd en de staat van de gesprekken tussen de vier formerende partijen over de rechtsstaat. De niet-formerende partijen willen dat hij antwoord op deze vragen geeft in zijn verslag, dat maandag wordt verwacht.

Wat is er precies gevraagd aan ministeries over de mogelijke extra kostenposten waarvan NSC-leider Pieter Omtzigt zo is geschrokken? Hebben de partijen inderdaad alleen naar tegenvallers gevraagd? En heeft het ministerie van Financiën een "volledig actueel beeld" van de overheidsfinanciën gegeven? Het ANP meldde eerder dat dit laatste niet het geval is: de uitvraag is via het ministerie van Algemene Zaken gedaan. Er is alleen om tegenvallers van "enige waarschijnlijkheid" gevraagd die 500 miljoen of meer zouden kosten. Om meevallers is niet gevraagd. Door de uitvraag en het ontbreken van kanttekeningen van Financiën, kreeg de formatietafel (bestaande uit PVV, VVD, NSC en BBB) een vertekend beeld, zeggen bronnen.

Ook willen de acht partijen weten of er een gezamenlijke basislijn is gevonden als het gaat om de rechtsstaat. Het vinden van die basislijn stond overigens expliciet in de opdracht van Plasterk, dus de informateur zal daar sowieso wel op ingaan in zijn verslag. De niet-formerende partijen willen weten of er ook over internationale verdragen afspraken zijn gemaakt en of "uitingen van politici van formerende partijen geleid (hebben) tot nadere gesprekken over interpretatie van of aanpassing van de basislijn".

Het gaat om een kleine twintigtal vragen aan de informateur. Hij zou deze moeten beantwoorden in zijn verslag, vinden zij. Ze willen ook weten wanneer NSC-leider Omtzigt de informateur heeft laten weten dat zijn partij stopt met de onderhandelingen. De partijen achter de vragen hebben overigens samen geen meerderheid.

Meer uit Politiek

Jetten voelt 'alle aanknopingspunten' om meerderheden te vinden

DEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.

7 uur geleden
Kamerleden ontstemd over woningbezit sociale huurders

DEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.

1 dag geleden
Van Weel: missie bij Groenland kan rust brengen in relatie met VS

DEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".

1 dag geleden
Vertrouwen Kamer moet ook na formatie nog groeien, denkt Jetten

DEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.

1 dag geleden
Van Weel ziet weinig mogelijkheden om betogers Iran te helpen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer wordt gedaan voor de mensen in Iran die massaal in opstand zijn gekomen tegen het bewind, maar demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakte in een debat duidelijk dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn.

1 dag geleden
BBB zal bezuinigingen op zorg niet steunen, zegt Van der Plas

DEN HAAG (ANP) - Het toekomstige kabinet hoeft niet te rekenen op steun van BBB om bezuinigingen op de gezondheidszorg aan een meerderheid te helpen. "Wij willen geen bezuinigingen op de zorg", zei partijleider Caroline van der Plas voor aanvang van een gesprek met de partijen aan de formatietafel.

1 dag geleden
Voorlopig geen geld voor infrastructuur nieuwe woningbouwgebieden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt voorlopig geen geld uit voor nieuwe infrastructuur bij gebieden voor grootschalige woningbouw die het zelf heeft aangewezen. Dat staat in een brief aan de Tweede Kamer. Vier regio's vroegen in totaal 425 miljoen euro. Wel krijgen ze 99 miljoen euro uit een andere pot voor woningbouw.

1 dag geleden