Huisvoorzitter VS wil Taiwan blijven steunen voor vrijheid
LOS ANGELES (ANP/RTR) - De Amerikaanse toppoliticus Kevin McCarthy heeft woensdag ondanks Chinese verontwaardiging de Taiwanese leider Tsai Ing-wen ontmoet in Californië. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden hoopt te kunnen blijven samenwerken met de eilandstaat om vrijheid, democratie, vrede en stabiliteit te kunnen bevorderen.
Beijing heeft van tevoren aangegeven dat de VS en Taiwan met vuur spelen en dat het "stevig" zal reageren op de bijeenkomst. McCarthy en Tsai trokken zich daar niets van aan en zetten hun bijeenkomst door. McCarthy noemde Tsai "een goede vriend van Amerika". De Taiwanese president dankte hem voor de warme ontvangst.
Tsai is officieel op doorreis door de Verenigde Staten, na een bezoek aan Guatemala en Belize. Volgens Washington is het niet ongewoon dat een Taiwanese leider de Verenigde Staten aandoet, maar dat zij zo'n prominente figuur ontmoet is wel bijzonder. Het is de hoogste politicus die een Taiwanese leider ziet op Amerikaanse bodem sinds 1979, het jaar dat de VS besloten om niet Taipei maar Beijing te erkennen als het enige China.
Tsai sprak afgelopen zomer nog wel met McCarthy's voorganger Nancy Pelosi, die naar Taiwan reisde. China stuurde toen als reactie tientallen gevechtsvliegtuigen en oorlogsschepen richting het eiland voor grootschalige militaire oefeningen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.
2 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.
3 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten vanwege de oorlog die het land samen met Israël voert tegen Iran. "Waanzin", aldus de Braziliaan, in een toespraak bij de opening van Hannover Messe, een grote handelsbeurs in de Duitse stad.
4 uur geledenHOUSTON (ANP) - Een van de wetenschappelijke instrumenten aan boord van de ruimtesonde Voyager 1 is uitgeschakeld. Het apparaat heeft vrijwel onafgebroken metingen verricht sinds de lancering in 1977. Zeven andere meetinstrumenten waren eerder al uitgezet, twee doen het nog. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moet de stap energie aan boord sparen en het leven van de verkenner zo lang mogelijk rekken.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse marine heeft "een gat in de machinekamer" geschoten van een onder Iraanse vlag varend vrachtschip, schrijft president Donald Trump op Truth Social. Het schip zou volgens Trump geprobeerd hebben de Amerikaanse zeeblokkade bij de Straat van Hormuz te doorbreken. "En dat is voor het schip niet goed afgelopen."
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft zijn leger geïnstrueerd om met "volle kracht" op te treden tegen dreigingen die uitgaan van Libanon, ondanks het daar geldende staakt-het-vuren, en huizen met de grond gelijk te maken die door Hezbollah worden gebruikt. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Israel Katz verklaard.
5 uur geleden