Huishoudens waren vorig jaar minder kwijt aan woonlasten
DEN HAAG (ANP) - Huiseigenaren en huurders waren vorig jaar een kleiner deel van hun inkomen kwijt aan woonlasten dan in 2018. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van het woononderzoek Nederland. Dit is een driejaarlijkse enquête onder ruim 47.000 Nederlanders.
Onder de totale woonlasten vallen huur- of hypotheekkosten, onderhoudskosten, gemeentelijke heffingen en uitgaven aan gas, licht en water. Met name huiseigenaren gingen er volgens het statistiekbureau de afgelopen drie jaar op vooruit. Hun woonuitgaven bleven stabiel, terwijl hun gemiddelde inkomen steeg. Daardoor waren zij een relatief kleiner deel van hun inkomen kwijt aan woonlasten dan drie jaar geleden. Vorig jaar was dit zo'n 23 procent, tegenover 27 procent in 2018.
Huurders geven een groter deel van hun besteedbaar inkomen uit aan woonlasten dan mensen met een koopwoning. Huishoudens in een particuliere huurwoning zijn van alle groepen het meest kwijt, 42 procent. Zij zijn volgens het CBS fors meer huur gaan betalen, maar ontvangen minder compensatie vanuit de huurtoeslag. Toch zijn ook de woonlasten voor huurders de afgelopen drie jaar gemiddeld gezien gedaald: van 38 procent in 2018 naar 36 procent vorig jaar.
Tevredenheid
In dezelfde enquête gaf bijna 86 procent van de huishoudens aan tevreden te zijn met hun woning. Onder huiseigenaren is dat percentage 95 procent, onder huurders 72 procent. Ten opzichte van drie jaar eerder is de tevredenheid licht verbeterd, al ligt het percentage nog altijd lager dan tien jaar geleden.
Dit jaar dreigen de woonlasten omhoog te gaan door stijgende energieprijzen in verband met de oorlog in Oekraïne. Het effect van deze prijsstijgingen is nog niet zichtbaar in dit onderzoek.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
1 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
1 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
3 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
5 uur geleden