Huishoudens waren vorig jaar minder kwijt aan woonlasten
DEN HAAG (ANP) - Huiseigenaren en huurders waren vorig jaar een kleiner deel van hun inkomen kwijt aan woonlasten dan in 2018. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van het woononderzoek Nederland. Dit is een driejaarlijkse enquête onder ruim 47.000 Nederlanders.
Onder de totale woonlasten vallen huur- of hypotheekkosten, onderhoudskosten, gemeentelijke heffingen en uitgaven aan gas, licht en water. Met name huiseigenaren gingen er volgens het statistiekbureau de afgelopen drie jaar op vooruit. Hun woonuitgaven bleven stabiel, terwijl hun gemiddelde inkomen steeg. Daardoor waren zij een relatief kleiner deel van hun inkomen kwijt aan woonlasten dan drie jaar geleden. Vorig jaar was dit zo'n 23 procent, tegenover 27 procent in 2018.
Huurders geven een groter deel van hun besteedbaar inkomen uit aan woonlasten dan mensen met een koopwoning. Huishoudens in een particuliere huurwoning zijn van alle groepen het meest kwijt, 42 procent. Zij zijn volgens het CBS fors meer huur gaan betalen, maar ontvangen minder compensatie vanuit de huurtoeslag. Toch zijn ook de woonlasten voor huurders de afgelopen drie jaar gemiddeld gezien gedaald: van 38 procent in 2018 naar 36 procent vorig jaar.
Tevredenheid
In dezelfde enquête gaf bijna 86 procent van de huishoudens aan tevreden te zijn met hun woning. Onder huiseigenaren is dat percentage 95 procent, onder huurders 72 procent. Ten opzichte van drie jaar eerder is de tevredenheid licht verbeterd, al ligt het percentage nog altijd lager dan tien jaar geleden.
Dit jaar dreigen de woonlasten omhoog te gaan door stijgende energieprijzen in verband met de oorlog in Oekraïne. Het effect van deze prijsstijgingen is nog niet zichtbaar in dit onderzoek.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
18 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV vreest voor de toekomst van de koffiefabriek van Douwe Egberts in Utrecht. Medewerkers klagen dat de productie al lange tijd daalt en krijgen volgens de vakbond geen toekomstperspectief van moederbedrijf JDE Peet's. Anderhalve week geleden werd het verlies van enkele tientallen banen aangekondigd, maar de angst is dat het daar niet bij zal blijven.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR/BELGA) - Franse autoriteiten onderzoeken het overlijden van een tweede baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken. In de babyvoeding zat mogelijk de bacterie Bacillus cereus, die heftig braken en diarree kan veroorzaken. Of de dood van de baby's daadwerkelijk is veroorzaakt door de betrokken producten, is niet vastgesteld.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard onderuit op de beurzen in New York. De grote chipfabrikant leed afgelopen kwartaal meer verlies dan verwacht en gaf een tegenvallende verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Lip-Bu Tan werkt Intel hard aan het opvoeren van de productie om aan de sterke vraag van klanten naar serverchips voor AI-datacenters te kunnen voldoen. Het aandeel, dat voorafgaand aan de resultaten sterk was gestegen, raakte zo'n 14 procent aan waarde kwijt.
2 uur geledenNAARDEN (ANP) - Minder Nederlanders kiezen er de laatste tijd voor om hun woning uit te rusten met een warmtepomp, meldt de Vereniging Warmtepompen. Mede door een verlaging van een subsidie en een dalende gasprijs is er voor de duurzame manier om een huis te verwarmen minder interesse.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Het aantal claims dat binnenkomt bij EUclaim na de geannuleerde vluchten door het winterweer van begin januari loopt nog steeds op. De claimsorganisatie heeft tot nu toe zo'n achthonderd claims binnengekregen. "De piek is voorbij, maar ik verwacht dat dit nog wel tot aan de zomer doorloopt", zegt een woordvoerder.
3 uur geleden