Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huishoudens sparen meer door hogere lonen

Huishoudens sparen meer door hogere lonen

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens hebben in het eerste kwartaal meer geld gespaard dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Consumenten gaven door hogere prijzen voor alles, van boodschappen tot vliegreizen, wel meer uit. Maar het inkomen van huishoudens nam ook toe, waardoor ze toch meer wisten te sparen.

De zogeheten vrije besparingen, ofwel het verschil tussen de consumptie en het inkomen, kwamen in de eerste drie maanden van het jaar uit op 13,3 miljard euro. Dat is 620 miljoen euro meer dan een jaar eerder. Het inkomen steeg met 16 miljard euro. Dat kwam voornamelijk door hogere lonen en meer gewerkte uren.

Daar stond tegenover dat de consumptieve bestedingen, ofwel alle uitgaven van huishoudens, in dezelfde periode met ruim 15 miljard euro toenamen. Volgens het CBS zijn de uitgaven aan goederen en diensten vooral gestegen door hogere prijzen.

Volume

De consumptie van diensten nam in het eerste kwartaal het sterkst toe. Hieronder vallen de horeca, financiële en zakelijke diensten, en recreatie en cultuur. Zowel de prijzen als het volume namen toe. Dit betekent dat er ondanks de prijsstijging meer diensten zijn afgenomen dan een jaar eerder.

De uitgaven aan voedings- en genotmiddelen, energie, brandstof en duurzame goederen zoals auto's, huishoudelijke apparaten, meubilair en speelgoed zijn vrijwel alleen omhooggegaan door de gestegen prijzen. Het prijsplafond voor gas en elektriciteit heeft volgens het CBS de prijsstijgingen in het eerste kwartaal daarbij beperkt.

De spaarquote, ofwel het percentage van het inkomen dat mensen sparen, was in het eerste kwartaal met 14,4 procent opnieuw hoger dan in de periode voor corona. Dit betekent dat huishoudens ondanks de hoge inflatie nog steeds relatief veel blijven sparen.

Meer uit Financieel

Goud- en zilverprijzen bereiken nieuwe records na dagvaarden Fed

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.

28 minuten geleden
Britten starten onderzoek naar chatbot Grok om AI-naaktbeelden

LONDEN (ANP) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.

57 minuten geleden
Voorraad koffers achtergebleven op Schiphol na sneeuwweek

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is nog een voorraad koffers achtergebleven na alle problemen met het winterweer van vorige week. Volgens een woordvoerder gaat het naar schatting om honderden koffers, maar een precies aantal heeft hij niet. Luchtvaartmaatschappijen en afhandelaars zijn volgens Schiphol druk bezig met het nabezorgen van de koffers aan de rechtmatige eigenaren.

1 uur geleden
EUclaim: honderden claims binnen over annuleringen Schiphol

ARNHEM (ANP) - Claimorganisatie EUclaim heeft maandag al honderden claims binnen van reizigers van wie hun vlucht van of naar Schiphol vorige week werd geannuleerd. "De teller staat nu op bijna zeshonderd, maar dat zal nog verder oplopen", laat een woordvoerder maandag weten.

1 uur geleden
Wall Street daalt na politieke druk op Fed-baas Powell

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag na het bereiken van nieuwe recordstanden op vrijdag. Beleggers reageerden negatief op de nieuwe aanval van de regering-Trump op de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank. Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve, zei zondagavond een dagvaarding van het ministerie van Justitie te hebben ontvangen.

1 uur geleden
Bloomberg: gesprekken verkoop Venezolaanse olie aan afnemers Azië

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote internationale grondstoffenhandelaren Vitol en Trafigura voeren gesprekken met raffinagebedrijven in Azië over de verkoop van Venezolaanse olie. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Volgens Bloomberg hebben Vitol en Trafigura al voorlopige goedkeuring van de Amerikaanse regering gekregen voor het op de markt brengen van olie uit Venezuela.

2 uur geleden
Schiphol vindt nieuwe infradirecteur bij bouwer Heijmans

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft een nieuwe directeur benoemd voor de infrastructuuractiviteiten op de luchthaven, zoals bouw en onderhoud. Per 1 april zal Bart Smolders de functie van chief infrastructure officer van Schiphol vervullen. Smolders komt van bouwbedrijf Heijmans, waar hij verantwoordelijk is voor alle infraprojecten.

4 uur geleden