Huishoudens en bedrijven betalen 2 procent meer gemeenteheffingen
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar 2 procent meer uit heffingen te ontvangen van huishoudens en bedrijven. De onroerendezaakbelasting (ozb) is de grootste bron van inkomsten van gemeenten en die ging ook meer omhoog dan gemiddeld in de afgelopen tien jaar. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Eigenaars van een huis, een bedrijfspand of andere onroerende zaak moeten jaarlijks ozb betalen aan de gemeente. De hoogte van de ozb wordt vastgesteld aan de hand van de WOZ-waarde, die weer met een jaar vertraging meebeweegt met de huizenprijzen. Omdat de woningprijzen al jaren aan het stijgen zijn, doen de WOZ-waardes dat ook en daarmee de hoogte van de ozb.
Onderzoekers van het CBS verwachten dat gemeenten dit jaar 4,8 miljard euro zullen binnenhalen aan deze belasting voor eigenaars van gebouwen. Dat is 4,4 procent meer dan was begroot in 2021. Ook is de stijging iets groter dan de gemiddelde jaarlijkse stijging van de ozb over de afgelopen tien jaar van 4 procent. De stijging is wel minder groot dan de 5,8 procent die in 2021 werd genoteerd.
De ozb, de afvalstoffenheffing en de rioolheffing zijn de heffingen die gemeenten het meest opleveren, namelijk driekwart van het totale opgehaalde bedrag van 11,5 miljard euro. Daarvan is ozb met afstand de belangrijkste. Ook de bedragen die zijn opgehaald met de heffingen voor afvalstoffen en riool gaan omhoog, respectievelijk met 4 en 2,9 procent.
Gemeenten haalden vorig jaar veel minder toeristenbelasting op, omdat er vanwege de coronamaatregelen minder toeristen waren. Dit jaar innen gemeenten naar verwachting 377 miljoen euro bij toeristen, 33 miljoen euro meer dan in 2021. In het laatstgenoemde jaar daalden de inkomsten uit toeristenbelasting nog met 68 miljoen euro.
Amsterdam verwacht dit jaar 135 miljoen euro toeristenbelasting te ontvangen, twee derde meer dan het bedrag dat werd vermeld in de bijgestelde begroting van 2021.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.
23 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.
1 dag geledenDE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.
1 dag geleden