Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huishoudens betalen dit jaar iets minder aan energierekening

Huishoudens betalen dit jaar iets minder aan energierekening

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse huishoudens zijn dit jaar iets minder kwijt aan hun energierekening dankzij lagere prijzen en een naar verwachting zuiniger verbruik van elektriciteit. Een gemiddeld huishouden bespaart 43 euro, voorspelt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het statistiekbureau gaat in de berekeningen uit van de energieprijzen van januari 2025.

In totaal gaat het om een afname van gemiddeld 2 procent ten opzichte van de gas- en elektrarekening van vorig jaar. De energierekening daalt vooral door lagere prijzen: dat scheelt 65 euro. Maar die afname wordt deels tenietgedaan doordat het CBS rekent op een hoger verbruik van gas, wat een toename van 22 euro voor de energierekening oplevert.

Huishoudens zijn onder meer minder kwijt aan energiebelastingen. Andere onderdelen van de energierekening worden juist duurder, zoals de kosten voor het transport van elektriciteit en gas. Dit jaar kost de energierekening alles bij elkaar opgeteld gemiddeld 2065 euro per huishouden, verwacht het CBS.

Terugleveren

Het CBS houdt in de berekeningen geen rekening met kosten die huishoudens maken voor het terugleveren van zelf opgewekte elektriciteit, bijvoorbeeld met zonnepanelen op het dak. Huishoudens betalen steeds vaker een bedrag aan hun energiemaatschappij voor het terugleveren van stroom aan het net.

Ook verschilt de hoogte van de energierekening sterk per huishouden, benadrukt het statistiekbureau. Hoe groot een huis is, hoeveel mensen er wonen, hoeveel er wordt gestookt en hoe goed de woning is geïsoleerd spelen allemaal een rol.

Elektrisch verwarmd

De laagste energierekening is voor mensen die in een woning wonen die hoofdzakelijk elektrisch verwarmd wordt. Zij zijn gemiddeld 1030 euro op jaarbasis kwijt. Zulke huishoudens hebben bijvoorbeeld een warmtepomp, zijn van het gas af en wekken veel elektriciteit op uit zonnepanelen. Huishoudens met twee of meer mensen in een oude, vrijstaande villa op gas betalen naar verwachting het meest: gemiddeld 3520 euro.

Meer uit Financieel

Frans olieconcern TotalEnergies keert terug naar Venezuela

CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.

6 uur geleden
Dieselprijs aan Franse pomp naar record van gemiddeld 2,41 euro

PARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.

8 uur geleden
FT: Chinese eigenaar wil oudste bank van Luxemburg verkopen

LUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.

9 uur geleden
Minister Bessent en Chinese vicepremier He praten in New York

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.

11 uur geleden
Frankrijk rekent op recordschulden door oplopend tekort

PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.

1 dag geleden
Paramount dicht bij deal met Amerikaanse staten over Warner Bros.

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.

1 dag geleden
Tankstations onaangenaam verrast door Duitse accijnsverlaging

VOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.

1 dag geleden