
Huisartsenposten druk met kleine groep die heel vaak belt
UTRECHT (ANP) - Een kleine groep mensen draagt verhoudingsgewijs fors bij aan de drukte op huisartsenspoedposten. Onderzoekers van gezondheidsinstituut Nivel becijferen dat 6 op de 10.000 patiënten van de huisartsenposten een "frequente gebruiker" is. Deze mensen hebben meer dan twintig keer per jaar contact met de huisartsenpost.
Gemiddeld is een op de vijftig contacten die de huisartsenposten hebben er een met een patiënt die heel vaak belt. In ongeveer een op de vier gevallen gaat het dan om psychische problemen, vooral angstklachten. "Hoewel het om een kleine groep patiënten gaat, kan de impact op de post vanwege de hoge frequentie van de contacten toch groot zijn", concludeert het Nivel.
Dat mensen vaak een beroep doen op de spoedpost, wil niet direct zeggen dat dit onnodig is. Wel blijkt uit het overzicht van het Nivel dat de urgentie in de helft van de gevallen als "laag" wordt aangemerkt. Bij andere patiënten is dat bij een op de drie klachten het geval. Driekwart van de veelvuldig bellende patiënten kan direct worden geholpen door de triagist. Dat is de medewerker die de eerste inschatting maakt van wat er aan de hand is en welke zorg iemand nodig heeft.
Huisartsenposten gaan op uiteenlopende manieren om met de groep frequente bellers. Sommige hebben een nauwe samenwerking met de lokale geestelijke gezondheidszorg, andere hebben een eigen praktijkondersteuner in dienst die in psychische zorg is gespecialiseerd.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De farmaceutische industrie in Nederland heeft bezorgd gereageerd op de Amerikaanse importheffingen op geneesmiddelen. Daarmee wordt voor het eerst in dertig jaar getornd aan de internationale afspraak om, in het belang van patiënten, op geneesmiddelen geen invoertarieven te heffen.
3 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Recorduitbraken van het westnijlvirus en het chikungunya-virus in Europa lijken het "nieuwe normaal" te worden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC woensdag. De langere, warmere zomers en mildere winters die worden veroorzaakt door klimaatverandering zijn gunstige omstandigheden voor de muggen die de virussen bij zich dragen.
4 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal nieuwe gevallen van mazelen blijft laag. In bijna een maand tijd zijn elf besmettingen vastgesteld, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de digitale inbraak in een laboratorium zijn ook de medische gegevens van gedetineerden gestolen. Vooralsnog gaat het om 253 mensen, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen van het ministerie van Justitie en Veiligheid.
1 week geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De toestemming voor Pfizer om zijn coronavaccin aan kinderen onder de vijf jaar te geven in de Verenigde Staten wordt mogelijk ingetrokken door de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA. Het middel wordt toegediend aan kinderen van zes maanden tot en met vier jaar.
1 week geledenRIJSWIJK (ANP) - Bij de digitale diefstal van data uit een laboratorium in Rijswijk zijn voor zover bekend grotendeels gegevens uit 2022-2025 buitgemaakt. "De exacte periode wordt momenteel onderzocht", laat een woordvoerder van het in de Zuid-Hollandse stad gevestigde Clinical Diagnostics weten.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - De digitale inbraak bij een onderzoekslaboratorium in Rijswijk treft niet alleen vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. "Helaas gaat dit datalek verder", meldt de organisatie Z-CERT, die de zorgsector helpt met digitale beveiliging.
1 week geleden