Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huisartsen: zorg voor Oekraïense vluchtelingen niet goed geregeld

Huisartsen: zorg voor Oekraïense vluchtelingen niet goed geregeld

DEN HAAG (ANP) - Huisartsen stellen dat de huisartsenzorg voor Oekraïense vluchtelingen nog altijd niet goed is geregeld. "Onbegrijpelijk" noemt de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) dat. "De oplossingen zijn ongetwijfeld complex, maar de bewindspersonen moeten nu echt knopen doorhakken om te voorkomen dat de kwaliteit en continuïteit van zorg mogelijk in gevaar komt", zegt voorzitter Mirjam van 't Veld. Volgens haar wordt het zowel de huisartsen als de vluchtelingen "heel moeilijk gemaakt".

De huisartsen ervaren onder meer problemen met medische dossiers. Dat heeft te maken met onduidelijkheid over de status die vluchtelingen uit Oekraïne krijgen. Andere knelpunten zijn beschikbaarheid van tolken en de administratie, bijvoorbeeld rond het declareren van zorgkosten.

"Het is aan minister Kuipers en staatssecretaris Van der Burg om hierover een besluit te nemen", aldus de LHV. De organisatie voegt eraan toe dat veel huisartsen graag hun steentje willen bijdragen. "Zelfs al is de druk onverminderd hoog op de praktijk."

Het probleem

De gesprekken hierover zijn al enige tijd aan de gang, bevestigt een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid. Het probleem zit vooral in de beschikbaarheid van tolken en de administratieve afhandeling voor deze specifieke groep vluchtelingen, waarvoor een goede oplossing moet komen. Tegelijk is het volgens de woordvoerder niet zo dat de medische zorg stilstaat, want betrokkenen krijgen wel de eerste zorg als dat nodig is.

Wat de artsenvereniging ook vreemd vindt, is dat Oekraïense vluchtelingen wel direct worden uitgenodigd voor bevolkingsonderzoeken. "Huisartsen geven aan dat Oekraïense vrouwen naar de praktijk komen met een uitnodiging voor onderzoek naar baarmoederhalskanker. Terwijl de gewone huisartsenzorg nog niet eens geregeld is." Dat moet volgens de LHV als eerste op orde worden gebracht.

Meer uit Gezond

RvS: hulpverleners illegaliteit blijven strafbaar na aanpassing

DEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).

1 dag geleden
Minder bijwerkingen gemeld, toezichthouders maken zich zorgen

DEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.

1 dag geleden
Ziekenhuizen willen dat kabinet met suikertaks komt tegen kwalen

UTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.

5 dagen geleden
Rusland: EU-verbod op Russisch gas is 'volledig zelfdestructief'

MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.

1 week geleden
Aantal abortussen blijft ongeveer gelijk na forse toenames

DEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.

1 week geleden
Artsenorganisatie vreest 'mokerslag' door bezuinigingen op zorg

AMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.

1 week geleden
Studie: vleesconsumptie daalt licht naar laagste niveau in jaren

WAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.

1 week geleden