Huisartsen werken uren langer aan administratie en nascholing
UTRECHT (ANP) - Huisartsen hebben het de afgelopen jaren steeds drukker gekregen. Volgens een peiling van onderzoeksinstituut Nivel werkten ze vorig jaar gemiddeld vier uur per week langer dan in 2018 en 2013. Die extra tijd zijn de artsen voornamelijk kwijt aan "niet-patiëntgebonden taken". Daaronder vallen onder meer administratie, nascholing en overleg met andere zorgverleners. Voor huisartsen met een eigen praktijk zit de meeste extra tijd in het runnen van de praktijk.
Volgens de peiling onder 884 huisartsen werken mannen in de beroepsgroep gemiddeld meer uren dan vrouwen, maar het verschil wordt kleiner. Mannelijke huisartsen gaven aan dat ze gemiddeld 50,7 uur per week werken, vrouwelijke huisartsen 46,6 uur.
Deelnemers aan het onderzoek hielden een week lang in een app al hun activiteiten bij. Het Nivel voerde het onderzoek uit in opdracht van het Capaciteitsorgaan. Die organisatie onderzoekt hoeveel zorgverleners opgeleid moeten worden om in toekomstige behoeften te voorzien.
De Algemene Rekenkamer becijferde vorige week in een rapport dat drie op de vijf huisartsenpraktijken geen capaciteit hebben om nieuwe patiënten aan te nemen. Tienduizenden mensen staan niet ingeschreven bij een huisartsenpraktijk en meer dan 700.000 mensen wachten op een overstap naar een andere praktijk, bijvoorbeeld na een verhuizing.
De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) wil maatregelen die de werkdruk verminderen en meer mensen ertoe bewegen om voor het vak te kiezen. Het openen van een eigen praktijk zou volgens de beroepsorganisatie ook "laagdrempeliger" moeten. Zorgminister Fleur Agema is dat met ze eens en wil jonge huisartsen daar meer hulp bij bieden.
Meer uit Gezond
GENÈVE (ANP) - Het risico op hantavirus voor de wereldbevolking blijft laag. Dat laat topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdagavond op X weten.
17 uur geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip m/v Hondius zijn onderweg naar Nederland vooralsnog geen nieuwe mogelijke gevallen van hanta gemeld. Dat liet topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten na contact met de kapitein van het vaartuig.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
2 dagen geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De evacuatie van het cruiseschip Hondius na de dodelijke uitbraak van het hantavirus is afgerond, maar "ons werk is nog niet klaar", benadrukt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbraak van het hantavirus op de Hondius is geen reden om het ziekteprotocol op schepen aan te scherpen, maar het zou wel goed zijn om aan boord sneller mondkapjes te gebruiken bij vermoedens van luchtweginfecties bij opvarenden. Dat zegt Arend Jansen, voorzitter van het Nederlands Medisch Nautisch Genootschap, de vereniging van haven- en scheepsartsen.
4 dagen geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Het Europees Parlement en de lidstaten zijn tot een akkoord gekomen over de productie van essentiële geneesmiddelen. De nieuwe regels moeten het makkelijker maken om productie van medicijnen in Europa met overheidsgeld te ondersteunen.
4 dagen geledenEELDE (ANP) - Het Nederlandse biotechbedrijf MimeCure heeft een investering van 3 miljoen euro opgehaald. Met het geld wil het bedrijf de ontwikkeling van een nieuw geneesmiddel tegen chronische longziekten versnellen. De investeringsronde werd geleid door investeringsmaatschappij Addington Investment Group en ondersteund door mede-investeerder Apsara Investments.
4 dagen geleden