Huisartsen werken uren langer aan administratie en nascholing
UTRECHT (ANP) - Huisartsen hebben het de afgelopen jaren steeds drukker gekregen. Volgens een peiling van onderzoeksinstituut Nivel werkten ze vorig jaar gemiddeld vier uur per week langer dan in 2018 en 2013. Die extra tijd zijn de artsen voornamelijk kwijt aan "niet-patiëntgebonden taken". Daaronder vallen onder meer administratie, nascholing en overleg met andere zorgverleners. Voor huisartsen met een eigen praktijk zit de meeste extra tijd in het runnen van de praktijk.
Volgens de peiling onder 884 huisartsen werken mannen in de beroepsgroep gemiddeld meer uren dan vrouwen, maar het verschil wordt kleiner. Mannelijke huisartsen gaven aan dat ze gemiddeld 50,7 uur per week werken, vrouwelijke huisartsen 46,6 uur.
Deelnemers aan het onderzoek hielden een week lang in een app al hun activiteiten bij. Het Nivel voerde het onderzoek uit in opdracht van het Capaciteitsorgaan. Die organisatie onderzoekt hoeveel zorgverleners opgeleid moeten worden om in toekomstige behoeften te voorzien.
De Algemene Rekenkamer becijferde vorige week in een rapport dat drie op de vijf huisartsenpraktijken geen capaciteit hebben om nieuwe patiënten aan te nemen. Tienduizenden mensen staan niet ingeschreven bij een huisartsenpraktijk en meer dan 700.000 mensen wachten op een overstap naar een andere praktijk, bijvoorbeeld na een verhuizing.
De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) wil maatregelen die de werkdruk verminderen en meer mensen ertoe bewegen om voor het vak te kiezen. Het openen van een eigen praktijk zou volgens de beroepsorganisatie ook "laagdrempeliger" moeten. Zorgminister Fleur Agema is dat met ze eens en wil jonge huisartsen daar meer hulp bij bieden.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) weet nog niet hoe het om zal gaan met de tien Nederlanders aan boord van het cruiseschip Hondius waar het hantavirus is uitgebroken. "We werken nog aan een plan. Daarvoor moeten we kijken wat passend bij de situatie is", zegt de woordvoerder Infectieziektebestrijding van het RIVM.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) overlegt nog onder meer met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Spanje voordat duidelijk wordt wanneer en hoe de opvarenden van cruiseschip Hondius terug naar huis gaan. Op het schip zijn nog tien Nederlanders, zowel passagiers als bemanningsleden. Berendsen zegt dat Nederland "zich verantwoordelijk voelt voor het schip en alle mensen die aan boord zijn".
4 dagen geledenJOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.
4 dagen geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Tata Steel heeft zijn gietwalsinstallatie nog niet herstart, omdat er nog steeds een te hoge uitstoot is van chroom-6. Deze voor de gezondheid zeer schadelijke stof is nog niet voldoende teruggebracht, zo heeft de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied geconstateerd. In april werd de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) stilgelegd omdat de uitstoot in maart veel te hoog was. Na drie dagen proefdraaien bleek dat de vergunde norm nog steeds werd overschreden, aldus de dienst.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een patiënt van het cruiseschip MV Hondius die mogelijk is besmet met het hantavirus zal worden opgevangen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Wanneer de patiënt in Nederland aankomt en wordt overgebracht naar het LUMC is nog niet exact bekend, meldt het ziekenhuis op de website.
4 dagen geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, denkt niet dat de dodelijke uitbraak van het hantavirus op cruiseschip Hondius lijkt op het begin van de covidpandemie. Dat zegt hij tegen persbureau AFP.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) worden voorbereidingen getroffen voor de mogelijke komst van zeker één patiënt van het cruiseschip MV Hondius, zegt een woordvoerder. "Het LUMC is beschikbaar om een patiënt op te vangen en we hebben er de expertise voor in huis."
4 dagen geleden