Huisartsen weer naar rechter om hogere tarieven af te dwingen
UTRECHT (ANP) - Huisartsen spannen opnieuw een rechtszaak aan omdat ze de tarieven die ze mogen rekenen van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) te laag vinden. De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) en de Vereniging Praktijkhoudende Huisartsen (VPH) kunnen zich niet vinden in de manier waarop de tarieven zijn vastgesteld.
De NZa stelde vorig jaar op basis van eigen onderzoek dat de tarieven voor behandelingen hoger lagen dan de werkelijke kosten. Daar zijn de tarieven per 1 januari van dit jaar op aangepast. Omdat er ook een inflatiecorrectie in zit, gaan de tarieven wel omhoog, met 1,9 procent.
Volgens de LHV doet de zorgautoriteit "theoretische aannames die in de praktijk niet werken". De brancheorganisatie stelt dat praktijken hierdoor in de problemen kunnen komen. Volgens de NZa staat de sector er juist "financieel goed voor". De autoriteit benadrukt verder dat kostprijsonderzoeken worden gedaan "om de zorg toegankelijk en betaalbaar te houden".
Vaker onenigheid
Over de huisartstarieven is de afgelopen jaren vaker onenigheid geweest. Eind 2023 gaf het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) huisartsen nog gelijk in hun klacht dat de NZa een kostprijsonderzoek van jaren eerder niet had mogen gebruiken voor het vaststellen van tarieven.
De autoriteit heeft het besluit over de nieuwe tarieven op recent onderzoek gebaseerd.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
6 dagen geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ene ziekenhuis betaalt veel meer voor geneesmiddelen tegen kanker dan het andere ziekenhuis. Het verschil kan oplopen tot ruim 2800 euro per behandeling, ook al gaat het om precies hetzelfde middel. Dat constateren KWF en het Nederlands Kanker Instituut (NKI) van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek (AVL). Ze vinden dat er meer openheid moet komen.
2 weken geleden