
Huisartsen: stoppen met 'benzo's' complex en intensief
UTRECHT (ANP) - De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) noemt het "risicovol en zorgwekkend" dat honderdduizenden Nederlanders langdurig slaap- en kalmeringsmiddelen gebruiken. Huisartsen hebben volgens de organisatie al diverse programma's opgestart om het gebruik van zogeheten benzodiazepinen ('benzo's') te verminderen. Het afbouwen ervan is volgens een woordvoerster van de LHV echter "heel complex". De vereniging zoekt de mogelijke oplossing van het probleem vooral in meer tijd voor gesprekken met patiënten.
Benzo's zijn bedoeld om mensen kortstondig te helpen, maar platform Investico maakte woensdag in een publicatie duidelijk dat veel mensen ze langdurig gebruiken. Vorig jaar slikten ruim 125.000 mensen dit soort middelen langer dan een jaar. Nog eens ruim 272.000 mensen slikten dit soort medicatie ruim acht maanden. Dat is problematisch, want de middelen zijn zeer verslavend en worden na verloop van tijd vaak ook minder effectief.
"We snappen de ernst van de situatie", reageert de woordvoerster van de LHV. Een belangrijke factor is volgens haar de tijd van de huisartsen: "Je bent er niet met één gesprek, het afbouwen vergt intensieve aandacht. Die tijd houdt vaak niet over."
Meer tijd
Toch ziet de LHV wel een positieve ontwikkeling. In het Integraal Zorgakkkoord (IZA) hebben partijen in de zorg in 2022 afgesproken dat huisartsen geleidelijk meer tijd per patiënt krijgen. Die afspraken beginnen hun uitwerking te krijgen. "We hopen dat je met meer tijd toekomt aan het goede gesprek dat hier nodig is", zegt de woordvoerster. Al voegt ze eraan toe dat huisartsen mensen voor zo'n vierhonderd aandoeningen behandelen.
Het valt dus niet te garanderen dat huisartsen nu grote vooruitgang kunnen boeken in het verminderen van het langdurig gebruik van benzo's. Dat is al jaren een probleem. Al blijkt uit de cijfers die Investico opvroeg bij de Stichting Farmaceutische Kengetallen wel dat het aantal patiënten dat deze medicijnen voor het eerst gebruikte, de afgelopen jaren iets is afgenomen.
Meer uit Gezond
MECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.
4 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.
6 dagen geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.
1 week geleden