Huisartsen melden massaal problemen op speciale website
ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse afdeling van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) heeft de afgelopen twee weken meer dan duizend reacties gekregen van een kleine zevenhonderd huisdokters uit het hele land over problemen waarmee ze te maken hebben. De afdeling opende begin deze maand de website OngepasteZorg.nl, waar de collega's meldingen konden doen over bijvoorbeeld werkdruk en ook alle bijkomende klussen die de artsen van hun kerntaak, het verlenen van zorg, afhouden. Maar ook tips om de situatie te verbeteren zijn welkom op de site, die nog een week in de lucht zal blijven.
De huisdokter krijgt het zoals bekend steeds drukker door allerlei oorzaken, zoals de veranderingen in de ouderenzorg, die maken dat mensen langer zelfstandig blijven wonen maar daardoor ook vaker een beroep doen op haar of hem. Verder kun je bij de geestelijke gezondheidszorg (GGZ) niet zo gemakkelijk terecht en mensen die hierop wachten, doen in de tussentijd ook vaak een beroep op de huisarts. "Door wachtlijsten in de GGZ en ziekenhuizen moeten verwijzingen ook vaak aangepast worden", zegt een van de initiatiefnemers van de website, Shakib Sana.
Daarbovenop komen alle administratieve en organisatorische wissewasjes, omslachtigheden en veranderende regels, aldus Sana. Daar gaat wel tot 40 procent van de tijd aan op en die gaat af van de tijd om echte zorg te verlenen.
Briefje
"Je verwijst bijvoorbeeld iemand met staar naar de oogarts, maar die ontdekt dan netvliesproblemen waarvoor een specialistische behandeling nodig is. De huisarts, die dus al de eerste verwijsbrief heeft geschreven, moet dan een nieuwe verwijsbrief maken om de zorg vergoed te krijgen", geeft Sana als voorbeeld. Ook komen patiënten die onder behandeling in het ziekenhuis staan voor bloeddrukmetingen en bloedonderzoeken vaak naar de huisdokter, terwijl zulke dingen ook in dat ziekenhuis kunnen gebeuren, zelfs al zijn ze ook daar erg druk, aldus Sana.
Verder neemt het vragen van "een briefje van de dokter" voor van alles en nog wat volgens hem steeds meer toe. "We lijken wel briefjesautomaten."
"En denk ook aan de grote administratieve last die de overheid heeft opgelegd in de vorm van de Wtza, de Wet toetreding zorgaanbieders, met nieuwe toetredingsregels voor zorg- en jeugdhulpaanbieders. Daar ben je heel veel tijd aan kwijt, om dat aan te passen. Je moet heel veel formulieren invullen", aldus Sana.
Op 1 juli gaan huisartsen naar het Malieveld in Den Haag, om alarm te staan over de problemen.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Meerdere ziekenhuizen hebben woensdag hun websites offline gehaald na de waarschuwing voor kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP. Bij andere ziekenhuizen is de hoofdpagina wel beschikbaar, maar zijn sommige diensten uit de lucht.
23 uur geledenUTRECHT (ANP) - De insulinepennen die eerder deze maand zijn gestolen bij een Nederlandse groothandel kunnen online worden verkocht. Daarvoor waarschuwt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). De dienst heeft dat ook gedeeld met toezichthouders in andere Europese landen.
1 dag geledenDELFT (ANP) - De crowdfunding voor de ontwikkeling van een alternatief voor het speculum, bekend als de eendenbek, heeft in totaal 223.210 euro opgebracht met 8421 donateurs. Dat meldt het Universiteitsfonds Delft van de TU Delft in een voortgangsbericht. Het ontwerp wordt de komende tijd afgerond en getest met patiënten en zorgprofessionals. Ook wordt bekeken hoe het nieuwe speculum kan worden toegepast in zorgsystemen in Europa, Kenia en Zuid-Afrika.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Er komt mogelijk een medicijn op de Nederlandse markt dat de levensduur van mensen met uitgezaaide alvleesklierkanker kan verlengen, meldt het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen. Na een proef met vijfhonderd patiënten kreeg het medicijn Rasonque een positief advies van het Europese geneesmiddelenbeoordelingscomité om te worden toegelaten tot de markt.
6 dagen geledenWAGENINGEN (ANP) - Klimaatverandering kan in Europa leiden tot grotere uitbraken van zowel het westnijlvirus als het daaraan verwante usutuvirus. Dat concludeert onderzoeker Mariken de Wit van Wageningen University & Research. De onderzoeksresultaten van haar proefschrift, dat ze donderdag verdedigt, kunnen volgens de universiteit bijdragen aan een betere voorbereiding op toekomstige uitbraken in Nederland.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal opleidingsplekken voor gezondheidszorgpsychologen (gz-psychologen) wordt verhoogd door minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg), maar niet zo veel als de Tweede Kamer wilde. De CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er jaarlijks 965 plekken moeten komen, terwijl een aangenomen voorstel van Lisa Vliegenthart (PRO) vroeg om 1240 plekken.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Twee op de drie vrouwen voelen zich weleens niet gehoord in de zorg, wanneer zij bijvoorbeeld symptomen aankaarten, om een doorverwijzing vragen of behandelopties bespreken met een arts. Dat komt naar voren in een representatief onderzoek van KiesKompas onder 14.000 vrouwen vanaf 16 jaar. Het rapport is op maandag aangeboden aan de Tweede Kamer.
1 week geleden