Huisartsen blij met duidelijkheid over AstraZeneca-prik 60-minner
DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) noemt het "goed nieuws" dat artsen niet per se aansprakelijk zijn als ze het coronavaccin van AstraZeneca geven aan andere mensen dan voor wie de overheid het ter beschikking stelt. "Dit is een stap in de goede richting", zegt een woordvoerder.
Volgens de zegsman moet er echter nog wel meer voorlichting over het vaccineren vanuit de overheid komen richting de bevolking. Daarmee moet worden voorkomen dat veel patiënten straks de huisarts gaan bellen om 'restvaccin' te krijgen als ze daarvoor in principe niet in aanmerking komen.
De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG) meldde vrijdag dat artsen in uitzonderlijke gevallen 'restvaccin' van AstraZeneca mogen gebruiken voor 60-minners die om medische of sociale redenen snel gevaccineerd willen worden. De arts moet dan kunnen onderbouwen waarom de keus is gemaakt, aldus de maatschappij die over de kwestie "uitvoerig" heeft overlegd met de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ), het ministerie van VWS en de verzekeraars (VvAA).
Opheldering
De LHV vroeg eerder om opheldering over de juridische consequenties als artsen het vaccin toch geven aan mensen voor wie het eigenlijk niet bestemd is. Omdat het niet uitgesloten was dat artsen dan aansprakelijk worden gesteld als dat verkeerd uitpakt, adviseerde de LHV de prikken dus ook niet te geven.
Ook de VvAA kwam al met een waarschuwing aan het adres van de artsen. Toestemming van de patiënt voor de prik maakte volgens de VvAA niet dat een arts mag afwijken. Zelfs niet als er een ondertekende verklaring is. Dat standpunt zal nu worden herzien.
De KNMG zei alle onrust over eventuele consequenties, de onduidelijkheid en de verspilling "zeer onwenselijk" te vinden. "Het is onderdeel van de professionele standaard van artsen om in uitzonderingsgevallen een eigen afweging te maken. De KNMG stelt zich daarom op het standpunt dat als een individuele patiënt van jonger dan zestig jaar om medische of sociale redenen verzoekt zo snel mogelijk en welbewust toch gevaccineerd te worden met AstraZeneca, en niet op korte termijn in aanmerking komt voor een ander vaccin, de arts overblijvend vaccin hiervoor kan gebruiken."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
2 dagen geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.
2 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
1 week geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
1 week geleden