Huisarts mag abortuspil later pas voorschrijven
DEN HAAG (ANP) - Huisartsen mogen voorlopig nog geen abortuspillen voorschrijven aan zwangere vrouwen. Het was de bedoeling dat de nieuwe regel op 1 juli van dit jaar zou ingaan, maar dat heeft vertraging opgelopen. Door de val van het kabinet kost het meer tijd om de uitvoering ervan te regelen, laat het ministerie van Volksgezondheid vrijdag weten.
De Eerste Kamer had in december 2022 ingestemd met het voorstel, nadat de Tweede Kamer eerder al voor had gestemd. Huisartsen kunnen de pil straks verstrekken aan vrouwen die tot negen weken zwanger zijn. Het gaat om twee medicijnen die binnen enkele dagen moeten worden ingenomen. De zwangere vrouw neemt eerst een pil mifepriston in om de zwangerschap te beëindigen, en daarna vier pillen misoprostol om weeën op te wekken. Huisartsen zijn niet verplicht om de middelen te verstrekken, het valt onder extra zorg, dus ze mogen het weigeren.
De toenmalige zorgminister Ernst Kuipers had in december nog laten weten dat de wetswijziging waarschijnlijk op 1 juli zou ingaan, maar dat was "afhankelijk van de planning" van de zogeheten algemene maatregel van bestuur. Dat is een regeling waarin de wet verder wordt uitgewerkt. In de wet staat bijvoorbeeld dat alleen huisartsen met een scholing die abortuspillen mogen verstrekken, in de regeling staat aan welke eisen die opleiding moet voldoen. Ook staat er hoe huisartsen de abortus moeten registreren.
Het is nog niet duidelijk wanneer de abortuspil wel kan worden verstrekt. Het ministerie maakt dat later bekend. Volgens de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) is dit "niet voor 1 januari 2025". Tot die tijd mogen huisartsen geen abortuspillen verstrekken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Prinses Amalia heeft donderdag de Algemene Militaire Opleiding (AMO) afgerond. Zij is nu bevorderd tot korporaal, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst vrijdag. Daarom draagt zij in de toekomst een militair uniform wanneer ze aan het werk is voor Defensie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - ME'ers kregen donderdagavond te maken met fors geweld van KRC Genk-supporters voorafgaand aan de voetbalwedstrijd tegen FC Utrecht. Dit is te lezen in een reactie van de Utrechtse driehoek (politie, justitie en burgemeester). KRC Genk sprak vrijdagochtend in een verklaring van buitensporig politioneel geweld. De driehoek stelt dat geweld nodig was om het forse geweld van de uitsupporters te beteugelen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt een oud-medewerker voor het bezit van kinderporno en harddrugs. Bij de 51-jarige man uit Doetinchem zijn 46.000 afbeeldingen en 450 video's met kinderporno aangetroffen. Ook had de man 150 milliliter GHB in bezit.
3 uur geledenDEN HOORN (ANP) - Een 16-jarige jongen uit Delft is donderdagavond om het leven gebracht in het nabijgelegen Den Hoorn. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een 18-jarige man uit het Zuid-Hollandse Rijswijk aangehouden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard en prinses Annette gaan scheiden na 25 jaar huwelijk. Dat doen ze "in goed overleg en met wederzijds respect", meldt het paar via de Rijksvoorlichtingsdienst. "We blijven samen de zorg dragen voor onze drie kinderen. Desondanks blijft het een moeilijke stap. We doen daarom een beroep op ieders begrip en respect voor onze privacy." Ze ondertekenen met Bernhard van Oranje en Annette Sekrève.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een paar proeven gaat het Hoogheemraadschap van Delfland nu op grote schaal Amerikaanse rivierkreeften in het water vangen. Op 170 locaties, verspreid over het werkgebied van Delfland in de provincie Zuid-Holland, wil het waterschap de explosief gegroeide populatie rivierkreeften fors terugdringen. Het wegvangen van de diertjes in 59 kilometer aan water kost zeker 20 miljoen euro.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - In het noorden van het land houdt de ijzel mogelijk tot de middag aan, meldt Weeronline. Ook daarna kan het lokaal nog steeds glad zijn, omdat het kwik rond het vriespunt blijft. Voor de Waddeneilanden en Friesland geldt nog tot 09.00 uur code oranje om verraderlijke gladheid. In Groningen en Drenthe is de weerwaarschuwing inmiddels overgegaan naar code geel.
7 uur geleden