'Huisarts, ga niet in op verzoek alternatieve behandeling corona'
UTRECHT (ANP) - Als een patiënt naar de huisarts stapt met een schriftelijk verzoek om met niet-reguliere middelen te worden behandeld bij een coronabesmetting, kunnen huisartsen daar beter niet op ingaan. Het verzoek staat in een brief die de laatste dagen rondgaat en die mensen kunnen printen en ondertekenen. Maar wat in de brief staat, klopt niet, zegt het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG).
De brief is opgesteld door de site ZelfzorgCovid19.nl, een initiatief van huisarts Rob Elens uit Meijel. Die kwam in het nieuws toen hij coronapatiënten het middel hydroxychloroquine voorschreef. De brief wordt ook verspreid door de actiegroep Viruswaanzin, die tegen de coronamaatregelen van het kabinet is en het gevaar van het virus bagatelliseert.
De brief stelt voor om middelen als hydroxychloroquine en zink te gebruiken. Dat wordt onderbouwd met verwijzingen naar onderzoeken, maar dit is "selectief en incompleet" en bewijst niets, aldus het NHG. In de brief staat ook dat huisartsen zich bij een coronabesmetting beperken "tot het voorschrijven van paracetamol", maar ook dat klopt volgens het NHG niet: "Paracetamol wordt niet aanbevolen als behandeling van COVID-19 maar als middel om symptomen te bestrijden". Verder heeft de brief geen enkele geldigheid, aldus het genootschap.
Bij de brief staat een oud logo van het NHG. Het genootschap zegt dat het niet betrokken was bij de brief en dat het de initiatiefnemers heeft gevraagd om zijn logo te verwijderen.
Meer uit Gezond
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Een voormalige Franse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. De gezondheidstoestand van die persoon gaat achteruit, meldde minister van Volksgezondheid Stéphanie Rist.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) weet nog niet hoe het om zal gaan met de tien Nederlanders aan boord van het cruiseschip Hondius waar het hantavirus is uitgebroken. "We werken nog aan een plan. Daarvoor moeten we kijken wat passend bij de situatie is", zegt de woordvoerder Infectieziektebestrijding van het RIVM.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) overlegt nog onder meer met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Spanje voordat duidelijk wordt wanneer en hoe de opvarenden van cruiseschip Hondius terug naar huis gaan. Op het schip zijn nog tien Nederlanders, zowel passagiers als bemanningsleden. Berendsen zegt dat Nederland "zich verantwoordelijk voelt voor het schip en alle mensen die aan boord zijn".
4 dagen geledenJOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.
4 dagen geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Tata Steel heeft zijn gietwalsinstallatie nog niet herstart, omdat er nog steeds een te hoge uitstoot is van chroom-6. Deze voor de gezondheid zeer schadelijke stof is nog niet voldoende teruggebracht, zo heeft de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied geconstateerd. In april werd de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) stilgelegd omdat de uitstoot in maart veel te hoog was. Na drie dagen proefdraaien bleek dat de vergunde norm nog steeds werd overschreden, aldus de dienst.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een patiënt van het cruiseschip MV Hondius die mogelijk is besmet met het hantavirus zal worden opgevangen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Wanneer de patiënt in Nederland aankomt en wordt overgebracht naar het LUMC is nog niet exact bekend, meldt het ziekenhuis op de website.
4 dagen geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, denkt niet dat de dodelijke uitbraak van het hantavirus op cruiseschip Hondius lijkt op het begin van de covidpandemie. Dat zegt hij tegen persbureau AFP.
4 dagen geleden