Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huis VS vraagt vicepresident om Trump uit functie te zetten

Huis VS vraagt vicepresident om Trump uit functie te zetten

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vicepresident Mike Pence formeel opgeroepen om president Donald Trump uit zijn functie te ontheffen. De resolutie kreeg de steun van 223 afgevaardigden, vrijwel allemaal Democraten. Politicus Adam Kinzinger stemde volgens Amerikaanse media als enige Republikein voor.

De poging om Trump in de laatste dagen van zijn presidentschap opzij te schuiven, volgt op de bestorming van het parlementsgebouw door aanhangers van de president. Zij waren door Trump aangemoedigd om op te rukken naar het Capitool. Daar liepen ze de politie onder de voet en drongen ze het gebouw binnen. Er vielen meerdere doden.

De bestorming leidde tot grote verontwaardiging. Het Huis eist nu dat vicepresident Pence ingrijpt en Trump zijn bevoegdheden ontneemt. Hij zou daarvoor een beroep kunnen doen op het 25e amendement van de Amerikaanse grondwet. Daar staat in dat de vicepresident en het kabinet kunnen besluiten dat de president niet meer in staat is zijn taken uit te voeren.

Belang

Pence heeft al duidelijk gemaakt daar niets voor te voelen. "Ik geloof niet dat zo'n werkwijze in het belang van ons land is of conform de grondwet", schreef de vicepresident nog voor de stemming in een brief aan Nancy Pelosi, de Democratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden.

De meeste partijgenoten van Pence in het Huis, schaarden zich achter de vicepresident. "De vicepresident heeft jullie antwoord gegeven, nog voordat jullie de vraag stelden", zei de Republikeinse afgevaardigde Dan Bishop.

De reactie van Pence komt niet als een verrassing. Critici van Trump in het Congres zullen nu naar verwachting proberen de president zelf af te zetten. In het Huis wordt waarschijnlijk woensdag al gestemd over een tweede impeachmentprocedure tegen de president.

Oproepen tot geweld

Trump wordt formeel verweten dat hij heeft "opgeroepen tot geweld tegen de regering van de Verenigde Staten". Het Huis moet zo'n aanklacht goedkeuren, waarna de Senaat beslist over de schuldvraag. Het is de eerste keer in de Amerikaanse geschiedenis dat een president twee keer met zo'n afzettingsprocedure te maken krijgt.

Hoewel het presidentschap van Trump later deze maand eindigt, kan een veroordeling in de Senaat ook in de toekomst nog gevolgen hebben. Hem zou verboden kunnen worden om zich nog eens kandidaat te stellen voor het hoogste ambt in de VS.

Ook binnen de Republikeinse Partij bestaat veel onvrede over Trump. Meerdere Republikeinen hebben al duidelijk gemaakt hun partijgenoot te zullen afvallen. Zelfs de machtige fractievoorzitter in de Senaat, Mitch McConnell, zou volgens bronnen van Amerikaanse media achter gesloten deuren hebben gezegd dat er waarschijnlijk grond is om Trump af te zetten.

Meer uit Buitenland

Houthi's vervolgen VN-medewerkers om Israëlische luchtaanval

SANAA (ANP/RTR) - Het Houthi-bewind in Jemen vervolgt 43 VN-medewerkers die vastzitten in dat land. Dat meldt de Houthi-minister van Buitenlandse Zaken aan persbureau Reuters. De medewerkers worden verdacht van betrokkenheid bij een Israëlische luchtaanval gericht tegen de Houthi-top in augustus. Daarbij vielen meerdere doden, onder wie de Houthi-premier en enkele ministers van die groepering.

52 minuten geleden
Levenslange celstraffen voor zeer dodelijke hotelbrand in Turkije

ANKARA (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft elf mensen tot levenslange gevangenisstraffen veroordeeld voor een hotelbrand in het skigebied Kartalkaya. Door de brand van begin dit jaar kwamen 78 mensen om het leven. Er vielen 137 gewonden.

2 uur geleden
Soedanese rebellengroep RSF zegt misdaden strijders aan te pakken

EL-FASHER (ANP/AFP) - De paramilitaire groepering Rapid Support Forces (RSF) in Soedan zegt meerdere strijders te hebben gearresteerd voor misdrijven gepleegd tijdens de inname van el-Fasher. Die stad in het westen van Soedan werd anderhalf jaar lang belegerd. Daarbij werd veelvuldig gebombardeerd en was er sprake van hongersnood onder de bevolking. Ongeveer 260.000 inwoners zouden vastzitten, meldde de VN-Veiligheidsraad, die de inname donderdag sterk veroordeelde vanwege berichten van onder meer etnische zuiveringen en massamoord.

2 uur geleden
Andrew geschrapt van officiële lijst Britse adelstand

LONDEN (ANP) - De naam van Andrew Mountbatten-Windsor staat niet langer op de peerage, de officiële lijst van de adelstand in Groot-Brittannië, meldt de BBC. Voorheen stond Andrew daarin als hertog van York. Naast prins en hertog was Andrew ook graaf van Inverness en baron van Killyleagh.

3 uur geleden
Oppositie Tanzania rapporteert circa 700 doden bij demonstraties

DODOMA (ANP/AFP/RTR) - De oppositie in Tanzania stelt dat ongeveer zevenhonderd doden zijn gevallen bij de demonstraties tegen de verkiezingen. Betogers zijn boos omdat de belangrijkste tegenstanders van president Samia Suluhu Hassan waren uitgesloten van deelname.

3 uur geleden
VN-mensenrechtenchef hekelt Amerikaanse aanvallen op 'drugsboten'

GENÈVE (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op vermeende drugsboten in de Caribische Zee en Stille Oceaan zijn een schending van de internationale mensenrechtenverdragen, schrijft VN-mensenrechtenchef Volker Türk vrijdag in een persbericht.

4 uur geleden
Israël overhandigt lichamen van 30 Palestijnen aan Gaza

KHAN YOUNIS (ANP/AFP) - Israël heeft de stoffelijke resten van nog eens dertig Palestijnen overgedragen aan de Gazastrook. Daarmee komt het aantal teruggekeerde Palestijnse lichamen op 225.

4 uur geleden