Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Huis VS trekt na twee decennia goedkeuring in voor oorlog in Irak

Huis VS trekt na twee decennia goedkeuring in voor oorlog in Irak

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft na bijna twintig jaar zijn goedkeuring ingetrokken voor de oorlog in Irak. Critici vinden volgens Amerikaanse media dat de resolutie als vrijbrief is gebruikt om militaire operaties uit te voeren waar het nooit voor was bedoeld.

De resolutie stamt uit 2002 en gaf toenmalig president George W. Bush toestemming om het leger in te zetten tegen Irak. De VS vielen dat land vervolgens binnen en brachten dictator Saddam Hoessein ten val. Zijn regime beschikte volgens de regering-Bush over massavernietigingswapens, maar die zijn na de invasie niet aangetroffen.

President Barack Obama trok Amerikaanse troepen in 2011 terug uit Irak. Toch is de resolutie uit 2002 ook de afgelopen jaren nog gebruikt, bijvoorbeeld als juridische onderbouwing voor de strijd tegen Islamitische Staat en bij het doden van de machtige Iraanse generaal Qassem Soleimani.

Grote meerderheid

"Onze eindeloze oorlog heeft tot de dag van vandaag biljoenen dollars en duizenden levens gekost", zei de Democratische politica Barbara Lee, die jarenlang heeft geijverd voor de intrekken van de resolutie. "Die oorlog gaat ook veel verder dan wat het Congres voor ogen had."

Zowel Democraten als Republikeinen stemden donderdag voor het intrekken van de resolutie. Er waren 268 stemmen voor en 161 tegen. Ook het Witte Huis vond dat de "verouderde" oorlogsresolutie geschrapt kon worden. Dat heeft volgens de regering van de Democraat Joe Biden waarschijnlijk nauwelijks meer invloed op de huidige inzet van militairen in Irak. De Senaat moet zich er nog over uitspreken.

Sommige politici proberen ook al jaren om af te komen van een vergelijkbare resolutie uit 2001. Die gaf het Witte Huis verregaande bevoegdheden om de jacht te openen op degenen die verantwoordelijk waren voor de bloedige aanslagen van 11 september 2001. Achtereenvolgende regeringen hebben zich verzet tegen het intrekken van die resolutie.

Meer uit Buitenland

Trump geeft Iran tot dinsdagavond om Straat van Hormuz te openen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.

38 minuten geleden
Trump: mogelijk maandag deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.

3 uur geleden
Trump: gered bemanningslid ernstig gewond

WASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.

4 uur geleden
Ophef in Verenigd Koninkrijk over festivaloptredens Ye

LONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.

4 uur geleden
Pro-Russische leider meldt dode na zinken schip in Zee van Azov

MOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.

5 uur geleden
Paus roept wereldleiders in paasboodschap op voor vrede te kiezen

VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.

7 uur geleden
China bevestigt executie Fransman om drugssmokkel

PARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.

8 uur geleden