Huis VS stuurt aanklachten tegen Trump naar Senaat
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden stuurt de aanklachten tegen president Donald Trump naar de Senaat. Afgevaardigden in het door Democraten gedomineerde Huis stemden daar met 228 tegen 193 stemmen mee in.
De Democraten beschuldigen Trump van machtsmisbruik en belemmering van het Congres. Hij zou Oekraïne hebben gevraagd een onderzoek in te stellen naar zijn politieke rivaal Joe Biden. Het Witte Huis weigerde daarna getuigen en documenten beschikbaar te stellen aan parlementariërs die dat onderzochten.
Voorzitter Nancy Pelosi van het Huis maakte eerder op de dag bekend wie als aanklagers gaan optreden in het afzettingsproces. De Democraat Adam Schiff komt aan het hoofd te staan van het zevenkoppige team van zogeheten impeachmentmanagers.
Nooit eerder afzetting
Het Witte Huis verwacht dat Trump in de Senaat snel zal worden vrijgesproken, zegt een anonieme regeringsfunctionaris. "Ik denk dat het erg onwaarschijnlijk is dat het langer gaat duren dan twee weken." In de Senaat heeft de Republikeinse partij van Trump de meeste zetels. De senatoren gaan in het proces optreden als juryleden.
Het Amerikaanse Congres heeft nog nooit een president afgezet. Richard Nixon besloot tijdens het Watergateschandaal zelf op te stappen. Pogingen Bill Clinton en Andrew Johnson uit hun ambt te zetten via een afzettingsproces mislukten. Het kwam in de Senaat niet tot een veroordeling.
De aanklachten tegen Trump worden naar verwachting op donderdag voorgelezen in de Senaat. Daar is een tweederdemeerderheid nodig om hem te veroordelen. De president noemt het proces een "heksenjacht" door politieke tegenstanders.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
23 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
27 minuten geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Volgens het Kremlin heeft de Russische president Vladimir Poetin ingestemd met sommige van de Amerikaanse voorstellen voor vrede in Oekraïne. Maar een aantal andere voorstellen zou hij hebben verworpen. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov is dit normaal in een onderhandelingsproces en zijn de Russen bereid om zo vaak af te spreken met de Amerikanen als nodig is voor een akkoord.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is in China aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. Hij heeft in Beijing een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Zij gaan naar verwachting praten over onder meer handel en de oorlog in Oekraïne.
2 uur geledenBRUSSEL/BRUGGE (ANP) - Oud-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini, die dinsdag is opgepakt in een onderzoek naar fraude bij een opleiding voor jonge EU-diplomaten, is weer vrij. Dat meldt het Europees openbaar ministerie (EPPO) woensdag. De oud-vicevoorzitter van de Europese Commissie werd aangehouden in haar rol van rector van het Europacollege in Brugge.
3 uur geleden