Huis VS houdt langste stemming ooit over uitgavenwet Trump
WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de langste stemming ooit gehouden in het parlement. De leden deden er zeven uur en 31 minuten over om te stemmen over Trumps uitgavenwet, waarvan het nog steeds onduidelijk is of die aangenomen zal worden.
Het ging om een procedurele stemming, die slechts enkele minuten had moeten duren. Maar Huis-voorzitter Mike Johnson hield de stemming urenlang open om te overleggen met Republikeinen die dreigen de wet te blokkeren.
President Donald Trump wil met de uitgavenwet, die hij de One Big Beautiful Bill noemt, meer geld vrijmaken om zijn verkiezingsbeloftes te kunnen waarmaken. Maar tegenstanders wijzen erop dat hij daarmee de staatsschuld historisch hoog laat oplopen en de sociale vangnetten van de VS verder afbreekt. Daarom zijn niet alleen Democraten, maar ook een aantal Republikeinen tegen de wet. Zij moeten worden overtuigd om toch voor te stemmen.
Nationale feestdag
Trump is niet blij met de vertraging. "Waar wachten de Republikeinen op?", schrijft hij op Truth Social. "Dit zou een makkelijke ja-stem moeten zijn." De president heeft eerder aangegeven dat hij de wet aangenomen wil hebben voor 4 juli, de Amerikaanse nationale feestdag.
Johnson verwacht dat dat gaat lukken. Hij laat aan Politico weten dat hij genoeg stemmen heeft verzameld en dat het Huis dus door kan naar de definitieve stemming over de uitgavenwet. Johnson hoopt dat die binnen enkele uren plaats kan vinden in Washington, waar het inmiddels diep in de nacht is. Volgens The New York Times moet er in elk geval ook nog worden gedebatteerd en zal dat zeker een uur duren.
Dinsdag werd de wet met enkele aanpassingen aangenomen door de Senaat. Ook daar stemden niet alle Republikeinen in met de plannen en moest de stem van vicepresident J.D. Vance uiteindelijk de doorslag geven.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israëlische troepen blijven "zolang als dat noodzakelijk is" in Libanon, de Gazastrook en Syrië. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu nadat bekend was gemaakt dat de regering-Trump en het Iraanse regime het eens zijn over een vredesdeal.
23 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De officiële start van de onderhandelingen over toetreding van Oekraïne tot de EU is "voor ons echt een Rubicon, een mijlpaal", zei de Oekraïense vicepremier Taras Kachka maandagavond in Luxemburg. "Toetreding tot de Europese Unie is de droom van de Oekraïense samenleving en een zeer sterke veiligheidsgarantie", zei Kachka tijdens een persconferentie in Luxemburg, na de eerste officiële toetredingsgesprekken.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft per decreet besloten dat begin 2027, na meer dan twee decennia, weer presidentsverkiezingen gehouden moeten worden. Dat schrijft het Palestijnse persbureau Wafa, zonder te benoemen of de hoogbejaarde Abbas zelf ook weer wil meedoen.
3 uur geledenOSLO (ANP) - De rechtbank van Oslo heeft een verzoek van Marius Borg Høiby om vrijgelaten te worden uit voorlopige hechtenis afgewezen, melden Noorse media. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit diende het verzoek maandag in nadat hij werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het akkoord dat Iran en de VS zijn overeengekomen, is elektronisch ondertekend door president Donald Trump, vicepresident Vance en de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris maandag tegen Reuters.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Rusland zit vermoedelijk achter brandstichtingen die gericht waren tegen de Britse premier Keir Starmer. Dat meldt de Britse omroep BBC op basis van eigen onderzoek. Een jonge Russische diplomaat zou de brandstichters opdracht hebben gegeven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de scheepvaart gewaarschuwd dat de Amerikaanse zeeblokkade van Iraanse havens nog van kracht is. Dat staat in een bericht van de krijgsmacht dat persbureau Reuters heeft ingezien.
5 uur geleden