'Huidige PFAS-meting geeft onbetrouwbaar beeld'
AMSTERDAM (ANP) - De meting van de chemische stof PFAS die door de overheid wordt gehanteerd, geeft een onbetrouwbaar en onnauwkeurig beeld. Dat concludeert bureau S&R Milieuadvies in een rapport in opdracht van de Nederlandse Vereniging Van Procesmatige Grondbewerkingsbedrijven, dat in handen is van nieuwszender BNR.
Het bureau liet een stuk grond analyseren door drie laboratoria met als resultaat drie stuk voor stuk significant verschillende PFAS-uitkomsten. Dus kan geen uitspraak worden gedaan over de werkelijke waarde van PFAS in de grond, valt uit het rapport op te maken.
Het is heel belangrijk dat metingen betrouwbaar zijn, benadrukt verantwoordelijk minister Stientje van Veldhoven. Ze zegt dat wordt gezocht naar de redenen voor "kleinere" afwijkingen die in laboratoria worden vastgesteld. De bouwsector had dat eerder al aangekaart.
Spreiding van uitkomsten
Projectleider Sander Vermaat van S&R Milieuadvies heeft het bij BNR over een spreiding van uitkomsten die ver boven de norm van 0,1 microgram PFAS liggen. Dat is tijdelijk de grenswaarde voor vervuilde grond. "Wij denken dat een norm van 5 tot 10 microgram per kilogram droge stof veel realistischer is", aldus Vermaat.
Directeur Jaap van der Bom van de Nederlandse Vereniging Van Procesmatige Grondbewerkingsbedrijven pleit naar aanleiding van de bevindingen voor meer onderzoek.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Goederen uit illegale nederzettingen in door Israël bezette gebieden mogen vanaf 22 september Nederland niet meer in. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer. Het handelsverbod zat er al aan te komen, maar de ingangsdatum was nog niet bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten hoopt de goede betrekkingen met het Verenigd Koninkrijk onder de nieuwe premier Andy Burnham voort te kunnen zetten. De oud-burgemeester van Manchester werd maandag door koning Charles gevraagd een nieuwe regering te vormen.
22 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Minister-president Rob Jetten kan donderdag de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten niet vergezellen als ze van de Euromast gaat abseilen. De reden is dat de agenda van Jetten het niet toestaat aanwezig te zijn, meldt de gemeente Rotterdam.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) begrijpt dat de tijdelijke afsluiting van de Merwedebrug bij Gorinchem een "flinke tegenvaller" voor de transportsector is. Hij hoopt snel meer te kunnen zeggen over hoe het verdergaat, laat hij in een reactie weten.
23 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is donderdagavond namens D66 wethouder Joan Nunnely geïnstalleerd. Zij kreeg vorige week onverwacht meer stemmen van de gemeenteraad om wethouder te worden dan partijgenoot Eva Heijblom, die als kandidaat was voorgedragen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse kandidaat-wethouder Henk Harms (Hart voor Den Haag) heeft van de Haagse gemeenteraad genoeg stemmen gekregen om tot wethouder benoemd te worden. Dat bleek donderdagavond in een Haagse raadsvergadering waarin ook negen andere wethouders werden benoemd.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Financiën adviseerden vorig jaar tegen het ondertekenen van voorlopige afspraken met Tata Steel over verduurzaming. In de deal staat dat de staalfabriek in IJmuiden miljoenen tonnen CO2 minder gaat uitstoten en dat de overheid daar maximaal 2 miljard euro aan meebetaalt.
5 dagen geleden