Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hugo de Jonge wil CDA-lijsttrekker worden

Hugo de Jonge wil CDA-lijsttrekker worden

DEN HAAG (ANP) - Minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid doet een gooi naar het lijsttrekkerschap van het CDA. In een filmpje op Twitter kondigt hij aan dat hij de partij wil aanvoeren bij de Tweede Kamerverkiezingen van volgend jaar.

De Jonge is als vicepremier een van de kopstukken van het CDA. Als minister van Volksgezondheid werd hij, naast premier Mark Rutte, het gezicht van de strijd tegen het coronavirus.

De 'coronaminister' gold dan ook als belangrijke kandidaat om de regeringspartij, die sinds het vertrek van Sybrand Buma geen leider heeft, te gaan aanvoeren. Het CDA heeft nu feitelijk geen politiek leider. Fractievoorzitter Pieter Heerma beschouwt zichzelf als 'tussenpaus' en behartigt vooral de lopende zaken.

Kind van Rotterdam

Geboren Zeeuw De Jonge identificeert zich vooral als 'kind van Rotterdam'. In de havenstad begon hij als leraar op een basisschool en was hij wethouder. Vanuit Rotterdam maakte hij donderdag ook bekend dat hij het CDA wil gaan leiden. Hij verwees daarbij onder meer naar de strijd die hij heeft aangebonden met eenzaamheid onder ouderen, en vooral naar zijn aandeel in het gevecht met de corona-epidemie de afgelopen maanden.

In een reeks interviews maakt de 42-jarige De Jonge duidelijk dat hij met het CDA de grote steden wil heroveren en in het politieke midden wil blijven. Hij laat doorschemeren minder op te hebben met de conservatievere koers die in eerdere jaren is ingeslagen. De aspirant-lijsttrekker wil het CDA "verder verbreden". Dat is de afgelopen jaren niet voldoende gelukt, stelt hij vast in het AD.

Hoekstra

Tot voor kort gold minister van Financiën Wopke Hoekstra als misschien nog wel grotere kanshebber op het lijsttrekkerschap. Eerder deze week liet Hoekstra weten zich toch niet kandidaat te stellen. Hij denkt dat hij als bestuurder beter tot zijn recht komt dan in de Kamer of in een verkiezingsdebat.

Ook staatssecretaris Mona Keijzer (Economische Zaken) heeft meermaals gezinspeeld op een gooi naar het lijsttrekkerschap. Het is nog onduidelijk of zij het tegen De Jonge opneemt.

Volgende generatie

Het partijbestuur draagt volgende week vrijdag een kandidaat voor. Dan kan er nog een tegenkandidaat opstaan. De CDA-leden kiezen vervolgens wie zij het lijsttrekkerschap toevertrouwen. Eerder gaf De Jonge te kennen weinig te voelen voor een leiderschapsstrijd.

Ferd Grapperhaus, een andere minister wiens naam de laatste weken viel, laat alvast weten de kandidatuur van De Jonge te steunen. "Voor mij is Hugo de volgende generatie", zegt Grapperhaus. "En die is nu aan zet."

Meer uit Politiek

Onderzoeksplatform: politiek moet rechts-extremisme normeren

AMSTERDAM (ANP) - Onderzoeksplatform Justice for Prosperity (JfP) ziet een belangrijke taak weggelegd voor de politiek als het gaat om het normeren van rechts-extremisme. "Als groepen niet worden aangesproken op extreem gedachtegoed, verschuift dat wat we normaal vinden", zegt oprichter Jelle Postma in reactie op een alarmerend rapport van de veiligheidsdiensten NCTV en AIVD.

4 uur geleden
Van Weel: we moeten alert zijn op invloed van extreemrechts

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel vindt het zorgelijk dat rechts-extremisme "sluipenderwijs" wordt genormaliseerd. "Rechts-extremisten verspreiden hun ideeën onder meer via online platforms, de politiek en demonstraties. Hier moeten we alert op zijn", schrijft hij op X in reactie op een alarmerend rapport van veiligheidsdiensten NCTV en AIVD hierover.

4 uur geleden
Kamer wil dat Van Weel zich in debat verantwoordt over aangiften

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel moet in de Tweede Kamer uitleg komen geven over aangiften en meldingen die niet zijn behandeld. Onder meer coalitiepartijen D66 en CDA steunen een verzoek voor een debat dat de Groep Markuszower daarover gaat indienen, bevestigen ze na berichtgeving door de NOS. Ook PRO, BBB en JA21 willen snel een debat.

5 uur geleden
Tielen wil onderzoeken lhbti-acceptatie analyseren voor aanpak

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) wil de onderzoeken naar lhbti-acceptatie onder jongeren dieper analyseren, om zo tot gerichte aanpakken te kunnen komen. Dat zei de bewindsvrouw tijdens het wekelijkse vragenuur. Zondag kwam in het terugkerende HBSC-onderzoek naar voren dat de acceptatie van homoseksualiteit flink is gedaald.

6 uur geleden
Van Weel ziet geen directe link politiek en extreemrechtse rellen

DEN HAAG (ANP) - Tussen de politiek en de extreemrechtse rellen afgelopen zaterdag op het Malieveld valt "geen directe link" te leggen, vindt justitieminister David van Weel. Hij vindt wel dat politici polarisatie in het debat moeten vermijden. "Omdat die oplopende temperatuur leidt tot onrust en onveiligheid", zei de VVD'er bij het wekelijkse vragenuur.

6 uur geleden
Van Weel: ik heb Kamer niet verkeerd geïnformeerd over aangiftes

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) heeft de Tweede Kamer niet verkeerd geïnformeerd over politiecijfers, vindt hij zelf. De Algemene Rekenkamer stelde dat hij de Kamer "op het verkeerde been" had gezet over tienduizend aangiftes die vervolgens niet werden behandeld. Volgens Van Weel ging het grotendeels om slechts een melding in plaats van een aangifte, maar de rekenmeesters stellen dat dit niet klopt.

6 uur geleden
Karremans trekt beroep in tegen bouw nieuw dorp in Zuidplaspolder

NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat verzet zich niet langer tegen de bouw van een dorp met 8000 woningen in de Zuidplaspolder, tussen Rotterdam en Gouda. Rijkswaterstaat had twee jaar geleden namens de minister beroep aangetekend bij de Raad van State, omdat in de plannen te weinig rekening zou zijn gehouden met de effecten op het verkeer. Die zaak is ingetrokken nu het ministerie met de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Zuidplas en Gouda afspraken heeft gemaakt over de financiering van maatregelen voor de bereikbaarheid van het gebied.

7 uur geleden