Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hugo de Jonge hoopt dat nieuw kabinet in januari op bordes staat

Hugo de Jonge hoopt dat nieuw kabinet in januari op bordes staat

KAPELLE (ANP) - Hugo de Jonge heeft politiek Den Haag opgeroepen om na de Tweede Kamerverkiezingen voor een snelle formatie te zorgen. "Ik hoop dat zo vroeg mogelijk in het nieuwe jaar, misschien in januari al, een kabinet op het bordes staat. Ik zie geen redenen waarom dat niet zou kunnen", zegt de commissaris van de Koning in Zeeland, die zelf namens het CDA jarenlang als minister in regeringen zat.

Na de vorige verkiezingen, op 22 november 2023, duurde het ruim een halfjaar tot er een regering was gevormd. Daarvoor nam de vorming van het kabinet-Rutte IV negen maanden in beslag. "In andere Europese landen lukt het om binnen een tot twee maanden een kabinet op het bordes te zetten", aldus De Jonge. "In Nederland zijn we onszelf gaan aanwennen dat het best logisch is dat een formatie negen maanden duurt. Maar politici die weten wat ze willen en ook weten dat ze tot een bepaalde samenwerking zijn veroordeeld, die moet het lukken om veel sneller een kabinet te vormen."

Volgens De Jonge kan Nederland niet wachten op een maandenlange formatie. "We hebben de afgelopen jaren op te veel fronten stilstand gezien. We hebben een kabinet nodig dat de mouwen opstroopt en op heel korte termijn de vraagstukken beetpakt waar Nederland en waar Zeeland tegenaan lopen."

De Zeeuwse commissaris bezoekt woensdag stembureaus in alle dertien gemeenten in 'zijn' provincie. De Jonge gaat zelf stemmen in Sluis, de gemeente waarin hij sinds eind vorige week als inwoner staat ingeschreven. De CDA'er woonde in Rotterdam, maar moest als CdK verhuizen naar Zeeland.

Meer uit Politiek

Jetten hoopt stikstofcrisis met 'frisse blik' op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.

4 uur geleden
Na Den Haag, Nijmegen en Rotterdam FVD ook geboycot in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.

6 uur geleden
FME-voorman Theo Henrar wordt tijdelijk voorzitter VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.

7 uur geleden
Jaimi van Essen, wethouder in Deventer, minister van Landbouw

DEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.

10 uur geleden
Nathalie van Berkel voor D66 staatssecretaris op Financiën

DEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.

11 uur geleden
D66'er Stientje van Veldhoven naar Klimaat en Groene Groei

DEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.

11 uur geleden
D66-senator Aerdts wordt staatssecretaris digitale economie

DEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.

11 uur geleden